Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Και εσύ όλο το ίδιο θα λες Φ12 σε 50?

μπορει μέχρι εκεί να μου φτάνει το μυαλό! Μπορεί στο φινάλε να μη στροφάρω δεν χάθηκε και ο κόσμος, δεν έχασε η επιστήμη!

Για δες τα τύμπανα στην πράξη (που είναι ο zavi) και μετά δεν θα κάνεις έτσι για όλα αυτά.

τωρα τι έχει δει ο καθένας αγαπητε άρη, το ξέρει καλύτερα αυτός.

**************

Και τον αγαπητό zavi μην τον μπλέκεις, αλλά έχω φάει τη σκόνη του σπαστήρα πριν από αυτόν και τη σιχάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.

Ποτέ δεν έχω προκαλέσει κανέναν πλην ενός(όχι εσένα).

 

Το θέμα των τυμπάνων στην πράξη σου έχω πει ότι είναι μεγάλος καημός για μένα (επειδή δεν εφαρμόζονται) και σου έχω πει ότι το παρακάτω που έχεις πει και εσύ με παρηγορεί:

 

"και όπως έχω πει κανω γωνιακά και πατούρες στα τοιχώματα"

Δεν χρειάζονταν να μπεις σε κανένα τρυπάκι. Απλά και ξεκάθαρα

 

Και μην κάνεις υποθέσεις για τον zavi σε παρακαλώ. Είδες πως απάντησε..στα ίσια

 

Και το μυαλό σου φτάνει και σου περισσεύει, αλλά αν επιτρέπεις προσπάθησε να μην κάνεις σενάριά:

"Αν όμως για κάποιο δικό σας λόγο θέλετε να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο πολύ ευχαρίστως, από δευτέρα όμως για να πάρω κόλλα

 

μέχρι τότε...................let's troll the world"

 

Αν θέλεις πλέον των παραπάνω θα σου πω επί προσωπικού ότι έχεις κεκτημένη επιθετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τύμπανα στην πράξη:

 

Σε συνήθη οικοδομικά,κατά βούληση του Πακιστανού επί του κουρμπαδόρου.Σχεδόν όλα τα Φ (εκτός των μεγάλων,από Φ16 κ πάνω) κουρμπάρονται με το ίδιο τύμπανο.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση αν δεν κάθεται κάποιος από πάνω από τον Πακιστανό αυτός να αλλάζει τύμπανο.

 

Επί τω έργω:Διαμήκης οπλισμός μέχρι Φ12 ΔΙΠΛΩΝΕΤΑΙ στα 2 για να χωρέσει στο φορτηγό,διότι η νταλίκα ΔΕΝ χωράει στα αστικά κέντρα να παίρνει στροφές στους δρόμους,οπότε η παράδοση γίνεται αποκλειστικά με φορτηγό με τσακισμένο στα 2 τον οπλισμό.....Στη συνέχεια,στην τοποθέτηση στο οικοδομικούλι,ο χάλυβας καμπυλώνεται με οποιοδήποτε μέσο,συνήθως με κόντρα παπούτσι....

 

Στα οικοδομικούλια.ο διαμήκης άνω του Φ12 κόβεται σε μήκη έτσι ώστε να ματίζεται συνεχώς,γιατί με το φορτηγό μέχρι 7-8 μέτρα μπορούν να μεταφερθούν,κ τα Φ14 κ άνω δεν τσακίζονται εύκολα...άρα συνεχώς ματίσεις.

 

Σε ΜΕΓΑΛΑ οικοδομικά κ τεχνικά,πάλι κατά βούληση του Ρουμάνου συνήθως.Ο οπλισμός φτάνει σε δέματα των 2 τόνων μήκους 14μ ή 12μ και κόβεται επί τόπου,κουρμπάρεται με όποιο τύμπανο απλά ΔΕΝ ΣΚΙΖΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ του χάλυβα στην καμπύλωση...μετά από κάνα 2 δοκιμές όπου το τύμπανο του Φ20 βγάζει καπνούς,ο Ρουμάνος βρίσκει το σωστό τύμπανο....με δοκιμές δηλαδή....

 

Εδώ που τα λέμε όμως,στα μεγάλα έργα όπου υπάρχει χώρος για να παραλαμβάνεις 12μ ή 14μ κ να έχεις το χώρο για να τα κόψεις κ να τα καμπυλώσεις,ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΨΑΛΙΔΙ.....Αυτό δεν είναι χειρότερο από το να συζητάμε για τη διάμετρο του τυμπάνου?

