Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποδηλατόδρομοι


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχει λίγο καιρό τώρα που ψάχνω αν υπάρχουν επίσημες προδιαγραφές του υπουργείου μεταφορών για ποδηλατόδρομους!

 

Έχω δει διάφορα ποστ και έχω βρει ανεξάρτητες εταιρείες, η καθεμιά με τις δικές τις προτάσεις.

Εκτός από κάποια βιβλία καθηγητών (πχ Βλαστού) και προδιαγραφές χωρών του εξωτερικού δεν εχω βρει κάτι επίσημο για Ελλάδα από το υπουργείο.

 

Το έχει ψάξει κάποιος το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και δυστυχώς συνηθισμένο!!!

 

Αλλά πέρα από την πλάκα. Όταν πας να υποβάλεις την μελέτη στο αρμόδιο υπουργείου τότε:

1)με ποια κριτήρια την αξιολογούν?

2)πως θα είσαι εσύ καλυμμένος σα μελετητής σε περίπτωση που σου πουν, βάσει ποιων προδιαγραφών έκανες τη μελέτη?

 

Είσαι ξεκρέμαστος ακόμη και αν επικαλεστείς ευρωπαϊκές προδιαγραφές πχ Γαλλικές, Γερμανικές κτλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν προδιαγραφές ελληνικές ή κοινές ευρωπαϊκές, γιατί να μην επικαλεστείς άλλων χωρών; Εξάλλου όλες οι προ των μέσων της δεκαετίας του '60 κατασκευές είναι υπολογισμένες με ξένους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη δουλεύω με τις Γαλλικές Προδιαγραφές. Δεκαετίες μπροστά είναι οι άνθρωποι.

 

Άλλα δε ξέρω σίγουρα αν υπάρχει επίσημος ελληνικός κανονισμός. Αν υπάρχει υποχρεούμαι να ακολουθήσω αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

1)με ποια κριτήρια την αξιολογούν?

2)πως θα είσαι εσύ καλυμμένος σα μελετητής σε περίπτωση που σου πουν, βάσει ποιων προδιαγραφών έκανες τη μελέτη?

 

...

 

Εξακολουθείς και έχεις όμως αίσθηση του humor...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει η Μονάδα Βιώσιμης Κινητικότητας του ΕΜΠ όπου έχει κάνει τώρα τελευταία μια μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημες προδιαγραφές για ποδηλατόδρομο;! χμμμμ.......

 

Θα στείλω κάποια στιγμή φωτογραφίες από ποδηλατόδρομο Καλαμάτας να γελάσουμε λίγο, πιθανόν να τις ανεβάσω στον τομέα "Ανέκδοτα και άλλα".

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά από μια τελείως πρόχειρη αναζήτηση στο google αναφέρονται οι "Οδηγίες Μελετών Οδικών Έργων (ΟΜΟΕ), ΥΠΕΧΩΔΕ, τεύχος 2 Διατομές παραγρ. 2.3.5"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.