Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολες με πέτρινα υποστυλώματα


Recommended Posts

Καλησπέρα ,κάνω μια εργασία για τη σχολή εξοχικών κατοικιών.ο καθηγητής θέλει να βάλω πέργκολες αλλά δεν βγάζω άκρη με τα μέτρα.οι ορθοστάτες θα αποτελούνται από πέτρινα υποστυλώματα διατομής 0,4x0,4.θα μετρήσουν στην κάλυψη ή στη δόμηση ?θεωρούνται ημιυπαίθριοι? αν ξέρει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Mara G

 

...καλώς μας βρήκες!

 

Στο άρθρο 17 του ΓΟΚ Κατασκευές στους ακάλυπτους στο 2β αναφέρει (επιτρέπονται) Εγκαταστάσεις για στήριξη φυτών (πέργκολες)

 

Αν η πέργκολα που κατασκευάζεις είναι στην πρασιά τότε, οι ορθοστάτες, δεν μπορούν να μπουν ούτε στην κάλυψη ούτε στην δόμηση ούτε να θεωρηθεί η πέργκολα ημιυπαίθριος χώρος.

Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως το ΟΚ το δίνει η Αρχιτεκτονική Επιτροπή (ΕΠΑΕ).

Και βέβαια οι πέργκολες από...μόνες του δεν μετρούν ούτε στην κάλυψη ούτε στον συντελεστή απλώς στην πρασιά έχουμε έναν λόγο παραπάνω αν π.χ κάποιος ελεγκτής θεωρήσει ότι οι πέτρινοι ορθοστάτες συνυπολογίζονται στην κάλυψη και δόμηση.

 

Σε ακάλυπτους εκτός πρασιάς... παίζεται αν ο ελεγκτής ζητήσει να προσμετρηθούν οι ορθοστάτες (μόνο) των 40Χ40 στην κάλυψη και συντελεστή ή όχι.

Αν το ζητήσει όμως θα πρέπει αυτοί να απέχουν Δ από τα όρια του οικοπέδου.

 

Για να μη μπερδευτείς όμως θα σου πρότεινα να γράψεις στο σχέδιο αναφερόμενη στην πέργκολα "Κατόπιν εγκρίσεως της ΕΠΑΕ" χωρίς να υπολογίσεις τους ορθοστάτες πουθενά.

 

Τώρα αν κάποιος έχει εμπειρία από πολεοδομία πάνω σ΄ αυτό το θέμα εδώ είμαστε να τον...ακούσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι εκ των προτέρων τα μετράμε στη μελέτη αλλά κάνουμε και μια συνεννόηση με πολεοδομία ώστε να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημα στη κατάθεση... τί πέτρα τί σκυρόδεμα... ξύλο δεν είναι πάντως... έτσι για να μη τρέχουμε στο τέλος...

Πρακτικά και όχι θεωρητικά σκεπτόμενος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Σωστά και τα πρακτικά μέτρα η λύση του μυστηρίου όμως πρέπει να βρίσκεται στο βιβλίο "Διαδικασία έκδοσης οικοδομικών αδειών" του υπουργείου όπου στο υπόδειγμα μελέτης υπάρχει μπετονένια πέργκολα (κολώνες και δοκοί).

 

diadikasiaadeion002.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

diadikasiaadeion003.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δυστυχώς δεν έχω πλέον το βιβλίο πρόχειρο ούτε και το διάγραμμα κάλυψης που τό 'χα ξεχωριστά και δεν ξέρω αν οι κολώνες είχαν υπολογιστεί κάπου.

 

Αν έχει κάποιος το βιβλίο ας το ελέγξει...

Link to comment
Share on other sites

Mara G

Για να μη μπερδευτείς όμως θα σου πρότεινα να γράψεις στο σχέδιο αναφερόμενη στην πέργκολα "Κατόπιν εγκρίσεως της ΕΠΑΕ" χωρίς να υπολογίσεις τους ορθοστάτες πουθενά.

 

???

 

- Μπά έχουν βάλει και στοιχεία όπως δόμηση και κάλυψη, στο στα Πολυτεχνεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και η λύση του μυστηρίου...

 

Βρήκα σήμερα το διάγραμμα κάλυψης όπου έχουν υπολογισθεί τόσο η πέργκολα όσο και η βεράντα (1,80Χ15,30) και στην κάλυψη και στον συντελεστή!

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια όμως είναι Σεπτέμβρη του 1983 ενώ ο ΓΟΚ είναι μεταγενέστερος.

Άρα δεν έχουν εφαρμογή οι υπολογισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι΄αυτό!

 

Έχουμε και ενιαίο φέροντα οργανισμό κτιρίου, πέργκολας και βεράντας...

 

(Βεράντα δεν υπάρχει πιά την...πάτησε ο ΓΟΚ/85)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν μπει η πέργκολα στη δόμηση πως υπολογίζεται στα φορολογικά...???

 

[βρήκα ένα αναλυτικό προυπολογισμό στα downloads αλλά δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω

(με κάποιο π.δ.) αν μου ζητηθεί από τη πολεοδομία, πως ξέρω δηλαδή ότι είναι επίσημος...?]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.