Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ Χαλκίδας - Τεχνολογία Αεροσκαφών


Slaiprite

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

 

Θα ήθελα αυτοι που ξέρουν να με ενημερώσουν για την σχολή "τεχνολογια αεροσκαφών"

 

-Τί μπορώ να κάνω όσον αφορά την επαγγελματική σταδιοδρομία μου;

-Να την βάλω στο μηχανογραφικό μου?

-Γενικότερα, αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε ενημερώσω ότι πρόκειται για μια πολύ καλή σχολή, μοναδική στην Ελλάδα που ειδικεύεται σε βάθος στην τεχνολογία αεροσκαφών. Το τμήμα ανήκει στη Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών των ΤΕΙ που σημαίνει οτι ισως υπάρχει πρόβλημα με την εφαρμογή επαγγελματικών δικαιωμάτων. Η φοίτηση είναι 4 χρόνια και επειδή είναι νεοσύστατο σχετικά τμήμα έχει αρκετά σύγχρονα αντικείμενα. Το επαγγελματικό βέβαια είναι ένα πρόβλημα, διότι στην Ελλάδα δεν έχουμε σχετική βιομηχανία και το αντικείμενο είναι εξειδικευμένο. Κυρια επαγγελματική απασχόληση μπορείς να βρεις στις Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημοσίου των σχετικών με το αντικείμενο (ειναι αρκετές μη νομίζεις, καθώτι υπάρχουν προμήεθειες εξοπλισμού κλπ. στο στρατό, την ΥΠΑ κλπ), στα αεροδρόμια, ως σύμβουλος σε τεχνικές κατασκευαστικές εταιρείες (π.χ. που αναλαμβάνουν σχετικά έργα, ή συντήρηση εξοπλισμού, αεροδρομίων κλπ), κλπ κλπ. Το θέμα βέβαια είναι ότι οι προκυρηχθείσες θέσεις για τον ευρ΄τερο δημόσιο τομέα είναι λιγοστές και άγνωστο το κάθε πότε (κι αν θα βγούν). Επίσης, στο εξωτερικό, οι μηχανικοί αεροσκαφών μπορούν να ασχοληθούν και με την μελέτη, σχεδιασμό και έρευνα όχι μονάχα αεροσκαφών αλλά και ανεμογεννητριών, καθώτι οι γνώσεις αεροδυναμικής είναι απαραίτητες.. Στην Ελλάδα βέβαια πάλι αυτό είναι μάλλον από λίγο εως πολύ δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ επιφυλακτικος.

Καταρχην εχει σελιδα στο νετ. Εχει πολλες πληροφοριες για τα μαθηματα, το πλαισιο λειτουργιας, το τι μπορεις να κανεις μετα.

Επισης με αναζητηση στο google θα βρεις συζητησεις σε αλλα φορουμ για τη σχολη αυτη.

 

Αν εισαι σχετικα κοντα στη χαλκιδα μια καλη ιδεα θα ηταν επισκεψη εκει. Να ρωτησεις καθηγητες και παιδια που θα βρεις εκει για το πως εχουν τα πραγματα. Να δεις πως εχει η κατασταση στη πραγματικοτητα.

 

Η σχολη αυτη ειναι τει οντως. Δεν εχει κατοχυρωμενο κατι, γιατι αν ειχε θα το εγραφαν προφανως στη σελιδα της σχολης. Αυτο με τα δικαιωματα δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη σαν τι δικαιωματα να εχουν :???: ; Σε η/μ;

 

Η ελλαδιτσα δεν εχει βιομηχανια για να απορροφησει τετοιες ειδικοτητες. Αν φιλε μου θες στη ζωη σου να ασχοληθεις με το αντικειμενο της αεροναυπηγικης μαλλον θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα για εξωτερικο. Γνωμη μου παντα. Σχολες υπαρχουν, βιομηχανιες,και ευκαιριες για οσους ειναι καλοι.

 

Υπαρχει και κατευθυνση αεροναυπηγων στη πολυτεχνικη πατρας. Πρεπει να εχει αρκετα μελη το φορουμ απο εκει. Δεν ξερω τι μαθαινουν . Αν ενδιαφερεσαι ρωτα κ θα σου απαντησουν.

 

Προσεξε στην επιλογη σου. Κατασταλαξε (αν δεν το εχεις κανει ηδη) τι θες και πως θα το πετυχεις. Γιατι δεν νομιζω να ειναι το ονειρο κανενος να περιμενει να βγει καμια προκηρυξη να χωθει καπου. Μου μοιαζει θλιβερο.

