Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπόνηση ενεργειακής μελέτης μόνο με την χρήση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατή η εκπόνηση ενεργειακής μελέτης μόνο με την χρήση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Εάν ναι, μήπως κάποιος γνωρίζει που θα μπορούσα να βρώ την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για την εκπόνηση της;

 

Έχω κατεβάσει από την σελίδα του ΥΠΕΚΑ την πρώτυπη μελέτη που υπάρχει αναρτημένη, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πως θα πρέπει να ξεκινήσω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προσπαθησεις με το προγραμμα του ΤΕΕ τοτε εχεις καμποση υπολογιστικη δουλεια με το χερι.Θα πρεπει να υπολογισεις ολα αυτα τα δεδομενα που ζηταει το προγραμμα του ΤΕΕ και να τα βαλεις στα αντιστοιχα "κουτακια"Αν ειναι η πρωτη σου θα σε συμβουλευα να συνεργαστεις με καποιον εμπειρο και αν θες μπορεις να προμηθευτεις και ενα εξελακι απο τα downloads για να μπεις σιγα σιγα στο νοημα.Βεβαια ξεκινα απο το διαβασμα των ΤΟΤΕΕ για να μπορεσεις να κατανοησεις τις περιπτωσεις που καλυπτουν το κτιριο σου και να χρησιμοποιησεις τα αναλογα δεδομενα -τυπολογια, απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μανώλη,

 

ναι είναι η πρώτη απόπειρα να κάνω μία ενεργειακή μελέτη και δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον έμπειρο ο οποίος θα μπορούσε να με βοηθήσει. Φαντάστικα ότι θα είχε πολύ υπολογιστική δουλειά με το χέρι απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο παράδειγμα με τα βήματα τα οποία θα πρέπει κάποιος να ακολουθήσει, έστω και αν χρειάζεται να κάνει τους υπολογισμούς με το χέρι. Παρόλα αυτά θα το εκτιμούσα εάν μου έλεγες από που θα μπορούσα να προμηθευτώ ένα excel για να με βοηθήσει να ξεκινήσω. Τις ΤΟΤΕΕ τις έχω διαβάσει, μου φαίνονται πολύ θεωρητικές για αυτό και θα προτιμούσα να τις βλέπω στην πράξη καθώς θα κάνω την μελέτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

έχει την 5πλάσια δουλειά απότι μ'ενα λογισμικό των γνωστών εταιριών

Αν δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις μπορείς να το δοκιμάσεις

Οταν θα την πραγματοποιήσεις, θα είσαι σίγουρη ότι γνωρίζεις αρκετά καλά τον τρόπο και την ουσία της μελέτης.

Κι από κει και πέρα αν προσπαθήσεις με άλλο λογισμικό θα σου φανεί παιχνιδάκι.

Για μένα αξίζει για κάποιον που θέλει να λέγεται μελετητής ΕΝΑΚ, να κάνει έστω κι ένα μικρό κομμάτι με το λογισμικό του ΤΕΕ. Στην ουσία σπουδάζεις το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ μπες στο παρακατω λινκ και κατεβασε ολα τα αρχειακια που ειναι σχετικα με τον ΚΕΝΑΚ

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=cat&id=26

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι 5πλάσια η δουλειά με το exchel, το cad και το word.

 

Θα ζοριστείς λίγο αρχή στα σκαριφήματα και στο πέρασμα των στοιχείων από το φύλλο στην ΜΕΑ. Αλλά αν πάρεις το κολάι και οργανώσεις καλά τα δεδομένα σου ο χρόνος μειώνεται εκθετικά. Υπάρχουν πολύ χρήσιμα εξελάκια από συναδέλφους στα downloads.

 

Τι πρόβλημα υπάρχει με τα εμπορικά υπολογιστικά προγράμματα:

 

- Νομίζεις ότι έκανες την ΜΕΑ επειδή σου βγήκαν αποτελέσματα, αν όμως δεν ξέρεις τι βάζεις είσοδο, δεν ξέρεις και τι παίρνεις έξοδο. Τα προγράμματα δεν θα σου πούνε πως κάνεις την μελέτη. Κακώς σου δίνουν κάποιες επιλογές. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνουν οι επιλογές, οι πιθανότητες να ΜΗΝ κάνεις λάθος είναι απειροελάχιστες.

 

- Επειδή πολύ αμφιβάλλω αν αυτοί που κάνουν τα εμπορικά λογισμικά έχουν επαρκείς γνώσεις για τον ΚΕΝΑΚ, (πραγματικά πολύ αμφιβάλλω), υπάρχει περίπτωση να σε καθοδηγούν λάθος. Π.χ. γνωστότατο εμπορικό πρόγραμμα εφαρμόζοντας πατέντα του προγραμματιστή υπολογίζει το ποσοστό ετήσιας κάλυψης φορτίων του ηλιακού (η γνωστή απαίτηση του 60% του ΚΕΝΑΚ), όχι με την ορθή και ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ μέθοδο των καμπυλών f κλπ, αλλά με ένα τύπο που τον γέννησε το μυαλό του προγραμματιστή. Εσύ βέβαια θα πρέπει πριν να έχεις υπολογίσει με τον σωστό τρόπο το ποσοστό. Αν όμως το δεις στο πρόγραμμα σαν νούμερο, σε καθοδηγεί λάθος και νομίζεις ότι καλύφθηκες.

Και δεν είναι μόνο αυτό. Είχα την τύχη να παρακολουθήσω από κοντά την άγνοιά τους.

Λάθη με τους συντελεστές τερματικών μονάδων, λάθη στις βοηθητικές μονάδες, στις θερμογέφυρες, παντού λάθη....

