Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

νομίζω δεν ειπε κανεις, οτι δεν ειναι αντιγραφή των din

 

δεν ανακάλυψαν την αμερική, το κάναν άλλοι πριν από αυτούς με τον σωστό τρόπο

 

και από τους άλλους δανείζονται στοιχεία......

 

είπαμε τσίμπα από εδω, τσίμπα από κει τον έφτιαξες τον κανονισμό

 

και μετά οι κανονισμοι δεν κολλάνε μεταξύ τους

 

και μετά η fbd δεν προσαυξάνεται στην περιοχή των κόμβων

 

και μετά εγκύκλιοι, και μετά........?

 

Με κρατάς, σε κρατώ,

και μετά γκρεμός,

και μετά το τέρμα

και κανείς κανενός

 

ok pappos, θυμόμουν λάθος γιατι δεν τον έχω εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eπειδή έχει επέλθει ένας ψηλοπανικός και το θέμα είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθηθεί, παραθέτω κάτι από τον zavi@teegr:

 

Παρακαλείται κ όποιος άλλος συνάδελφος το ΚΑΤΕΧΕΙ στ' αλήθεια,να προτείνει πολλαπλασιαστές Φ για αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού:

1.α)άνω σίδερα ευθύγραμμα

1.β)άνω σίδερα με σπάσιμο

2.α)κάτω σίδερα ευθύγραμμα

2.β)κάτω σίδερα με σπάσιμο

ΕΦΑΡΜΟΖΩ τα εξής,παρακάμπτοντας κάθε μελετητή που μου θυμίζει πολιτικό:

1.α) 80

1.β) 55

2.α) 55

2.β) 40

 

Tα 80,55,55,40 είναι times Φ; Αν ναι, που κι εγώ προσπαθώ για τα ευθύγραμμα το 80Φ, τότε:

n__12___14____16___18___20

1.α) 80__96___112__128__144__160

1.β) 55__66___77____88___99__110

2.α) 55 ομοίως

2.β) 40__48___56___64___64____80

 

Κατασκευαστικά και για να βρούμε το μίνιμουμ πλάτος στύλου, πρέπει να ικανοποιούμε το 1.β). Εάν υποθέσουμε δοκό h=50 τότε το ωφέλιμο ύψος είναι όσο το τσέρκι, δηλ. 45εκ. Άρα το μήκος αγκύρωσης είναι:

 

lbnet = 45-10Φ+5πΦ+x =>

x = lbnet - 45 +10Φ - 5πΦ ή

x = lbnet - (h-5) +10Φ - 5πΦ, όπου h το ύψος της δοκού

οπότε το απαιτούμενο πλάτος στύλου θα είναι:

x + Φ + li (επικάλυψη)

 

Όμως το x είναι άμεση συνάρτηση του ύψους της δοκού, οπότε σε ακραίο κόμβο, μία δοκός h=50 με οπλισμό Φ14, απαιτεί στύλο Β~40εκ, ενώ μια με h=60, με τον ίδιο οπλισμό, απαιτεί στύλο Β~30εκ.

 

Δεν ξέρω αν το είχατε σκεφτεί ποτέ, αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό. Φυσικά προϋποθέτει ο πολλαπλασιαστικός συντελεστής n, να ισχύει και φυσικά όλα αυτά να εφαρμοστούν στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

 

Όμως το x είναι άμεση συνάρτηση του ύψους της δοκού, οπότε σε ακραίο κόμβο, μία δοκός h=50 με οπλισμό Φ14, απαιτεί στύλο Β~40εκ, ενώ μια με h=60, με τον ίδιο οπλισμό, απαιτεί στύλο Β~30εκ.

 

με την προύπόθεση εφαρμογής οόόλων των προβλεπόμενων και σε σχέση με τις αγκυρώσεις

 

το πλάτος ακραίου στύλου καθορίζεται από το ελάχιστο ευθύγραμμο μήκος

 

και τo ύψος δοκού από το συνολικό μήκος της αγκύρωσης για να χωρά το τμήμα D/2 + tail extension

 

Διπλό σπάσιμο όμως ΠΟΤΕ που λέει ο zavi, απαιτείται αλλαγή στις διαστάσεις των στοιχείων

 

χωρίς να μπλέκει τα Φ

 

Λέει ο zavi

 

Διπλό σπάσιμο κάτω σίδερα Φ16 σε 30άρα κατά τη διεύθυνση της αγκύρωσης και δοκάρι 25/60.

Εκεί το βρίσκω συνέχεια.........

