Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Βλάβη σε κοινόχρηστο αγωγό -Βλάβη σε διαμέρισμα.


grave

Recommended Posts

Βλάβη σε κοινόχρηστο -κεντρικό αγωγό αποχέτευσης κουζίνας προκάλεσε

πλημμύρα στο διαμέρισμά μου 1ου Ορόφου.

Φυσικά κανείς απο τη πολυκατοικία δεν αποδέχεται καταβολή οποιοδήποτε

ποσού για αποκατάσταση των ζημειών.

Εχώ κάνει αίτηση στο ΤΕΕ για να έρθει εμπειρογνώμονας.

Εχεί κανείς να μου προτείνει κάτι πάνω σ αυτό?:confused:

Εχώ πραγματικά τρελαθεί αφού οι ζημειές είναι κάπου στα 13.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι νομικό και έχει να κάνει με την έννοια των μη διαιρετών πραγματων και την σχετική νομολογία. Άρα θα χρειαστεί δικηγόρος.

Η πραγματογνωμοσύνη είναι απαραίτητη προκειμένου να βεβαιωθεί που παρουσιάστηκε η βλάβη, για ποιόν λόγο, καθώς και για να εκτιμηθούν οι ζημίες και το κόστος αποκατάστασης της βλάβης.

Είσαι σε σωστό δρόμο, όμως ο δρόμος σου είναι μακρύυυυυς........

Link to comment
Share on other sites

Βλάβη η βούλωμα;

Αν καταλαβαίνω σωστά βούλωσε η αποχέτευση χαμηλότερα από το ταφ που συνδέει την δική σου κουζίνα και ότι έριχναν η από πάνω έβγαινε από τον νεροχύτη σου.

Εσύ έλειπες. Γύρισες και βρήκες το σπίτι πλημμυρά και φρικάραρες όπως θα φρικάραμε όλοι μας αν μας συνέβαινε το ίδιο.

Σωστά τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Βλάβη η βούλωμα;

Αν καταλαβαίνω σωστά βούλωσε η αποχέτευση χαμηλότερα από το ταφ που συνδέει την δική σου κουζίνα και ότι έριχναν η από πάνω έβγαινε από τον νεροχύτη σου.

Εσύ έλειπες. Γύρισες και βρήκες το σπίτι πλημμυρά και φρικάραρες όπως θα φρικάραμε όλοι μας αν μας συνέβαινε το ίδιο.

Σωστά τα λέω;

 

Σωστά τα λές το βούλωμα ήταν σε οριζόντιο κοινόχρηστο αγωγό αποχέτευσης στο υπόγειο και δυστηχώς είμαι το πρώτο διαμέρισμα που βρήκε διαφυγή το νερό.Το σπίτι είναι εξοχικό και η δικιά μου παροχή νερού ήταν κλειστή.

 

Το θέμα είναι νομικό και έχει να κάνει με την έννοια των μη διαιρετών πραγματων και την σχετική νομολογία. Άρα θα χρειαστεί δικηγόρος.

Η πραγματογνωμοσύνη είναι απαραίτητη προκειμένου να βεβαιωθεί που παρουσιάστηκε η βλάβη, για ποιόν λόγο, καθώς και για να εκτιμηθούν οι ζημίες και το κόστος αποκατάστασης της βλάβης.

Είσαι σε σωστό δρόμο, όμως ο δρόμος σου είναι μακρύυυυυς........

 

Ναί πραγματικά ειναι μακρύς ο δρόμος.... Το μόνο καλό είναι οτι το ΤΕΕ ανταποκρίθηκε γρήγορα στην αίτηση που έκανα.Το πρώτο βήμα ολοκληρώθηκε αφού έκανα την καταβολή του χρηματικού ποσού.Τώρα περιμένω πότε θα με καλέσει ο εμπειρογνώμονας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπορεί να σταθεί νομικά και να αποζημιωθείς επειδή βούλωσε η αποχέτευση και ήσουν εσύ ο άτυχος. Τις περισσότερες φορές πράγματι ο άτυχος είναι αυτός του πρώτου ορόφου αλλά έχω συναντήσει περιπτώσεις και σε υψηλότερους ορόφους να συμβεί το ίδιο.

Το χειρότερο είναι όταν η κάθετη στήλη δεν παίρνει μόνο κουζίνες αλλά και μπάνια. Είναι φρίκη να βλέπεις λύματα να βγαίνουν από το νεροχύτη σου.