 

Σας δίνω κάποια στοιχεία της πραγματικότητας,μπας κ βοηθήσω στην εξέλιξη της κουβέντας των μελετητάδων,γιατί δεν μπορώ αλλιώς να συμμετέχω,ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΩ.......Μόνο κ μόνο από τους συμβολισμούς (fbd κ σια) ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ κ με πιάνει άγχος (θυμάμαι το φεγγάρι που έκανα την απόπειρα να μελετήσω).......:lol:

 

Εξ' άλλου,κατά τη γνώμη μου είναι άσκοπο και άδικο να κρίνετε τον Ελληνικό Κανονισμό σαν να είμαστε εξελιγμένη χώρα.....Η μελέτη στα έργα που έχουν λεφτά είναι μόνο ένας μπούσουλας,στην πράξη γίνονται τα πάντα ώστε ο ανάδοχος να βγει κερδισμένος........

 

Για του λόγου το αληθές,πάμε μία βολτούλα από το συγκρότημα κατοικιών για τους σεισμόπληκτους που έγινε στα Λιόσια το 2003,να δείτε ΟΜΟΡΦΑ ΦΥΤΡΩΜΕΝΑ ΜΠΕΤΑ....πράσινα κτίρια κυριολεκτικά,χωρίς να έχει γίνει φύτευση...:lol:

 

Εκεί ήταν ωραίες δουλειές.....Από τον ανάδοχο μέχρι την εταιρεία που όντως έριχνε τα μπετά μεσολαβούσαν 7 (!) εταιρείες-πιστοποιημένοι υπεργολάβοι...... κ όλοι έφυγαν κερδισμένοι....

Μήπως μαλλιοτραβιέστε άδικα?

Link to comment
Share on other sites

Σαν μελετητής θα πω πως θεωρώ οτι το Φ12 αγκυρώνεται ή καλύτερα, γίνεται δεκτό σε υποστύλωμα 30εκ.

 

Σαν κατασκευαστής, αν και βλέπω υπερβολικά όσα λέει ο zavi χωρίς βέβαια να τα αμφισβητώ, η κατάσταση είναι χάλια. Δεν ξέρω στις περιοχές σας τι γίνεται αλλά στη δική μου το 80% των επιβλέψεων το έχουν αρχιτέκτονες και η ευθύγραμμη αγκύρωση παντού, πάει σύννεφο. Έτσι θεωρώ πολύ πιό σημαντικό να σπάσω αυτό το κατεστημένο και να εφαρμόσω αγκυρώσεις (ξέρετε τί πόλεμος παίζει και από τα συνεργεία; ) και δυστυχώς σε δεύτερη μοίρα βάζω το τύμπανο, που να πω την αλήθεια, σε όσες μάντρες έχω ρωτήσει, ένα τύμπανο έχουν!

 

Ποιές αγκυρώσεις;;;

Το θέμα χαλάει από την στιγμή που ο αρχιτέκτονας θα σου επιβάλλει μια πλάκα 4,5X9 και κολώνες με μαξιμουμ πλάτος 25εκ σε σπιτάκι με πρόσωπο σε αδιέξοδη οδό πλάτους 3μ...Ξεκινά λοιπόν από κει, πάει στην μάντρα που ούτε έχει δει ζωγραφιστούς του ΕΑΚ-ΕΚΩΣ, συνεχίζει στους σιδεράδες και τελευταία τρύπα της ζώνης είναι οι επιβλέποντες!

 

Συμμερίζομαι τις αναζητήσεις σου rigid αλλά όταν τράβηξες την κουτρίνα είδες την πραγματικότητα της κατασκευής; Διότι το να δούμε την πραγματικότητα μόνο για τις αγκυρώσεις, δεν λέει και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

σε όσες μάντρες έχω ρωτήσει, ένα τύμπανο έχουν!

 

Ποιές αγκυρώσεις;;;

 

Συμμερίζομαι τις αναζητήσεις σου rigid αλλά όταν τράβηξες την κουτρίνα είδες την πραγματικότητα της κατασκευής; Διότι το να δούμε την πραγματικότητα μόνο για τις αγκυρώσεις, δεν λέει και πολλά...