 

(Δεν νομιζω να παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου. Γραφω καλοπροαιρετα)

Link to comment
Share on other sites

Η Σχολή θα έπρεπε να έχει επαγγελματικά δικαιώματα που να καθορίζονται από σχετικό Προεδρικό Διάταγμα ως ορίζει η κείμενη Νομοθεσία. Δυστυχώς και εδώ, εξαιτίας των παρεμβάσεων του Τεχνικού Επιμελητηρίου (ΤΕΕ), για ακόμα μια φορά ο Νόμος δεν ερφαρμόστηκε και είναι κρίμα διότι πρόκειται για μια απο τις καλές σχολές των ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GeorgeS. Ειμαστε αναποδη χωρα. Πρωτα ανοιγουν σχολες, μετα κοιταμε να βολεψουμε/αποκαταστησουμε τους αποφοιτους. Οραμα 0.

 

Σιγουρα επρεπε ο νομος να κατοχυρωνει τους αποφοιτους του τμηματος αναλογα με τις γνωσεις και τις δεξιοτητες που αποκτουν. Βεβαια δεν ξερω ποια θα μπορουσαν να ηταν τα δικαιωματα αυτα. Για αυτο λεμε του φιλου που ρωταει να το ψαξει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ειμαι πολυ επιφυλακτικος.

Καταρχην εχει σελιδα στο νετ. Εχει πολλες πληροφοριες για τα μαθηματα, το πλαισιο λειτουργιας, το τι μπορεις να κανεις μετα.

Επισης με αναζητηση στο google θα βρεις συζητησεις σε αλλα φορουμ για τη σχολη αυτη.

 

Αν εισαι σχετικα κοντα στη χαλκιδα μια καλη ιδεα θα ηταν επισκεψη εκει. Να ρωτησεις καθηγητες και παιδια που θα βρεις εκει για το πως εχουν τα πραγματα. Να δεις πως εχει η κατασταση στη πραγματικοτητα.

 

Η σχολη αυτη ειναι τει οντως. Δεν εχει κατοχυρωμενο κατι, γιατι αν ειχε θα το εγραφαν προφανως στη σελιδα της σχολης. Αυτο με τα δικαιωματα δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη σαν τι δικαιωματα να εχουν :???: ; Σε η/μ;

 

Η ελλαδιτσα δεν εχει βιομηχανια για να απορροφησει τετοιες ειδικοτητες. Αν φιλε μου θες στη ζωη σου να ασχοληθεις με το αντικειμενο της αεροναυπηγικης μαλλον θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα για εξωτερικο. Γνωμη μου παντα. Σχολες υπαρχουν, βιομηχανιες,και ευκαιριες για οσους ειναι καλοι.

 

Υπαρχει και κατευθυνση αεροναυπηγων στη πολυτεχνικη πατρας. Πρεπει να εχει αρκετα μελη το φορουμ απο εκει. Δεν ξερω τι μαθαινουν . Αν ενδιαφερεσαι ρωτα κ θα σου απαντησουν.

 

Προσεξε στην επιλογη σου. Κατασταλαξε (αν δεν το εχεις κανει ηδη) τι θες και πως θα το πετυχεις. Γιατι δεν νομιζω να ειναι το ονειρο κανενος να περιμενει να βγει καμια προκηρυξη να χωθει καπου. Μου μοιαζει θλιβερο.

 

(Δεν νομιζω να παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου. Γραφω καλοπροαιρετα)

Μπερδεύεις το αντικείμενο της σχολής.Οι απόφοιτοι δεν προορίζονται για αεροναυπηγοί.Για μηχανικοί αεροσκαφών προορίζονται.Μπορεί να μην υπάρχει ανεπτυγμένη βιομηχανία στην Ελλάδα αλλά υπάρχουν αεροπορικές εταιρίες,υπάρχει και η ΕΑΒ και οι απόφοιτοι πιθανώς να μπορούν να βρουν δουλειά.Για συντήρηση-επισκευή αεροσκαφών προορίζονται,όχι για σχεδίαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

μόλις τελειώσεις ΄θα σε προσλάβει η Boeing. Άλλωστε τόσο το επίπεδο της σχολής όσο και το επίπεδο των διδασκόντων -καθηγητάρες που φτιάχνουν αεροπλάνα πολλά χρόνια- σου εγγυούνται για αυτό.

Είσαι τρελλός βρε? μακριά. Αυτά στήθηκαν για να κονομάνε τα Ψαχνά από την τσέπη του πατέρα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.