Προτάσεις.

Αν τα σιφόνια των νεροχυτών είναι παλαιού τύπου …κάτι οβίδες που τις λέμε εμείς…να τα αντικαταστήσετε όλοι με καινούργιου τύπου αυτά τα κοινά λευκά αλλά με μικρή διάμετρο σωλήνων. Έτσι συνήθως αντί να βουλώνουν οι κεντρικές στήλες βουλώνουν τα ίδια τα σιφώνια και πλέον το βούλωμα είναι ελεγχόμενο.

Να αποφεύγεται να ρίχνετε πολλά λάδια στους νεροχύτες.

Μπορείτε ακόμα να τοποθετήσετε ένα ημιτάφ με μία τάπα στο υπόγειο η στην πιλοτή πάνω στην κάθετη στήλη.

Αν υπάρχει πιλοτή ακόμα καλύτερα…. .

Η τάπα να είναι ελαφρός ξεβίδωτη. Πολλοί μάλιστα αφαιρούν τελείως την τάπα ώστε με το παραμικρό βούλωμα από το ημιταφ και πέρα τα λήμματα να βγαίνουν από εκεί και όχι μέσα στα σπίτια.

Και τέλος να γίνει μία καλή απόφραξη με πιεστικό μηχάνημα και με επίμονο χειριστή. Οι αποφράξεις σωλήνων με λίπος είναι δύσκολες ιδίως όταν οι αποχετεύσεις είναι μαντεμένιες.

Link to comment
Share on other sites

είναι καθαρά νομικό ζήτημα. υπάρχει η έννοια του διαχειριστή στην εξοχική σου κατοικία? τί υποχρεώσεις έχει κλπ... πρόσεχε, δεν υπονοώ πως είναι δική του ευθύνη με το ζόρι, απλά θέλει επιστημονική έρευνα για να βρεις τί φταίει από μηχανικό και επίσης επιστημονική έρευνα για να βρεις ποιος φταίει από δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπορεί να σταθεί νομικά και να αποζημιωθείς επειδή βούλωσε η αποχέτευση και ήσουν εσύ ο άτυχος. Τις περισσότερες φορές πράγματι ο άτυχος είναι αυτός του πρώτου ορόφου αλλά έχω συναντήσει περιπτώσεις και σε υψηλότερους ορόφους να συμβεί το ίδιο.

Το χειρότερο είναι όταν η κάθετη στήλη δεν παίρνει μόνο κουζίνες αλλά και μπάνια. Είναι φρίκη να βλέπεις λύματα να βγαίνουν από το νεροχύτη σου.

Προτάσεις.

Αν τα σιφόνια των νεροχυτών είναι παλαιού τύπου …κάτι οβίδες που τις λέμε εμείς…να τα αντικαταστήσετε όλοι με καινούργιου τύπου αυτά τα κοινά λευκά αλλά με μικρή διάμετρο σωλήνων. Έτσι συνήθως αντί να βουλώνουν οι κεντρικές στήλες βουλώνουν τα ίδια τα σιφώνια και πλέον το βούλωμα είναι ελεγχόμενο.

Να αποφεύγεται να ρίχνετε πολλά λάδια στους νεροχύτες.

Μπορείτε ακόμα να τοποθετήσετε ένα ημιτάφ με μία τάπα στο υπόγειο η στην πιλοτή πάνω στην κάθετη στήλη.

Αν υπάρχει πιλοτή ακόμα καλύτερα…. .

Η τάπα να είναι ελαφρός ξεβίδωτη. Πολλοί μάλιστα αφαιρούν τελείως την τάπα ώστε με το παραμικρό βούλωμα από το ημιταφ και πέρα τα λήμματα να βγαίνουν από εκεί και όχι μέσα στα σπίτια.

Και τέλος να γίνει μία καλή απόφραξη με πιεστικό μηχάνημα και με επίμονο χειριστή. Οι αποφράξεις σωλήνων με λίπος είναι δύσκολες ιδίως όταν οι αποχετεύσεις είναι μαντεμένιες.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.Η υδραυλική εγκατάσταση είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις αφού η πολυκατοικία ειναι μόλις 5 ετών.

