Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

γενικά υπάρχει ένα θέμα σε σχετική εκκρεμότητα γενικά με τα ρομπότ, ..........................., αλλά με τις συγκολλήσεις που κάνουν για να φτιάξουν το τσερκόπλεγμα.

 

@rigid_joint

αν θες πες μας δυο-τρια πραγματα γι'αυτο ή κανε τη παραπομπή στο νήμα αν το έχεις ήδη αναφέρει ,οχι οτι χρειάζομαι τιποτα αλλα να το 'χουμε υποψη.

 

σορυ για το offtopic δωστο εδωhttp://www.michanikos.gr/showthread.php?p=100184&highlight=%F3%F4%F1%DD%F8%E7#post100184

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4. στην ΠΡΑΞΗ το σίδερο πηγαίνει κοντά στα εξωτερικά τσέρκια και ο "γάτζος" να είναι 5 πόντους μικρότερος από το τσέρκι... Δηλ σε κολώνα 40/40 που το τσέρκι είναι 35/35 έχεις 30-33εκ οριζόντιο σκέλος αγκύρωσης και άλλα τόσα κατακόρυφο... Not bad...

 

 

σε 40αρα κολωνα καλα ειναι.

 

σε 35αρα ομως και σε 30αρι τοιχωμα τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Σε πόση απόσταση από την παρειά στήριξης "σπάνε" τα σίδερα της πλάκα; Για την τετραέρειστη ισχύει το > 0,2L, για τις υπόλοιπες; Αν θέλω να το βρω αναλυτικά πρέπει να το ψάξω στην περιβάλλουσα της ροπής;

Link to comment
Share on other sites

σε 35αρα ομως και σε 30αρι τοιχωμα τι γινεται...

Τη έκατσες... Αν έχεις στύλο 35/35 είναι δύσκολο... Γενικά πρέπει να προσέχεις η πλευρά της κολώνας που είναι κάθετη στην φορά της δοκού, να έχει μήκος >0,5μ...

 

Αν η πλευρά κολώνας με μήκος >0,5μ είναι παράλληλη με την δοκό που αγκυρώνεται, τότε... ας τα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχουν τεθεί οι ερώτησεις μου πιο πριν, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχετε ξανά απαντήσει.

Από όσο κοίταξα στα βιβλία μου και στον κανονισμό δεν μπόρεσα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τις αγκυρώσεις των οπλισμών πλακών και για την τοποθέτησή τους σε σχέση με τους οπλισμούς του δοκαριού.

 

Συγκεκριμένα σε κανονική πλάκα με μη ανεστραμμένες δοκούς τα πάνω σίδερα της πλάκας (είτε προέρχονται κατασκευαστικά από κάμψη των μισών του ανοίγματος προς τα πάνω είτε καλύπτουν μέρος των απαιτούμενων σε ενδιάμεση στήριξη) τοποθετούνται κάτω απ' τον διαμήκη οπλισμό της δοκού εντός του περισφιγμένου σκυροδέματος αυτής ή πάνω από τα σίδερα της δοκού?

 

Από θέμα αγκύρωσης των οπλισμών της πλάκας στις ακραίες στηρίξεις σε δοκούς για τους κάτω οπλισμούς που φτάνουν μέχρι την ακραία στήριξη νομίζω ισχύει το 2/3Lb,net του κανονισμού και το 10Φ στις ενδιάμεσες. Για τις ενδιάμεσες -αν τελικά εφαρμοστεί η τακτική της διακοπής των οπλισμών για οποιοδήποτε λόγο- το 10Φ σας φαίνεται αρκετό να κρατήσει τον ελκυστήρα ανάληψης της τέμνουσας?

 

Για τους πάνω οπλισμούς της πλάκας σε ακραία στήριξη πως αγκυρώνουμε? Αν πούμε ότι το πάμε με τον τύπο Αs,cal = 0. Απʼ την άλλη αν πεις οκ θα βάλω μονάδα το κλάσμα η αγκύρωση κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγει.

Και κάτι τελευταίο για όσους έχουν το δεύτερο βιβλίο του Φαρδή στο πρώτο σχήμα της 173 σελίδας στα μήκη που δίνει έχει συμπεριλάβει το μήκος αγκύρωσης έστω χονδρικά?

 

Γενικότερα υπάρχει κάποιο βιβλίο με φωτογραφίες ή σχέδια λεπτομερειών που να μπορούν να βοηθήσουν κάποιον στην κατεύθυνση της επίβλεψης και της κατασκευαστικής διαμόρφωσης? Ώστε να μπορεί να πει αυτό είναι εντάξει και εκείνο όχι, πέρα απʼ τους υπολογισμούς που έτσι ή αλλιώς όλοι κάνουμε, επειδή πιστεύω πως αν οι διατομές δεν «δουλέψουν» τα όμορφα σχέδια και τα πολυσέλιδα τεύχη πάνε περίπατο.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ αν σας ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα δηλαδή το μήκος 10Φ για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι το μόνο μήκος αγκύρωσης που ταυτίζονται οι τρεις κανονισμοί?

 

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις υπάρχει κάτι σε βιβλίο που να μπορεί να με βοηθήσει?

 

Συγνώμη που δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις, αλλά το forum είναι τεράστιο, αν είναι σε αυτό το topic προφανώς θα το κοιτάξω καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.