 

Δυστυχώς και σε μας συμβαίνει το ίδιο!!!Βέβαια άμα δε σ'αρέσει υπάρχει και η επιλογή του "μάστορα", ο οποίος αφού βρει βοηθό με το σωστό νούμερο παπούτσι σου σπάει τη ράβδο σε ότι διάμετρο θές!!!:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

ppetros για q δεν ξέρω, πρώτη φορά το ακούω, αλλά το song ωραίο

 

Για το q κατάλαβες που το πάω.... για κατασκευή μειωμένης πλαστιμότητας που απαλλασόμαστε ακόμα και από τις διατάξεις περί αγκυρώσεων (παρ. 17.8.4 του ΕΚΩΣ)... από το να κάνεις διάφορα περίεργα με γωνίες σε όλο το κτίριο.

Υπάρχει και συνέχεια στο song.

Link to comment
Share on other sites

Και μην κάνεις υποθέσεις για τον zavi σε παρακαλώ. Είδες πως απάντησε..στα ίσια

φίλε άρη, προς τον αγαπητό φίλο zavi δεν έκανα κάμμία υπόθεση, όπως πολυ καλά μπορείς να δεις από αυτα που έχω γράψει.

εγω ΑΛΛΟ είπα και μην επανερχόμαστε σε παρακαλώ, πάντως ουτε και εγω αποφεύγω να απαντήσω

τελοσπάντων παρεξήγησα το λόγο σου (γιατι είχε φροντίσει ο Χάρης πρωθύστερα να με βγάλει εκτός ευατού) και προσωπικά σε σένα συγνώμη

για αυτού του τύπου τις εργολαβίες που αναφέρεται ο zavi, που γίναν μάλιστα μια πολύ συγκεκριμένη περίοδο,

τα D ειναι το λιγότερο, βασικότερο πρόβλημα από αυτά που ξέρω ειναι οι αναμονές

Συμμερίζομαι τις αναζητήσεις σου rigid αλλά όταν τράβηξες την κουτρίνα είδες την πραγματικότητα της κατασκευής; Διότι το να δούμε την πραγματικότητα μόνο για τις αγκυρώσεις, δεν λέει και πολλά...

συνάδερφε acnt, όταν τραβηξα την κουρτίνα είδα ότι όλα ειναι μέσα στο μυαλό μου/μας τελικά.

λυπάμαι που δεν έγινε κατανοητό τι ήθελα να πω, δεν πειράζει, δεν χάλασε και ο κόσμος.

εν συντομία δεν ειπα ποτε οτι ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ είναι ΤΟ ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ πρόβλημα, είπα για τη διαχρονικότητα των D,

στο φινάλε κομμάτι των αγκυρώσεων είναι, που είναι και ο τίτλος του thread, άσχετα αν τελικά το θέμα πηρε ανεξέλεγκτες διαστάσεις.

ας μη χαλάμε τις καρδιές μας λοιπόν

Για το q κατάλαβες που το πάω.... για κατασκευή μειωμένης πλαστιμότητας που απαλλασόμαστε ακόμα και από τις διατάξεις περί αγκυρώσεων (παρ. 17.8.4 του ΕΚΩΣ)... από το να κάνεις διάφορα περίεργα με γωνίες σε όλο το κτίριο.

αυτά λέω και εγώ σε άλλο thread, σιγά σιγά μες στα χρόνια έχει στρωθει το έδαφος για q ---> (τεινει) στο 1

ΣΕ συνδιασμό όμως αυτό με αύξηση του nv--->(τείνει) στο 1

οι δε γωνίες δεν ειναι καθόλου περίεργα της κατασκευής

Έτσι θεωρώ πολύ πιό σημαντικό να σπάσω αυτό το κατεστημένο και να εφαρμόσω αγκυρώσεις (ξέρετε τί πόλεμος παίζει και από τα συνεργεία; ) και δυστυχώς σε δεύτερη μοίρα βάζω το τύμπανο, που να πω την αλήθεια, σε όσες μάντρες έχω ρωτήσει, ένα τύμπανο έχουν!

Ε, δεν έχουν ένα τύμπανο, τι να κάνουμε τώρα. Δεν ξέρουν να προγραμματίσουν τον κουρμπαδόρο ή/και βαριούνται

όταν τον ρωτάς τι ειναι αυτά τα 1,2,3,4 στον κουρμπαδόρο, πως τον προγραμματίζεις ούτε που ξέρει (ή κάνει πως δε ξέρει)

και στο φινάλε ποιος κουρμπαδόρος έστω και χειροκίνητος έχει ένα τύμπανο?