 

2 λάθη μαζεμένα

 

- Μήκος αγκύρωσης & fbd ευνοικη=5*Φ16+(47.3/1.4)*Φ16=62cm

 

- Μήκος αγκύρωσης & fbd ΜΗ ευνοικη=5*Φ16+47.3*Φ16=84cm

 

α. Ευνοική

 

Έχεις κολώνα 30εκ. Ευθύγραμμο μήκος (0.30*47.3/1.4)*Φ16 + 5Φ16 = 25 cm +Φσυνδετηρα+επικάλυψη=30cm

 

Πας περίπου 25εκ μέσα το σίδερο και μένουν 62-25=37εκ ακόμη,

 

δηλαδή θες περίπου 20εκ να φτάσεις στο πάνω μέρος της δοκού. Άρα ΔΕΝ απαιτείται 2πλο σπάσιμο.

 

 

β. Μη ευνοική

 

Αν την πάρουμε ΜΗ ευνοϊκή, τότε μπορώ να υποθέσω με σιγουριά ότι τα ΠΑΝΩ σίδερα στην στήριξη είναι Φ12. (0.30*67.3*Φ12+5Φ12=26 +Φσυνδετηρα+επικάλυψη=30cm)

 

ΑΝ είναι κάτι άλλο, απλά λάθος κολώνα.

 

Επιπλέον αν την πάρουμε ΜΗ ευνοϊκή, θα έπρεπε η κολώνα του, λόγω Φ16 κάτω, να ήταν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ: 0.30*47.3*Φ16+5*Φ16=30.7εκ+Φσυνδετηρα+επικάλυψη=35εκ.

 

Άρα πάλι λάθος κολώνα.

 

 

Συνοπτικά: είτε ευνοϊκή fbd και άρα μονό σπάσιμο ή ΜΗ ευνοϊκή fbd και λάθος διάσταση κολώνας. Είτε το ένα είτε το άλλο

 

Με την προϋπόθεση ότι τα πάνω σίδερα στη στήριξη είναι Φ12, αλλιώς…………

 

Νομίζω πάντως, αν έχεις επιλέξει το σωστό πλάτος της ακραίας κολώνας δεν υπάρχει περίπτωση διπλού σπασίματος

 

και άρα μπορει κάποιος γενικά να πάρει σαν ολικο μηκος αγκύρωσης:

 

πλάτος στύλου - Φσυνδ.υποστ. - επικ + ύψος δοκού -2*επικ-2*Φσυνδ.δοκου,

 

περίπου δηλαδή bc+hc-10cm για τον ακραίο κόμβο, για πάνω+κάτω σίδερα

Link to comment
Share on other sites

το πλάτος στύλου καθορίζεται καταρχήν από το ελάχιστο ευθύγραμμο τμήμα

Eδώ διαφωνώ. Γιατί; Θα μου πεις το λέει ο κανονισμός... Ok. Τα άνω σίδερα δοκού τα αγκυρώνουμε στην πλάκα σε περίπτωση στύλου στον οποίο συντρέχουν 3 δοκοί; Σημασία έχει το μήκος αγκύρωσης ή η θέση;

 

Διαφωτίστε με please...

Link to comment
Share on other sites

ε τότε να συμπληρώσουμε

 

το πλάτος στύλου καθορίζεται καταρχήν από το ελάχιστο ευθύγραμμο τμήμα στην περίπτωση ακραίου κόμβου

Link to comment
Share on other sites

Το οριζόντιο ή το κάθετο ευθύγραμμο; Αν έχεις έναν ακραίο στύλο 30εκ που φέρει δοκό H=80εκ με Φ16 και και κάνεις τον γάντζο 75εκ, τότε αυτή δεν είναι επαρκής αγκύρωση;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάντε την καρδιά σας πέτρα και κατεβάστε αυτό το ωράίο προγραμματάκι για να υπολογίζετε τα μήκη αγκώρωσης βάση DIN 1045-1...το παραθέτω για 3η φορά...σε λίγο θα αρχίσει να με βαράει το καημένο...

 

http://www.bewkonst.de/

 

(εκεί που λέει downloads, τα άλλα στα γερμανικά μην τα δίνετε σημασία)

 

Υ.Γ.

 

μην φοβάστε αυτά περί ΕΚΩΣ...αντιγραφή αυτού είναι...ίσα-ίσα εσείς έχετε την τιμή να πάρετε το ORIGINAL !!!!

Link to comment
Share on other sites

Pappos αντε και καταλήγουμε στο μήκος αγκύρωσης. Η δική μου απορία είναι η εξής: το "βολεύουμε όπως γουστάρουμε στον κόμβο ή πρέπει υποχρεωτικά να κρατήσω το lbmin για τον στύλο; Υπερισχύει το lbmin του lbnet ή το lbnet του lbmin;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.