Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Μελετωντας το βοηθημα του Ιγνατακη εχω την εξης απορια..

 

Στη σελιδα 15, στην περιπτωση g εχει ενα σκαριφημα αγκυρωσης οπλισμου ακραιου στυλο...

 

1. Γτ το lbnet το μετραει 5Φ απο την παρεια του στυλου για την εξωτερικη ραβδο???

2. Αυτο ΔΕΝ κατασκευαζεται αν θες να τηρησεις και τις διαταξεις για τις ραβδους των δοκων... (οποιος εχει αντιθετη αποψη παρακαλω να μου περιγραψει το σιδερωμα)

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μου απαντησες...εγω θα μετραγα να σου πω την αληθεια και το κατακορυφο τμημα ως αγκυρωσης...

 

2. Αλεξη εγω να βαλλω σχηματακι...

Αλλα στην περιπτωση που πρωτα σκυροδετηθουν οι κολωνες και μετα δοκαρια-πλακες,πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο...και εξηγουμαι..

Πρεπει αναγκατικα να τοποθετηθουν εξαρχης οι συνδετηρες του στυλου για το υψος της δοκου..Με δεδομενο αυτο, και την τοποθετηση των διαμηκων ραβδων με το απαιτουμενο μηκος αγκυρωσης, εχουμε δυσκολια στην τοποθετηση των συνδετηρων της δοκου (φαντασου και στο αλλο ακρα της, η δοκος να εχει ακραιο στυλο..). Εστω οτι βαζουμε ενα ενα τον συνδετηρα και το λυσαμε το προβλημα..Μετα παμε να περασουμε και τα διαμηκη της δοκου..Που και αυτα εχουν αγκιστρο στο ακρο...

Πρεπει με καποιο τροπο να περασει το αγκιστρο απο τα διαμηκη του στυλου (σκεψου εδω να εχεις και στα δυο ακρα αγκιστρο, τι εχει να γινει..). Εγω θα ελυνα το προβλημα προπαθωντας να περασω απο την πανω πλευρα των στυλου το διαμηκη της δοκου, αλλα πως θα περασει που εχει και τα σιδερα του στυλου...

 

Δεν ξερω, πραγματικα το θεωρω πολυ δυσκολο....

post-5598-131887261163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην πεδιλοδοκό σε ακραία στήριξη π.χ. κάθετα σε τοιχείο υπογείου, το πλάτος της στήριξης είναι όσο το πάχος του τοιχείου, συνήθως 25 εκ.

 

Στην πεδιλοδοκό στο άνω τμήμα έχουμε θλίψη στην στήριξη και συνάφεια ΙΙ , σωστά ?

 

Επομένως χρειάζεται τουλάχιστον το lb,min( = 0.6 lb.) + 5Φ + επικάλυψη υποστυλώματος για το πλάτος της στήριξης.

 

To lb για C20,25 σε περιοχή συνάφειας είναι 68Φ. Έτσι έχουμε λοιπόν ότι το πλάτος του περιμετρικού τοιχείου υπογείου πρέπει να είναι 0.6*68Φ + 5Φ + επικάλυψη = 46Φ + επικάλυψη!

 

Πως λύνεται αυτό το πρόβλημα στην ακραία στήριξη? Μήπως κάτι μου ξεφεύγει και κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Σου ξέφυγαν:

1) Ότι είμαστε σε στοιχεία ΧΑΑΠ, οπότε δεν έχουν εφαρμογή οι γενικές διατάξεις

2) Ότι εφόσον δεν έχεις διαστασιολογήσει την διατομή με χρήση θλιβόμενου οπλισμού (εφόσον το μSd<0.33) δεν σε αναγκάζει κανείς να αγκυρώσεις με διατάξεις θλιβόμενου οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.