Μετάβαση στο περιεχόμενο

Vrv σύστημα κλιματισμού!


Danath

Recommended Posts

Κάνω ανακαίνιση στο σπιτι (120 μ2) και μου πρότειναν αντι για κλιματιστικές μονάδες το σύστημα VRV απο την DAIKIN

 

http://www.daikin.com/global_ac/products/vrv/vrv3/outline.html

 

το θέμα είναι αν θα έχω καλύτερη απόδοση και τι θα πληρώνω σε σχέση με τις αλλες κλιματιστικές μονάδες ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι οτι έχεις μια εξωτερική μονάδα και δε γεμίζεις το σπίτι γύρω γύρω. Μπορείς να τη βάλεις αρκετά μακρυά ώστε να την κρύψεις πχ σε ταράτσα. Επίσης διάφορους τύπους εσωτερικών ώστε να διακοσμήσεις το χώρο σου. (καναλατα, δαπέδου, τοίχου, οροφής) και να κλιματίσεις το χώρο σου με αεραγωγούς.

 

Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι το χαμηλότερο κόστος λειτουργίας αλλά θα χρειαστείς αρκετά χρονιά για να πεις οτι θα το αποσβέσεις σε σχέση με τα πι φθηνά σπλιτάκια.

 

Πλεονέκτημα ή μειονέκτημα όπως το πάρει κανείς, η πολυπλοκότητα. Έχεις όμως τη δυνατότητα να βάλεις κεντρικό χειριστήριο ή να ομαδοποιήσεις το χειρισμό των μονάδων σου.

 

Ο μηχανικός σου πρέπει να δώσει προσοχή στη συγκέντρωση freon γιατί σε μια ενδεχομένη διαρροή μπορεί να σε στείλει στα θυμαρακια αν σε πιάσει στον ύπνο αφού είναι ενα σύστημα με ενα ψυκτικό κύκλωμα. Με σωστή μελέτη αποφεύγεις τα δυσάρεστα.

 

Άλλο μειονέκτημα είναι οτι αν πάθει κάτι το έξω μένεις από ψύξη σε όλο το σπίτι.

 

Χρύση τομή θεωρώ οτι είναι ένα-δυο ημικενρικα συστήματα ώστε να σπάς και το ενδεχόμενο να μείνεις απο ψύξη σε περίπτωση βλάβης. Είναι πιο φθηνή λύση αλλα δεν έχεις κεντρικό χειρισμό.

 

Η απόδοση έχει να κάνει με την ψυκτική ικανότητα που θα εγκαταστήσεις είτε είναι σπλιτ είτε VRV.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο μηχανικός σου ......

 

χαχχαχααχα, τι μου θύμισες, λέγαμε όταν ήμασταν φοιτητές "..εγώ μ@@@ίες στο σπίτι μου δεν θα κάνω, θα πάρω έναν "καλό" μηχανικό να μου..."

χαχαχα, λες ο Danath, να ήταν στην παρέα μου??

κι αν ναι, μπράβο του, κράτησε τον λόγο του...

 

σόρρυ για το off topic...:D

Link to comment
Share on other sites

:P Είναι για να παίζουμε με τέτοια ?? :P Πέρα απο την πλακά ο συνάδελφος ρωτάει κάτι που μάλλον δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν άρα δε νομίζω να το σχεδιάσει ο ίδιος.. γιαυτό και μόνο φυσικά δεν ήθελα να τον μειώσω αν το πήρατε έτσι. Αν σκοπεύει να το κάνει ο ίδιος εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε φυσικά .
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα!!!!!!!! μολις τελειωσα το μεταπτυχιακο και μαλλον θα φυγω για phd .

 

H αλήθεια είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο πολύ γιατι μέχρι στιγμής σπουδάζω και εχω αφιερωθεί σε αυτό.

 

Απο την θεωρία στην πράξη εχει πολυ μεγάλη διαφορα...

 

Θα μπορώ να έχω διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε χωρο ; αν θέλω να κλιματίσω ενα χωρο μπορώ;

Μπορώ να φτίαξω ζώνες;

 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να επιλέξεις οτι θερμοκρασία θέλεις, να δουλέψεις ξεχωριστά καθε χώρο, μπορείς να φτιάξεις ζώνες φυσικά και είσαι ιδιαιτέρα ευέλικτος με αυτό το σύστημα. Δε θα μπορείς να έχεις σε ένα χώρο ψύξη και σε άλλο θέρμανση όμως με απλό σύστημα VRV. Αν και σε σπίτι δε το χρειάζεται αυτό συνήθως. (δύσκολα σε ένα χώρο κρυώνεις και σε άλλο ζεσταίνεσαι) Αλλα αν το θέλεις και αυτό μπορείς να το κανείς με heat recovery οπού μπορείς να έχεις και ΖΝΧ.

 

Όπως σου είπα έχεις τη δυνατότητα κεντρικού χειριστηριου είτε για απλό ΟΝ/OFF είτε για χειρισμό κάθε μονάδας απο ένα σημείο. Ένα τέτοιο σύστημα έχει πολλές δυνατότητες (οπού είναι και άχρηστες για ενα σπίτι) μέχρι και σύνδεση του με pc και άλλα πολλά.(αυτά πληρώνεις).

 

Επιμένω να δεις τη λύση ημικεντρικού συστήματός αν δε σε ενδιαφέρουν όλα αυτά.

 

Για ότι απορίες έχεις ελπίζω να σε βοηθήσουμε.

 

Καλή σταδιοδρομία λοιπόν σου εύχομαι το καλύτερο.!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειναι κατοικία αν καταλήξεις στην λύση αυτή δώσε ΠΡΟΣΟΧΗ στο συνεργείο που θα κάνει το δίκτυο και τις κολήσεις όπως και όταν θα σου βάλουν freon να είναι ακριβώβς τα κιλά που αναγράφονται στο ταμπελάκι....μην τύχει τίποτα όπως προανέφεραι και ο kosmas85. Σε ίδιο σύστημα μου έτυχε να δώ πως οι "τεχνικοι" είχαν βάλει παραπάνω ψυκτικό απο ότι χρειαζόταν.

(Για να είμαστε ακριβης το Vrv δεν κάνει κλιματισμό.Για τον τίτλο του θέματος το λέω! :))

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιασμό σε αυτά τα συστήματα το κανείς με πρόγραμμα το οποίο σου λέει και αν θέλεις extra freon. Οπότε το κανείς λάθος είναι τραγικό. Άλλωστε αν βάλεις πολύ περισσότερο δε θα δουλέψει. Αυτό που λέω οτι πρέπει να προσέξει είναι η συγκέντρωση freon στο δωμάτιο που κοιμάται αφού σε μια ενδεχομένη διαρροή εκει και με δεδομένο οτι το freon είναι πιο βαρύ μπορεί να σε πνίξει αφού κοιμόμαστε 40 cm απο το έδαφος. Σε αυτό αν θέλεις μπορώ να σου πω πως θα το υπολογίσεις αν το αποφασίσεις.

 

Το VRV δε καταλαβαίνω γιατί δε κανει κλιματισμό φιλέ woody.

 

Τώρα για την αντλία θερμότητας ειναι το πιο ασφαλές σύστημα αφού δε περνάς το freon μέσα στο σπίτι αλλά το νερό. Σε αυτή τη περίπτωση όμως μιλάμε για fancoil και δεν έχει καμιά σχέση.

 

Γεωθερμία τώρα που μπλέξαμε είναι άλλο θέμα. Ναι αν μπορεί να το κάνει δε λέω οχι .. αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.