Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση Φ.Α. σε αρτο-ζαχαροπλαστείο


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά...

 

Μου έχει τύχει μια περίπτωση όπου ένας ζαραχοπλάστης θέλει ν' αντικαταστήσει τον καυστήρα του φούρνου του με έναν που θα καίει Φ.Α. Ο φούρνος χρησιμοποιείται για την παρασκευή γλυκών, άρτου κ.α. Η ισχύς του καυστήρα θα είναι ίση με 80.000 kcal/h, ήτοι, 93 kW. Ο καυστήρας φιλοξενείται μέσα στον χώρο του φούρνου (στο κάτω μέρος του, όπου υπάρχει ερμάριο), όπως ένας κινητήρας στο καπώ του αυτοκινήτου. Ο φούρνος διαθέτει δικιά του καμινάδα, από έυκαμπτο σωλήνα (σαν αυτόν που βάζουμε στους οικιακούς απορροφητήρες). Θα χρειαστεί ο μετρητής G6.

 

Ο φόυρνος αυτός είναι εγκατεστημένος σε εσωτερικό ισόγειο χώρο (περίπου 6Χ5Χ2,8 μέτρα). Ο χώρος αυτός διαθέτει δύο ανοίγματα αερισμού, τοποθετημένα το ένα απέναντι απ' το άλλο. Τ' ανοίγματα αυτά έχουν διατομή περίπου Φ250 έκαστο, ενώ διαθέτουν φτερωτή και σίτα. Αν παραβλέψω την ύπαρξη της σίτας, προκύπτει συνολικό άνοιγμα περίπου 490cm^2. Στον χώρο υπάρχει και ένα μεγάλο ψυγείο (στην άλλη άκρη από αυτή που βρίσκεται ο φούρνος)

 

Ερωτήσεις :

1) Θα θεωρηθεί λεβητοστάσιο (άσχετα αν δεν θερμαίνει τον χώρο), οπότε υποπίπτουμε στους κανονισμούς για το λεβητοστάσιο (βλ. πόρτα αυτοκλειόμενη, τύπος για υπολογισμό ανοιγμάτων αερισμού, αποστάσεις του καυστήρα από τοίχους κ.τ.λ.) ή είναι μαγερική συσκευή (επαγγελματικά μαγειρία); Μάλλον το δεύτερο, ε;

2) Σε περίπτωση που χρειαστεί μελέτη αερισμού, τι πρέπει να κάνω; Πως δομείται και τι ακριβώς υπολογίζει μια τέτοια μελέτη;

3) Αν χρειαστεί μανδάλωση τροφοδοσίας αερίου - καυσαερίων, αυτή πως επιτυγχάνεται;

4) Με την ηλεκτροβάνα στην έξοδο του μετρητή τι παίζει; Πότε τοποθετείται και υπό ποιες προϋποθέσεις;

5) Υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό για τις επαγγελματικές παροχές που πρέπει να προσέξω (πέρα από τον αερισμό και την μανδάλωση τροφοδοσίας αερίου - απαγωγής καυασερίων);

6) Από την στιγμή που ο χώρος είναι (ή θα γίνει) αεριζόμενος, δεν χρειάζεται κάποιο μανδύα η σωλήνα προσαγωγής αερίου (~2 ίντσες), ε;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι συσκευή μαγειρείου - κεφ. 13 του κανονισμού. - κάποιοι υπολογισμοί όμως γίνονται σαν λεβητοστάσιο. Επίσης, οι αποστάσεις όπως λέει ο κατασκευαστής του φούρνου πρέπει να τηρούνται.

2. Λογικά η συσκευή είναι τύπου Β23 άρα όπως λεβητοστάσιο

3. Δεν χρειάζεται, γιατί ρωτάς;

4. Ηλεκτροβάνα μπαίνει πριν μπεις στο κτίριο ή το λεβητοστάσιο και συνδέεται είτε με ανιχνευτές είτε με κινητήρες χοάνης

5. Δες καλά το κεφ. 13 και σίγουρα την καμινάδα, σαν συσκευή Β23 απαιτεί όπως και οι κανονικοί καυστήρες - λέβητες, καμινάδα με υπολογισμό. Από ότι λες αυτή η σπιράλ δεν κάνει. Επίσης πρέπει να καταλήγει στο δώμα.

