Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Του είπες ότι τα δομικά πλέγματα τα οποία είναι τα μόνα στα οποία χρησιμοποιείται ο B500Α έχουν Φ<6mm (εκτός του Τ188 ) οπότε το εu,k τους είναι 2,0 και όχι 2,5, σύμφωνα πάντα με τον ΚΤΧ-2008, άρα 7,50/2,00=3,75;

Αν οι διάμετροι των τυμπάνων της γραμμής Α του πίνακα των αγκυρώσεων δεν προκύπτουν απ' τα εu,k από τι προκύπτουν, δεν μας λένε να μάθουμε και εμείς;

Ο S500s τελικά είχε προδιαγραφές Β500Α αλλά οι "καλές" εταιρείες χάλυβα το παρήγαγαν με προδιαγραφές του σημερινού Β500C; Γιατί; Επειδή δεν μπορούσαν να αλλάξουν τότε τα πρότυπα του ΕΛΟΤ 959 & 971 και γνώριζαν τι πραγματικές προδιαγραφές που έπρεπε να έχει ο χάλυβας (γι αυτό και η αναφορά σε τρία σημεία στα σχόλια του ΚΤΧ-2000) τελικά αποφάσισαν και οι τρεις εταιρείες να υπερβούν τις ελάχιστες τιμές του ΚΤΧ-2000 και να μας δώσουν έναν υψηλής ολκιμότητας S500s=B500C;

 

Τελικά συνάδελφοι χρησιμοποιεί κανένας τα τύμπανα D=20Φ προκειμένου να μετράει και το μετά την καμπύλη τμήμα στο ολικό μήκος αγκύρωσης ή όλοι θα έπρεπε να μετρούμε μόνο το ευθύγραμμο μήκος; Αν είναι έτσι τότε τα 20cm που μένουν σ' ένα στύλο 30cm (30-c-Φw-5Φ=30-3-1-5*1,2=20cm) επαρκούν για την αγκύρωση των Φ12; Οι Ευρωκώδικες δεν θέτουν ως ελάχιστο οπλισμό στις δοκούς Φ14;

 

Εφόσον σύμφωνα με τους Ευρωκώδικες το μήκος αγκύρωσης εξαρτάται από το νd, δεν μπορούμε να βγάλουμε έναν κανόνα για τον [email protected] ότι το μήκος αγκύρωσης είναι ν*Φ εκτός εάν πάρουμε τη δυσμενέστερη περίπτωση όπου νd=0. Όσο ανεβαίνουμε ορόφους τόσο μειώνεται το νd οπότε τόσο αυξάνεται το μήκος αγκύρωσης και κατά συνέπεια το ελάχιστο πλάτος ακραίου στύλου για σταθερή Φ δοκού. Δηλαδή, υπάρχει το ενδεχόμενο το πλάτος των στύλων σ' όλους τους ορόφους να καθορίζεται από τις αγκυρώσεις των δοκών του τελευταίου εκτός εάν έχουμε αυξανόμενη καθ' ύψος διατομή στύλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, υπάρχει το ενδεχόμενο το πλάτος των στύλων σ' όλους τους ορόφους να καθορίζεται από τις αγκυρώσεις των δοκών του τελευταίου εκτός εάν έχουμε αυξανόμενη καθ' ύψος διατομή στύλου.

 

μάλλον θα γίνει η απολυτη ανατροπη, θα διαστασιολογούμε με το ρετιρέ

 

μπορει να μπει και ικανοτικος

 

paktomene , συμφωνω μαζι σου & μάλλον 0.7 είναι η πλέον συντηρητική τιμή

 

και δεν αναιρεί ότι ειναι ΙΙ

 

edit: αν ξέρει κάποιος, οι τιμές συνάφειας της περιοχής 1 είναι στο όριο λίγο πριν βγει και μπει μια ράβδος στην 2? Αυτό έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να ρωτήσω πολλά πράγματα.

Δεν ήταν σεμινάριο.

Δυστυχώς...

Πάντως όλοι έλεγαν τα καλύτερα για τον S500s...

Τώρα για τα τύμπανα και τις ανηγμένς παραμορφώσεις....τι να πω...μου είπαν αυτά που ανέφερα.