Έχει μικρά λευκά σιφώνια και στις οριζόντιες πλαστικές σωληνώσεις υπάρχουν ανά διαστήματα Ταφ με τάπες.Βέβαια όταν εγώ πλημμύρισα νερά η τάπα ήταν καλά βιδωμένη και τα νερά ήρθαν σε εμένα, τώρα την έχω ελαφρώς ξεβίδωτη.Το μόνο που περιμένω είναι να δεί ο μηχανικός αν οι σωληνώσεις έχουν την απαραίτητη κλήση γιατι εκεί που δημιουργήθηκε το βούλωμα με το μάτι βλέπω μια ελαφρια κλήση προς τα πάνω αλλά δεν είμαι εγώ ο ειδικός για να το πω αυτο.

Επισημαίνω ότι η πολυκατοικία είναι 3οροφη και εγώ έχω κατοικήσει 5 μήνες συνολικά,το διαμέρισμα 2ου ορόφου πέρσυ για πρώτη φορά 1 μήνα και το διαμέρισμα 3ου ορόφου κατοικείται 3 χρόνια απο ζευγάρι συνταξιούχων

Σου φαίνεται λογίκο το βούλωμα;

.

είναι καθαρά νομικό ζήτημα. υπάρχει η έννοια του διαχειριστή στην εξοχική σου κατοικία? τί υποχρεώσεις έχει κλπ... πρόσεχε, δεν υπονοώ πως είναι δική του ευθύνη με το ζόρι, απλά θέλει επιστημονική έρευνα για να βρεις τί φταίει από μηχανικό και επίσης επιστημονική έρευνα για να βρεις ποιος φταίει από δικηγόρο.

 

Ναι υπάρχει εξωτερικό γραφείο διαχείρισης το οποίο βάση συμβολαίου που υπεγράφη απο τη διαχειριστική τριμελή επιτροπή της πολυκατοικίας, δεν φέρει ευθύνη μόνο σε περίπτωση Πυρκαγιάς.

Μάλιστα παρατήρησα οτι βάση του καταστατικού της πολυκατοικίας είναι υποχρεωμένος σε καθαρισμό του μηχανοσίφωνα κάθε 3 μήνες.

Επίσης γίνεται αναφορά στο συμβόλαιο που έχουμε κάνει με το γραφείο αυτό οτι κάθε 10 μέρες θα κάνει έλεγχο σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους.

Αντιθέτως δεν έχει κανει καμία συντήρηση και κανένα έλεγχο που αποδεικνύεται απο την έκδοση λογαριασμών κοινοχρήστων.

Επίσης όταν πλέον έκανα κλήση στο διαχειριστή έχοντας φωτοτυπία το Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών του Αποφραχτή που το είχε ήδη παραδώσει στο γραφείο του, το οποίο έγραφε οτι έκανε απόφραξη κοινόχρηστου σωλήνα ,και του είπα οτι τα έξοδα της ζημιάς του σπιτιου μου πρέπει να χρεωθούν σε όλη τη πολυκατοικία το μόνο που δήλωσε ήταν οτι εκείνος δεν φέρει καμία ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θεωρώ ότι δεν έπρεπε να βουλώσει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα μία στήλη με μόνο 2 διαμερίσματα σε λειτουργία.

Αλλά πάλι με τα βουλώματα πιστεύω ότι δεν βγάζει κανείς εύκολα άκρη.

Αν δεν υπάρχει κάτι τρανταχτό άντε βρες τι έπεσε και από ποιόν.

Τρανταχτό θεωρώ τις σερβιέτες που συχνά πυκνά συναντά κανείς στις αποχετεύσεις αλλά πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις ποιος τις ρίχνει.

Τώρα θα σου πω την γνώμη μου εντίμως και sorry αν σε πικράνω.

Ο διαχειριστής μπορεί να έχει ευθύνη αν δεν έλεγξε τον μηχανοσίφονα αλλά και να τον έλεγχε δεν νομίζω ότι θα απέτρεπε αυτό που συνέβη.

Ούτε και με τον έλεγχο στους κοινόχρηστους χώρους θα το απέτρεπε.

Αν πράγματι υπάρχει τμήμα στην οριζόντια στήλη που δεν έχει ρήση ή ακόμα χειρότερα έχει ανάποδη ρήση είναι ευθύνη του κατασκευαστή και όχι του διαχειριστή.

Τέλος δηλώνω πολύ δισταχτικός όταν μπλεχτούν δικηγόροι και ιδίως όταν κάνουν επιστιμονικές έρευνες αυτοί για τέτοια θέματα στο ποιος τελικά θα πληρώσει την νύφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.