Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Θεμελιακή γείωση


siavag

Recommended Posts

Σε μια νέα 4οροφη μονοκατοικία με υπόγειο (η άδεια βγήκε τον Δεκέμβριο του 2010) η οποιά βρίσκεται ακόμη στα μπετά του 2ου ορόφου, δεν έγινε θεμελιακή γείωση μετά από αμέλεια του μηχανικού μας. Εμείς δεν γνωρίζαμε ότι έπρεπε να κάνουμε κάτι τέτοιο και τυχαία το μάθαμε από εναν ηλεκτρολόγο που ζήτησαμε προσφορα.

 

Παρακαλώ ενημερώστε με τι πλεονεκτήματα χάνω τώρα που δεν έγινε θεμελιακή γείωση και τι μειωνέκτηματα έχει ο εναλλακτικός τρόπος γείωσης που μας ανέφερε ο μηχανικός.

 

Επίσης δίαβασα στο φορουμ ότι είναι υποχρεωτική η θεμελιακή γείωση στις νέες κατοικίες. Ισχύει????? και τι μπορώ να κάνω αυτό???? εγώ είμαι παράνομη ή ο μηχανικός????

Link to comment
Share on other sites

Η θεμελιακή γείωση κατασκευάζεται υποχρεωτικά σε νέα κτίρια από το 2007.

 

Για τα υπόλοιπα δείτε εδώ

 

http://www.elemko.gr/articles/article5.html

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω σε μια οικοδομη φιλε. παρε μια κουλουρα ταινια 3*5 γαλβανιζε με 2 ευρω το μετρο (ανοξειδωτη αν εισαι κουβαρδας) με τους συνδεσμους και τα ακροφυσια και τα λοιπα. βαλε εναν αλβανο να καθαρισει καλα τη πυλωτη και δωσε και 2 μεροκαματα στον ηλεκτρολογο και εισαι ετοιμος. εγω ετσι εκανα.

 

αν ερθει κανενας βαρυμαγκας ηλεκτρολογος και σου ζητησει 1000 για γειωση διωξτον με τις κλοτσες.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω σε μια οικοδομη φιλε. παρε μια κουλουρα ταινια 3*5 γαλβανιζε με 2 ευρω το μετρο (ανοξειδωτη αν εισαι κουβαρδας) με τους συνδεσμους και τα ακροφυσια και τα λοιπα. βαλε εναν αλβανο να καθαρισει καλα τη πυλωτη και δωσε και 2 μεροκαματα στον ηλεκτρολογο και εισαι ετοιμος. εγω ετσι εκανα.

 

αν ερθει κανενας βαρυμαγκας ηλεκτρολογος και σου ζητησει 1000 για γειωση διωξτον με τις κλοτσες.

 

Μπραβο...τοσο απλα????Και γω αλλα πιστευα για την θεμελιακη....

:roll::roll:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω σε μια οικοδομη φιλε. παρε μια κουλουρα ταινια 3*5 γαλβανιζε με 2 ευρω το μετρο (ανοξειδωτη αν εισαι κουβαρδας) με τους συνδεσμους και τα ακροφυσια και τα λοιπα. βαλε εναν αλβανο να καθαρισει καλα τη πυλωτη και δωσε και 2 μεροκαματα στον ηλεκτρολογο και εισαι ετοιμος. εγω ετσι εκανα.

 

αν ερθει κανενας βαρυμαγκας ηλεκτρολογος και σου ζητησει 1000 για γειωση διωξτον με τις κλοτσες.

 

Και γιατί να μην βάλει ράβδους? Και γιατί να μην βάλει πλάκες? Και πόσες ράβδους να βάλει? Και τι αντίσταση θα έχει μετα?

 

Μήπως χρειάζεται να κάνει κάποιος μελέτη για όλα αυτά, μιας και αυτή υπαγορεύει το τι και πώς?

Καθότι είμαστε και forum μηχανικών και όχι εμπειροτεχνών...

 

Φυσικά είναι στο χέρι του καθένα να δίνει 200.000 Ευρώ για ένα σπίτι που στο τέλος θα έχει θέματα με την ασφάλειά του.

 

Επιπλέον, πώς μπορεί να κρίνει κάποιος την χρέωση μια υπηρεσίας, για έργο που δεν γνωρίζει? Οι ιδιαιτερότητες, η ασφάλεια, το κόστος κάθε λύσης δεν παίζει ρόλο? Πώς μπορεί να τα γνωρίζει αυτά κάποιος πίσω από ένα πληκτρολόγιο? Και ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη αν κάτι πάει στραβά και υπάρξει μια απώλεια?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και τώρα τι μπορώ να κάνω????

 

και τι έχω χάσει τώρα που δεν έγινε (εννοώ σε σχέση με αυτήν που θα γίνει τώρα)...

 

Πόσο φάουλ είναι ο μηχανικός μου που δεν το έκανε και δεν μου το είπε κάν?????

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειχα παθει και εγω σε μια οικοδομη φιλε. παρε μια κουλουρα ταινια 3*5 γαλβανιζε με 2 ευρω το μετρο (ανοξειδωτη αν εισαι κουβαρδας) με τους συνδεσμους και τα ακροφυσια και τα λοιπα. βαλε εναν αλβανο να καθαρισει καλα τη πυλωτη και δωσε και 2 μεροκαματα στον ηλεκτρολογο και εισαι ετοιμος. εγω ετσι εκανα.

 

αν ερθει κανενας βαρυμαγκας ηλεκτρολογος και σου ζητησει 1000 για γειωση διωξτον με τις κλοτσες.

 

Απαγορεύεται να έρθει η γαλβανιζέ σε επαφή με το έδαφος. Μάλιστα πρέπει να είναι 50 εκατοστά μέσα στο μπετό.

Ουσιαστικά όλη η εγκατάσταση θα είναι άχρηστη σε λίγο καιρό που θα οξειδωθεί η ταινία και θα διακοπεί η γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι στο χέρι του καθένα να δίνει 200.000 Ευρώ για ένα σπίτι που στο τέλος θα έχει θέματα με την ασφάλειά του.

 

Και τι ασφάλεια θα μου έδινε η θεμελιακή γείωση που δεν θα μπορέσω να την έχω με καμια άλλη μέθοδο????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Προφανώς η θεμελιακή γείωση πρέπει να γίνει στα θεμέλια.

Σε περίπτωση που γίνει στη δοκό περιμετρικά στην οροφή υπογείου υπάρχει πρόβλημα?

Ή μάλλον ποια τα πλεονεκτήματα να υπάρχει η γείωση στη θεμελίωση από άλλη στάθμη? Θεωρητικά θα μπορούσε να μπει και στον τελευταίο όροφο και φυσικά να κατεβαίνει μέχρι το έδαφος σε 4 γωνίες.

 

Ευχαριστώ

 

edit: Αληθέυει αυτό: η θεμελιακή γείωση ορίζεται ώς ένας κλειστός βρόγχος ΧΑΛΚΙΝΟΥ πλακοειδούς αγωγού ο οποίος εγκαθίσταται ΚΑΤΩ απο το μπετό καθαριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.