Θέλει επίσημο ερώτημα.

Πάντως rigid ακόμα είμαι προβληματισμένος με αυτά που αναφέρεις.

Απλές κουβέντες δεν με καλύπτουν. Όχι ότι δεν τις πιστεύω αλλά θέλω εξισώσεις

Link to comment
Share on other sites

Περί περιοχών συνάφειας γενικά

 

Είναι γνωστό ότι η αντοχή του σκυροδέματος δεν είναι ομοιόμορφη ακόμα και όταν πρόκειται για εννιαία σκυροδέτηση. Οταν ο λόγος νερού προς τσιμέντου είναι μεγαλύτερος του 0.45 το νερό τότε λογω περισσότερης ρευστότητας κινείται προς τα άνω και παγιδεύεται όταν συναντήσει οριζόντια εμπόδια, δηλαδή τους οπλισμούς. Ετσι λόγω της παγίδευσης του νερού κάτω από τους οπλισμούς όταν αυτοί βρίσκονται στο άνω μέρος το σκυρόδεμα που περιβάλλει τους οπλισμούς είναι ιδιαίτερα πορώδες και μικρόντερης αντοχής. Για αυτό έχουμε και τις περιοχές συνάφειας και ανάλογα τις περιοχές έχουμε και τα απαιτούμενα μήκη αγκύρωσης ή παράθεσης των οπλισμών.

 

Ισχύουν για τις περιπτώσεις συνάφειας τα παρακάτω.

 

  • Γενικά έχουμε ευνοϊκές συνθήκες όταν το δομικό στοιχείο που είναι να σκυροδετηθεί έχει τουλάχιστον ύψος μικρότερο των 30cm
  • Οταν το στοιχείο έχει συνολικό ύψος 60cm , τότε το επάνω μέρος των 30cm θεωρείται μη ευνοϊκών συνθηκών, ενώ το κάτω ευνοϊκών συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

.............., δεν μπορούμε να βγάλουμε έναν κανόνα για τον [email protected] ...

 

Μάλλον Χάρη , αλλά γι' αυτό που λέει ο zavi κάτι μπορούμε να πούμε νομίζω

 

Διπλό σπάσιμο κάτω σίδερα Φ16 σε 30άρα κατά τη διεύθυνση της αγκύρωσης και δοκάρι 25/60.

Εκεί το βρίσκω συνέχεια.........

 

Αν βρω κάτι άλλο χρήσιμο στα κοιτάπια μου θα επανέρθω...

 

Pappos, Μπορείς να κοιτάξεις και ο DIN πόσο λέει για προσαύξηση της fbd? 1.4?

 

  • Γενικά έχουμε ευνοϊκές συνθήκες όταν το δομικό στοιχείο που είναι να σκυροδετηθεί έχει τουλάχιστον ύψος μικρότερο των 30cm
  • Οταν το στοιχείο έχει συνολικό ύψος 60cm , τότε το επάνω μέρος των 30cm θεωρείται μη ευνοϊκών συνθηκών, ενώ το κάτω ευνοϊκών συνθηκών.

 

Κάπου είχα βρει, αλλά τώρα δεν το βρίσκω, ότι όσο και να είναι τελικά το πάχος του στοιχείου, η fbd για Π.Σ. ΙΙ μέχρι 0.50 της fbd φτάνει σαν ελάχιστη τιμή

 

 

περί ελάχιστου πλάτους συνέχεια

το manual το ΝΕΧΤ δίνει Φ12=25 / Φ14=30 / Φ16=35 / Φ18=40 / Φ20=45 / Φ25=55

 

επιπλέον, επειδή στο ΝΕΧΤ έχει επιλογή για αγκυρώσεις EC8, όσες φορές το έχω δοκιμάσει με αυτή την επιλογή

 

δεν πήρα κάτι άλλο από την αρχικη αγκύρωση με ΕΚΩΣ (ουτε στα αναπτύγματα όσα είδα, ούτε σε amber alert του ελέγχου αποτελεσμάτων)

 

Επειδή μάλιστα το δουλεύω περίπου 10χρόνια, οι τιμές min των υποστυλωμάτων ήταν πάντα αυτές (επαιζε λίγο το Φ12 αν θυμάμαι καλα εδινε min=26cm)