Σε άλλο πρόγραμμα θα δεις λάθος σε παραδείγματα δομικών στοιχείων όπως οροφή κάτω από στέγη.

 

- Επίσης πολύ αμφιβάλλω για το αν η επεξεργασία των δεδομένων είναι σωστή. Σκιάσεις στο περίπου, χειρισμός θερμογεφυρών κλπ. Οι απανωτές ενημερώσεις κάποιων προγραμμάτων δεν είχαν να κάνουν μόνο με βελτιώσεις στην μορφή και στον χειρισμό. Στα άλλα, τα κρυφά που δεν φαίνονται φαντάζομαι τι γινόταν...

 

- Προσπαθώντας να κάνεις μια δύσκολη και στριφνή μελέτη όπως η ΜΕΑ, βασιζόμενος στην ευκολία του προγράμματος (ότι μου δίνει το παίρνω) και αποφεύγοντας τη βάσανο του ψαξίματος ώστε να κατανοήσεις σε βάθος τις ΤΟΤΕΕ, ποτέ δεν θα μάθεις να κάνεις σωστή μελέτη.

 

Όλα τα παραπάνω θα ήταν θεωρία αν όλα ήταν όπως πριν και όπως παλιά η ΜΕΑ έμενε στο αρχείο της Πολεοδομίας και στον κουβά του εργολάβου ή του ιδιοκτήτη.

 

Έλα όμως που υπάρχει η επιθεώρηση. Και αν πέσεις σε επιθεωρητή που δεν θα μείνει στην μελέτη σου αλλά εντοπίζοντας τα λάθη σου κάνει την επιθεώρηση σωστά και βγει το κτίριο Γ;

Τι θα εξηγήσεις στον εργολάβο; Ότι το πρόγραμμα έκανε λάθη; Ότι αυτό νόμιζες για σωστό αλλά παραπλανήθηκες;

 

Τα προγράμματα δεν είναι πιστοποιημένα. Μόνο έγκριση ότι μπορούν να κουμπώσεις στο πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έχουν. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική σου.

 

Δεν θα είναι εκεί οι εταιρίες να τους ζητήσεις εξηγήσεις, όταν ο εργολάβος ζητήσει από σένα να βάλεις τα π.χ. 50 χιλιάρικα από την τσέπη σου, ώστε να γίνουν οι διορθώσεις που θα βγάλουν το κτίριο Β.

 

Δική μου άποψη:

Κάνε τις πρώτες μελέτες <<με το χέρι>>. Μόνο έτσι θα αντιληφθείς τι σημαίνει ΜΕΑ.

Το παράδειγμα της 6όροφης είναι το καλύτερο μέσο που θα σου δώσει τον μπούσουλα. Τον αλγόριθμο της εκπόνησης ΜΕΑ. Στην αρχή πελαγώνεις. Αν όμως το μελετήσεις και ακολουθήσεις τα βήματά του ένα προς ένα, τότε θα καταλάβεις την σημαντική αξία του.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από την εμπέδωση των ΤΟΤΕΕ, εγκυκλίων κλπ.

Για να μη βρεθείς κάποια στιγμή σε πολύ δυσάρεστη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μανώλη,

 

κατέβασα κάποια αρχεία από το link που μου έστειλες και θα τα επεξεργαστώ παράλληλα με την εκπόνηση της μελέτης.

 

 

Επίσης σ' ευχαριστώ hkamp για τον κόπο που έκανες να μου εξηγήσεις τον λόγο για τον οποίο πρέπει να κάνω την μελέτη χωρίς την χρήση κάποιου εμπορικού προγράμματος. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ καινούρια στον χώρο, είμαι μόνη μου και μου λείπουνε βασικές γνώσεις σε ότι αφορά τις μελέτες γενικότερα (π.χ. δεν γνωρίζω πως γίνεται μία μελέτη θερμομώνωσης που αν ήξερα ίσως βοηθούσε να βγάλω μία άκρη πιό γρήγορα). Θα ακολουθήσω λοιπόν την συμβουλή σου να την κάνω χωρίς την χρήση κάποιου λογισμικού. Άλλωστε για κάθε απορία υπάρχει και το forum και επίσης υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που θέλουν να βοηθήσουν.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνα, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βασιστείς στο forum.

 

Πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις τα βήματα του παραδείγματος της 6όροφης, θα καταλάβεις πως γίνεται και η μελέτη θερμομόνωσης (έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας) και συνολικά η ΜΕΑ.

Λίγο θα κουραστείς αλλά μηχανικοί είμαστε, όχι μεταπράτες κανονισμών.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ευχαριστώ πολύ Μανώλη,

 

ναι είναι η πρώτη απόπειρα να κάνω μία ενεργειακή μελέτη και δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον έμπειρο ο οποίος θα μπορούσε να με βοηθήσει. Φαντάστικα ότι θα είχε πολύ υπολογιστική δουλειά με το χέρι απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο παράδειγμα με τα βήματα τα οποία θα πρέπει κάποιος να ακολουθήσει, έστω και αν χρειάζεται να κάνει τους υπολογισμούς με το χέρι. Παρόλα αυτά θα το εκτιμούσα εάν μου έλεγες από που θα μπορούσα να προμηθευτώ ένα excel για να με βοηθήσει να ξεκινήσω. Τις ΤΟΤΕΕ τις έχω διαβάσει, μου φαίνονται πολύ θεωρητικές για αυτό και θα προτιμούσα να τις βλέπω στην πράξη καθώς θα κάνω την μελέτη.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υπάρχουν βιβλία-οδηγεί. Ψάξε Παπασωτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.