6. Μανδύας όχι.

 

Κάνε προμελέτη για έγκριση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Σε ποια Ε.Π.Α. πάει;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρώτα θα κάνω προμελέτη.

 

Αυτό με την μανδάλωση το αναφέρει ο κώδικας προακτικής της ΕΠΑ για επαγγελματικά μαγειρεία. Δηλαδή λέει ότι για συσκευές με ισχύ >50kW χρειάζεται να υπάρχει η μαδάλωση αυτή.

 

Θα πάει στην ΕΠΑ Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη). Νομίζω ότι αυτή δεν έχει μετακινηθεί στα κεντρικά (πρακτορείο ΚΤΕΛ).

 

Η ηλεκτροβάνα (και τα παρελκόμενα) υπό ποιες προϋποθέσεις μπαίνει; Αλλού την βλέπω και αλλού όχι. Που αναφέρει τι γίνεται με αυτή;

 

Ο κώδικας πρακτικής δεν αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα για το άνοιγμα αερισμού (όπως κάνει στα λεβητοστάσια με την σχέση υπολογισμού) σε επαγγελματικά μαγειρεία, απλά λέει ότι απαιτείται μελέτη αερισμού. Πως γίνεται αυτή η μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρώτα θα κάνω προμελέτη.

 

Αυτό με την μανδάλωση το αναφέρει ο κώδικας προακτικής της ΕΠΑ για επαγγελματικά μαγειρεία. Δηλαδή λέει ότι για συσκευές με ισχύ >50kW χρειάζεται να υπάρχει η μαδάλωση αυτή.

 

Εννοεί όταν έχεις χοάνη. Δες το λίγο καλύτερα.

 

Θα πάει στην ΕΠΑ Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη). Νομίζω ότι αυτή δεν έχει μετακινηθεί στα κεντρικά (πρακτορείο ΚΤΕΛ).

 

Όλες πλέον στο κεντρικό.

 

Η ηλεκτροβάνα (και τα παρελκόμενα) υπό ποιες προϋποθέσεις μπαίνει; Αλλού την βλέπω και αλλού όχι. Που αναφέρει τι γίνεται με αυτή;

 

Η ηλεκτροβάνα δεν είναι απαραίτητη εκτός μιας περίπτωσης (δεύτερο υπόγειο) και κάποιες άλλες ειδικές περιπτώσεις. Στις κουζίνες, πάνω από 50 kW όταν έχεις χοάνη

 

Ο κώδικας πρακτικής δεν αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα για το άνοιγμα αερισμού (όπως κάνει στα λεβητοστάσια με την σχέση υπολογισμού) σε επαγγελματικά μαγειρεία, απλά λέει ότι απαιτείται μελέτη αερισμού. Πως γίνεται αυτή η μελέτη;

 

Ότι γράφει ο κανονισμός για συσκευές Β23, στο είπα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ!

 

Πρέπει να ξέρω, ώστε να κάνω μια προσφορά στον πελάτη μου, που θ' ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, γι' αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Όλα μαζί.

Για την εγκατάσταση έχω βρει κάποια άτομα με τα οποία μπορώ να συνεργαστώ. Επίσης έχω παραλάβει τιμοκαταλόγους και εκπτώσεις από τέσσερεις προμηθευτές, όπου μπορώ να βρω σχεδόν τα πάντα.

 

Μην κάνεις ασκόπως παράθεση του προηγούμενου μηνύματος.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Στη προσφορα για μελετη και εγκατασταση βαλε μεσα και την αδειοδότηση...

Χρειάζεται νεα αδεια απο Δ/νση ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εννοεί και την άδεια εγκατάστασης αλλά θα μπορούσε να του το προτείνει.

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι καλύτερα να κάνεις προσφορά για την μελέτη και μετά με την εγκεκριμένη μελέτη του κάνεις και την προσφορά για την εργασία.

Πρόσεχε μόνο η προμελέτη που θα κάνεις να μπορεί να εφαρμοστεί χωρίς επιπλέον κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον alej προσφορά μελέτη και εκτίμηση κόστους εγκατάστασης (τάξη μεγέθους) και μετά με την τελική εγκεκριμένη μελέτη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.