Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Οι καλοί συνομιλητές απαντούν πιο αναλυτικά σε τέτοιες ερωτήσεις και όχι μ' ένα ξερό "...επειδη φευγω θα σου πω τη δική μου, οτι δεν χρειάζεται τώρα...". Πού το βασίζεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ότί ήθελα να σου πω rigid στο είπα.

 

Και για να καταλάβεις αλλά σε παρακαλώ μην απαντήσεις :

"Επειδή φέυγω απλά έχεις άδικο. Πάω για ούζα."

 

Αμα κατάλαβες κατάλαβες.

Αν θέλεις παραπάνω μόνο με π.μ. Ελπίζω βέβαια έστω και στο βάθος να κατάλαβες.

 

Τον διάλογο θα τον σφήσω αργότερα εφόσον είναι spam

Link to comment
Share on other sites

σε ρώτησα Χάρη για να με βοηθήσεις στα ερωτηματά μου. Λοιπόν

 

Τα 5Φ ειναι το μήκος διείσδυσης της διαρροής μέσα στον κόμβο (http://www.spme/.pdf, 17σελ) αλλά το λέει και ο EC8

 

αφού το εu μας νοιάζει και όχι το ε5, χρειάζεται αποκλειστικά γι'αυτό? γιατι αν ειναι γι'αυτό κάτι δεν μου κάθεται καλά στην ιστορία

 

ή τα 5Φ είναι η ΓΕΝΙΚΗ καβάτζα για να λειτουργήσει το lb,min και να'χεις την συνάφεια που επιθυμείς αφου με ανακυκλιζόμενη φόρτιση (γενικά στη διάρκεια ζωής της κατασκευής)

 

σταδιακά αυτή χάνεται (π.χ. κάτι σαν τη συννημένη φώτο λέω).

 

οπότε αυτό ειναι που το κάνει αναγκαίο?

 

ή και τα 2?

 

ερώτηση κάνω (μην πάτε σε δαιμόνια σενάρια τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα εξής προς προβληματισμό:

S500s κατά ΕΛΟΤ 971 έχει ε5=12%

Β500C κατά ΕΛΟΤ 1421-2 έχει εu=7,5% ή ε5=2,5*εu=2,5*7,5=18,75% (προσεγγιστικά)

Άσχετα με τα παραπάνω το 5Φ είναι λόγω της διείσδυσης της διαρροής στον κόμβο (βλ. σχόλια §18.3.5 ΕΚΩΣ). Δηλαδή, με την αλλαγή από S500s σε Β500C και αυξάνοντας κατά 50% (18,75/12) την οριακή παραμόρφωση (εu) που μετράται μάλιστα μακριά από το λαιμό, το σημείο δηλαδή που θα σπάσει η ράβδος, δεν θα έχουμε διείσδυση της διαρροής σε απόσταση 5Φ από το σημείο εισόδου της ράβδου στον κόμβο;

 

Κατά τη γνώμη μου το 5Φ εξαρτάται μόνο απ' τις απαιτήσεις πλαστιμότητας.

Αν δεν έχουμε τέτοιες απαιτήσεις τότε δεν χρειάζεται σίγουρα.

Αν όμως σχεδιάζουμε την κατασκευή μας έτσι ώστε να εκμεταλλευτούμε την υψηλή ολκιμότητα του B500C, τότε θα το χρειαστούμε το 5Φ γιατί θα χρειαστούμε τις αγκυρώσεις να δουλέψουν και όταν ο χάλυβας διαρρεύσει και πριν σπάσει, όταν δηλαδή θα έχουμε μόνιμες παραμορφώσεις. Στο στάδιο αυτό θα έχουμε διαρροή και κατ' επέκταση και διείσδυση της διαρροής στον κόμβο σε μήκος 5Φ οπότε στο τμήμα αυτό των 5Φ δεν θα λειτουργεί η αγκύρωση για τον λόγο που ανέφερες.

 

_ Ο EC8 τον οποίο και δεν γνωρίζω καθόλου καλά πού αναφέρεται στο 5Φ; ΟΚ, το βρήκα (βλ. §5.6.2.2 σχήμα 5.13.α EC8 ΕΝ1998-1:Δεκ 2004).

Link to comment
Share on other sites

άρα λες μόνο το πρώτο και όχι και τα 2 μαζί. εγώ πιστεύω και το 2ο.

 

Ομως γιατί αφού η "αξία" των 5Φ παραμένει η ίδια διαχρονικά,

 

περάσαμε στην εu και δεν παραμείναμε στην ε5,

 

αφού επί της ουσίας τελικά αυτή πάλι μας ενδιάφερει?

Link to comment
Share on other sites

Η εu αναφέρεται στις προδιαγραφές για τον χάλυβα Β500C.

Είναι ανεξάρτητη της διατομής ή κάνω λάθος;

Θέλω να πω ότι είναι πιο εύκολο να θέσεις προδιαγραφή για ένα χαρακτηριστικό που είναι ανεξάρτητο της διατομής παρά για κάποιο που εξαρτάται από το Φ.

Έτσι κι αλλιώς τα εu και ε5 συνδέονται.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς τα εu και ε5 συνδέονται.

Ναι, αλλά όπως ειδες συνδέθηκαν πειραματικά με κάποιο αλγόριθμο

 

και όχι από τη στιγμή της δημιουργίας τους γιατι τα 5Φ είναι πάλι που μας ενδιαφέρουν στην τελική

 

και άρα όσο παραμορφωσιμότητα και να'χω, τα 5Φ ειναι κλειστά (σαν μήκος) άρα το πρόβλημα ήταν η παραμορφωσιμότητα

 

την οποία τύποις οι S500i δεν είχαν ποτέ (επί της ουσίας, μπορεί να την είχαν μπορεί και όχι, δεν ξερουμε όλο το απόθεμα τι συμπεριφορά έχει)

 

edit: ειμαι από τα ούζα ακόμη, μπορεί να μην γίνομαι κατανοητός, αλλά θα μου πεις και χωρίς ουζα πάλι το ίδιο εισαι

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις σε ερωτήσεις συναδέλφου που μου έστειλε π.μ.

 

Ερώτημα: "Ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβώς σημαίνει η φράση "Δεν γίνεται σύμφωνα με τους κανονισμούς με την κατάλληλη διάμετρο τυμπάνου"

Είναι εργαλείο που αποφεύγει να λυγίσει τα σίδερα απότομα σε γωνία 90 μοιρών για να μη χάσουν την εφελκυστική τους αντοχή."

 

Το τύμπανο είναι ο δίσκος γύρω από τον οποίο κάμπτεται το σίδερο στον κουρμπαδόρο.

Η διάμετρος του πρέπει να τηρεί τις απαιτήσεις των γραμμών Α του Πίνακα 17.1 του ΕΚΩΣ για να μη ρηγματωθούν οι ράβδοι.

Πρέπει επίσης η διάμετρος του τυμπάνου να τηρεί τις γραμμές Β του ίδιου πίνακα αν θέλουμε να συνυπολογίσουμε στο μήκος αγκύρωσης και το τμήμα μετά την καμπύλη. Αυτό γίνεται γιατί αν το τύμπανο είναι μικρής διαμέτρου, καλύπτοντας τις γραμμές Α αλλά όχι και τις Β, τότε θα σπάσει το σκυρόδεμα στο εσωτερικό της άντυγας (καμπύλης), στο εσωτερικό δηλαδή της καμπτόμενης ράβδου (βλ σχόλια §17.2.3.1. και σχόλια §17.6.3 ΕΚΩΣ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.