Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον συμπαθέστατο rigid. Επειδή τυχαίνει να είμαι, να μένω και να εργάζομαι στην Ορεστιάδα τολμώ να πω ότι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το σεισμό της Κων/πολης εκτός από κάτι στάβλους από το 1923 από ωμόπλινθους και κάτι στέγες παρατημένες πάνω απο 40 χρόνια, που ήταν ήδη μισογκρεμισμένα. Το υποστηρίζω επειδή συγγενής μου, μηχανικός, με πάνω από 500 άδειες στην περιοχή από το 1975 δεν εκκλήθη ούτε μια φορά για πρόβλημα μετά το σεισμό. Επίσης κανένα πρόβλημα δε δημιουργήθηκε σε παλιές 4όροφες οικοδομές με 3 ορόφους φυτευτά υποστηλώματα.

 

Ποια κτήρια έπαθαν βλάβες rigid? και σε τι βαθμό?

 

Αλήθεια ξέρει κανείς τα χαρακτηριστικά του σεισμού έτσι όπως "έφτασαν" στην Ορεστιάδα?

 

Πάντως είμαστε σχετικά κοντά στην Κων/πολη και τον αισθανθήκαμε ιδιαίτερα τον σεισμό. Χαρακτηριστικά σας λέω πως ένα εκκρεμές που έχουμε στο σπίτι και ήταν σταματημένο ξεκίνησε να χτυπά. Και μάλιστα τώρα που το σκέφτομαι ο άξονας ταλάντωσης του εκκρεμούς είναι κά8ετα στην ευθεία Ορ/δα - Κων/πολη. Περίεργο.

Anyway φτου φτου μακριά από μας σεισμοί λοιμοί και καταποντισμοί!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(.................το μαζεύω, όσοι το διάβασαν, το διάβασαν..........................)

 

σύντροφε/συνάδελφε charlie

 

edit: πιστοποιείς το σύνολο του κτιριακού απόθεματος (όλων των αποχρώσεων)?

 

Αν ΝΑΙ, pm να τα πούμε, αν όχι, don't pm

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα στα downloads του forum ΕΔΩ ανενεργό λινκ το προγραμματάκι σε Excel, που είχα υποσχεθεί πριν λίγο καιρό, για τον υπολογισμό των απαιτούμενων κατά ΕΚΩΣ-2000 μηκών αγκύρωσης, ελάχιστων μηκών ακραίων στύλων και μηκών αναμονών.

Για όποια παρατήρηση μπορείτε να μου στείλετε email στο διεγράφη

 

* Περιμένετε να εγκριθεί από τους Διαχειριστές.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτώσεις μsd>μsdlim ----------------> φυκια για μεταξωτές κορδέλες

 

http://library.tee.gr/digital/m2173/m2173_zararis1.pdf

 

στην εισαγωγή ------------> συμπερασμα για εδώ -----------> 0.30lbmin

 

και για λεπτομερειες: http://library.tee.gr/digital/m1964/m1964_34.pdf

Link to comment
Share on other sites

(η συνέχεια του http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7410)

 

Στο post http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=72716&postcount=228 πριν ένα μήνα κάνω μια ερώτηση:

 

Ερώτηξη: Προκύπτει κάπου από τον κανονισμό ότι σε στοιχεία με ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ απαιτήσεις πλαστιμότητας δεν αυξάνουμε το fbd & εξυπακούεται αυτό από την Σ17.6.3? Απλή ερώτηξη κάμω! Αν θέτε και δεν βαριέστε, παρακαλώ λύστε μου την απορία

 

Πως μου δημιουργηθηκε αυτή η απορία? Και γιατί στο φινάλε δεν απάντησα εγώ ο ίδιος?

 

Στην διημερίδα με θέμα "Ειδικά θέματα αντισεισμικού σχεδιασμού κτιρίων & Γεωτεχνικών έργων" που διοργανώθηκε από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, Τμήμα Ανατολικής Κρήτης και το Σύλλογο Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδας το Σάββατο 13 & την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008

http://www.teetak.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=457:-a-&catid=66:imerides&Itemid=169

 

κάτω από τον τίτλο της δημοσίευσης "Ειδικά θέματα αντισεισμικού σχεδιασμού κτιρίων και Γεωτεχνικών έργων"

 

υπάρχει κρυμμένη με τη μορφή της "κάλυψης-απόκρυψης" μια ΑΛΛΗ σημαντική δημοσίευση με τίτλο "Αγκυρώσεις Οπλισμού Σκυροδέματος"

 

http://www.teetak.gr/images/stories/spme/giannopoulos.pdf

 

Στην σελίδα 10 με bold επισημαίνεται το εξής:

 

"Για στοιχεία με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας.... δεν επιτρέπεται η αύξηση της fbd"

 

και εγώ ρωτώ: Από που προκύπτει αυτό? Εξυπακούεται από κάπου? Από που?

 

Δεν θα το άφηνα έτσι το ερώτημα (δεν είναι και το my style τέτοιο) αλλά κάποια στιγμή όταν επανήλθα το link δεν λειτουργούσε

 

και προφανώς (εκ των πραγμάτων) αυτό συνέβει μόνο προσωρινά. Δεν φτιάχνουν επ'ευκαιρία οι συντεκνοι και τον ΣΩΣΤΟ τίτλο της δημοσίευσης?

 

Δεν είναι ολοι δαιμόνιοι σαν εμένα και μπορεί κάποιος να θέλει να το διαβάσει

 

αυτά για να μη δημιουργούνται από κανέναν μας εντυπώσεις

 

edit: Για τον "γειτονα" όμως δεν πρόκειται να πω όσο και για τα posts+edits και κατα πόσο ξέρουν ή όχι το michanikos, αυτοί που ξέρουν, ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από τον ΕΚΩΣ-2000 δεν προκύπτει σύνδεση της fbd και της απαίτησης ή όχι για αυξημένη πλαστιμότητα.

Η μόνη αναφορά σε δοκούς χωρίς αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας και σε πλάκες που επίσης είναι στοιχεία ΧΑΑΠ γίνεται στην §17.8.4 του ΕΚΩΣ.

Στον EC-8 συνδέεται η κατηγορία πλαστιμότητας με την γRd και κατ' επέκταση με τον λόγο dbl/hc, δηλαδή το απαιτούμενο βάθος στύλου.

 

Μάλλον πρόκειται για λάθος του Γιαννόπουλου. Προσέξατε επίσης ότι παρόλο που η ημερίδα έγινε το 2008 αναφέρεται σε S500;

 

@rigid_joint

Παραβρέθηκες στην ημερίδα και έθεσες το ερώτημά σου; Αν ναι ποια απάντηση πήρες; Αν όχι το έθεσες γραπτώς (μέσω email) στον Γιαννόπουλο; Αν ναι πήρες απάντηση και ποια ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δεν ειμαι απο κρητη, απλά έτυχε να το βρω στο internet

 

αφου αν δεις το link έχει άλλο τιτλο και για άλλο πράγμα μιλά η δημοσίευση

 

Στον EC-8 συνδέεται η κατηγορία πλαστιμότητας με την γRd και κατ' επέκταση με τον λόγο dbl/hc, δηλαδή το απαιτούμενο βάθος στύλου.

το οποίο και ειναι άλλο τελείως πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαφορετικό απ' το fbd απλώς το ανέφερα για την πληρότητα του μηνύματος και της σύνδεσης πλαστιμότητας-αγκυρώσεων.

 

Του έστειλες του Γιαννόπουλου email με το ερώτημά σου;

 

Γιαννόπουλος Πλούταρχος

Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ

Τομέας Δομοστατικής

email: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.