 

και δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι ο Χρονέας τα ξέρει τα γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Οτι έχει o DIN το έχω παραθέσει...θα κοιτάξω όμως και θα σου πω

 

rigid_joint,

 

Εννοείς τον τύπο f[bd]=n[1]*n[2]*n[3]*n[4] ? (οριακή τάση συνάφειας)

 

όπου

 

n[1]=1, για λείους ράβδους

n[1]=1.4 για ράβδους με εγκοπές

n[1]=2.25 για ράβδους με νευρώσεις

 

ο συντελεστής n[2] λαμβάνει υπόψη την θέση της ράβδου, δηλαδή κατά περιοχές συνάφειας.

n[2]=1 για περιοχές με καλές περιοχές συνάφειας, n[2]=0.7 για όλες τις άλλες περιπτώσεις

 

ο n[3] στις συνθήκες αγκύρωσεις n[3]=1 και όταν Φ>32mm τότε n[3]=(132-Φ)/100

 

ο n[4] έχει να κάνει...(αύξηση αντοχής έναντι απόσχισης και δεν συμαζεύεται !!!)

 

Θα κοιτάξω όμως και τα DIN μου τα αγαπημένα μου και θα επανέλθω...

 

Μάλιστα..κατά DIN πάει έτσι

 

verankerung_5.gif

 

Άσχετο...rigid_joint, έχεις παρατηρήσει ότι σε μερικές φόρμες λάθους το NEXT στα βγάζει στα γερμανικά ??? (άρα οι αλγόριθμοι από κάπου πάρθηκαν και δεν άλλαξαν ούτε το μύνημα λάθους και...έγω το χρησιμοποιώ από την έκδοση DOS για να καταλάβεις)

Link to comment
Share on other sites

Pappos, αυτό νομίζω που παραθέτεις είναι από EC8, αν θυμάμαι καλά μετα υπάρχει ο συντελεστης n5 νομίζω που λέει 1/(...)<=1.4 σε περιοχές με εγκάρσια πίεση

 

Δες όταν ευκαιρέσεις στον DIN πόσο είναι αυτός

 

εγώ όπως είπα τον μόνο DIN που έχω, είναι από το beton calender του 1984, το κλασσικό το μεταφρασμένο

 

εκεί λέει (τότε το 1984) για 50%

 

ok, αυτή είναι η σχέση και του ΕΚΩΣ, verankerung_5.gif

 

κάπου λίγο μετά θα το λέει

 

next, οι αλγόριθμοι σίγουρα από κάπου αλλού είναι όλων

 

έχει επιλογή γλώσσας στα αγγλικά αλλά γερμανικά να σου πω την αλήθεια δεν είχα δει

 

εκτός και αν βγαίνοιυν αν επιλέξεις να λύσεις με din1045, που στα κτιριακά δεν το έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά επειδή βλέπω din και EC

Ξεκάθαρα τόνισαν στην ημερίδα ότι σε όλες σχεδόν τις αποφάσεις για την διαμόρφωση των Ευρωκωδίκων υπήρχε πλήρης συμφωνία με τους Γερμανούς.

Ειδικά στον ΕC7

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω τίποτα, αλλά τόσο καιρό σας λέω ότι ο ΕΚΩΣ είναι αντιγραφή των din. Ειδικά στην προένταση κόμα με κόμα !!!

 

Στο ΝΕΧΤ έλυνα κανονικά με ελληνικούς κανονισμούς. Αλλά σίγουρα δεν είναι δικοί τους αλγόριθμοι !!!!

 

@rigid δεν υπάρχει n[5] αυτό που λες είναι ο n[4]=1/(1-0.004plat) <= 1.4

 

αναφέρεται στην έκφραση της άυξησης της αντοχής έναντι αποσχίσεως την οποία παρέχει τυχόν περίσφιγξη υπό την μορφή εγκάρσιας πίεσης εξωτερικής πίεσης plat (MPa)

 

Τώρα αν δεν υπάρχει αυτή η εξωτερική πίεση τότε n[4]=1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.