και σιγά που υπάρχει σιδεράς να σου πει για τα τύμπανα (και μεγάλος αριθμός κατά τ'αλλα αγαπητών συναδέρφων ομοίως), εδώ του λες να ματίσει στα 100Φ και σε ρωτάει "τι είναι το Φ? εγώ δεν σπούδασα και δεν καταλαβαίνω", τα χιλιάδες euros όμως μια χαρά τα παίρνουν και τα μετράνε και ας μη σπούδασαν ώστε να μετράνε σε τόσα μεγάλα νούμερα

 

Βέβαια όπως είπα, μου κάνει τεράστια εντύπωση η συνεχη αναφορά σας ότι οι σιδεράδες έχουν ΚΟΥΡΜΠΑΔΟΡΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΥΜΠΑΝΟ (πως γίνεται αυτό???).

Την επόμενη λοιπόν φορά που θα ψωνίσετε σίδερα, αν δεν έχετε πάει μέχρι σήμερα, πάτε πάνω από τον κουρμπαδόρο και ρωτήστε λίγο το σιδερά σας ή τον χειριστη κουρμπαδόρου ή το θεό (όποιος ειναι πρόχειρος), τι είναι τα διάφορα κουμπάκια επι του κουρμπαδόρου (όπως λέμε επί του καναπέως).

Βεβαια δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνετε, μπορείτε να ζείτε και με την απάντηση τους.

 

Τελοσπάντων συνοπτικά:

έγω είπα "κάτι" πριν κάμποσο καιρό αλλά η γιγάντωση του thread το κάνει να μοιάζει πλέον παραμορφωμένο και άχαρο.

Σαν να τρως μπριζόλα στα κάρβουνα, 1-2 ειναι ωραίες στις 10 κάνεις εμετό.

Ο τίτλος του thread μιλάει για αγκυρώσεις και για αγκυρώσεις μίλησα, δεν μίλησα για στρινγκς.

το D ειναι κομμάτι τους, η παραμορφωσιμότητα ειναι κομμάτι τους, η fbd ομοίως.

 

Από την πλευρά μου, η σεμνή τελετή έχει λάβει τέλος.

οι κουρμπαδόροι έχουν πολλά τύμπανα, η ευνοϊκη fbd υπάρχει, ότι καλυτερο και πολύ περισσότερο γι'αυτο το οποίο πληρώνομαι το κάνω,

φίλος μου ειναι ο πρώτα ο κανονισμός και μετά ότι εκπτωσεις στα πλαίσια της ελληνικής πραγματικότητας μπορώ να κάνω, τις κάνω,

τα trolls υπάρχουν, θεός δεν υπάρχει, ο ΠΑΟΚ πάλι με στεναχώρησε φέτος, το καλοκαίρι ήρθε χωρις να φανεί η άνοιξη........

 

Και όπως λένε και οι editors:

"You're answering questions that have not yet been asked, All sparks will burn out in the end"

http://www.youtube.com/watch?v=YI_lra7-yhU

Link to comment
Share on other sites

... αν και βλέπω υπερβολικά όσα λέει ο zavi χωρίς βέβαια να τα αμφισβητώ..

 

 

Κοιτάξτε,δεν υπερβάλλω.

 

Παρακαλώ να επισημανθούν τα σημεία που θεωρείται ότι υπερβάλλω κ θα σας στείλω φωτό.

 

Γιατί με τον τρόπο μου,όντως φαίνεται ότι έχω συναισθηματική έπαρση με τα θέματα στα οποία γράφω τη γνώμη μου,όμως σε καθαρά επαγγελματικό επίπεδο ΔΕΝ υπερβάλλω.Λέω ΞΕΡΑ κ ΩΜΑ αυτά που είναι τα συνήθη,όχι τις εξαιρεσεις....

 

Έχω εργαστεί σε

 

1.γιγάντιες εταιρείες

2.καρμοίρηδες

3.ΥΠΕΧΩΔΕ

 

και αυτά που λέω τείνουν να είναι ο ΚΑΝΟΝΑΣ,όχι οι εξαιρέσεις.

 

Έχω 11 χρόνια υπηρεσίας (5 μαύρα κ 6 με άδεια άσκησης επαγγέλματος)..........σε περίπτωση που αμφισβητείται η αξιοπιστία μου.Δεν είναι πολλά,αλλά τα συγκεκριμένα είναι περιεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.