Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 
Chris_p

Recommended Posts

Έχεις κάποια σχετική εγκάρσια πίεση αφού συντρέχουν 3 δοκοί. "Τ" είναι ο κόμβος σου ή "Γ" ? Αν είναι "Τ" μάλλον έχεις και εγκάρσια πίεση.

 

Από εκεί και πέρα για C20/25, lb=69Φ Π.Σ.ΙΙ.

 

lb,net = α * Αs,req/As,prov * lb.

 

To α για msd<msd,lim είναι 0,7 και ο λόγος Αs,req/As,prov θα είναι και αυτός μικρότερος της μονάδας (αφού δοκός επί δοκού είναι ΧΑΑΠ) γύρω στο 0,5 λέω εμπειρικά. 

 

Άρα lbnet = 0,7 * 0,5 * 69Φ = 24Φ....!  

 

Και να βάλεις και το 2/3 πας στο 16Φ... :)

 

Αν κάνω κάπου λάθος πες μου...

 

Υ.Γ. Τελικά δεν έλαβα υπόψη μου την εγκάρσια πίεση άρα πας ακόμη πιο κάτω αν την λάβεις υπόψη...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δοκο επι δοκο μπαινει ευκολα το αγκιστρο.

Ειδικα να μιλαμε για μορφη Τ, δεν υπαρχει προβλημα μπαινει.

Προσεξε ομως οτι τα αγκιστρα των ραβδων δεν μπαινουν κατακορυφα, αλλα οριζοντια.

Link to comment
Share on other sites

την εγκαρσια πιεση ας μην την λαβουμε.

 

το Αs,req/As,prov σιγουρα θα ειναι κατω της μοναδας, μπορει οχι τοσο χαμηλο αλλα ενα 0,8 συνηθως ειναι, θα τσεκαρω το τευχος.

 

το 0,7 προκυπτει νομιζω λογω εφελκυσμου. γιατι 0,7 και οχι 1?

 

terry ναι , οριζοντια κατα leonhardt

Link to comment
Share on other sites

Το μsd,lim για Β500c είναι 0,316 . Είμαι σίγουρος ότι το μsd της διατομής σου θα είναι μικρότερο. Αν είναι μικρότερο λοιπόν ο θλιβόμενος οπλισμός δεν λειτουργεί. Ο οπλισμός λειτουργεί μόνο σε εφελκυσμό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ισχύει η ΕΚΩΣ 18.3.5 Α) για αγκυρωση σε ενδιαμεσο τοιχωμα (>1,0μ)? Ή ισχύει μόνο για υποστυλώματα?
Αν δεν ισχύει τι μήκος ευθύγραμμης αγκύρωσης απαιτείται? Lb,net + 5Φ?
Τέλος, στην κλασσική αγκύρωση ακραίου κόμβου με άγκιστρο, αν το άγκιστρο δεν τοποθετηθεί κατακόρυφα αλλά οριζόντια (όπως ενδείκνυται για αγκύρωση έμμεσης στήριξης δοκού), ποιο πρόβλημα δημιουργείται και γιατί?

Edited by zenmechanics
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι στην περίπτωση των τοιχωμάτων εφόσον επιτύχεις το κατάλληλο μήκος αγκύρωσης δεν έχεις θέμα να περάσει το σίδερο στην άλλη άκρη μιά και

στα τοιχώματα λόγω του μήκους τους και των οπλισμών τους, ο κόμβος αντέχει, έχει επαρκές πλάτος.

Κατά τη γνώμη μου όμως, πρακτικά επειδή αναφερόμαστε σε ενδιάμεσο κόμβο και όχι σε ακραίο, θα έλεγα ότι ούτως ή άλλως θα περάσει ο διαμήκης οπλισμός

στη διπλανή δοκό ώστε να καλυφθούν οι απαιτήσεις της έναντι κάμψης. Τουλάχιστον όσον αφορά στα πρόσθετα σίδερα, θα μπουν κοινά για τα δύο δοκάρια.

Όσον αφορά στη δεύτερη ερώτηση, τα τύμπανα τοποθετηθούν οριζόντια, τότε αφήνεις μία περιοχή απροστάτευτη, ο οπλισμός του υποστυλώματος δεν επαρκεί. Επιπλέον, δεν εξασφαλίζεται ο σωστός μηχανισμός μεταφοράς τέμνουσας ώστε κατόπιν να παραληφθεί από τα τσέρκια του κόμβου

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο zenmechanics εννοεί αγκύρωση τύπου αναβολέα.

Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται.

Υπάρχουν απαιτήσεις σχετικά με τον εγκάρσιο στο επίπεδο του αναβολέα οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.