Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοντοί (χαμηλοί) trackers


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

αυτοί πέρα από το πρωτότυπο έχουν προχωρήσει σε παραγωγη; έχουν φτιάξει κάποια έργα;

Εχουν slew drive μόνο στο αζιμουθιο, η ανύψωση γίνεται με βίδα.

Τη βίδα τη βλέπω στα περισσότερα tracker,συνηθίζονται αρκετά και οι μπουκάλες.

Παρατηρώ επίσης πως το σημειο επαφής με τη "σχάρα" ειναι μόνο ένα. Διερωτόμαι ,τόσο δύσκολο θα ήταν να έβαζαν 2 βίδες ή 2 μπουκάλες αντι για μία και μοναδική.Πόσο πια θα ανέβαινε το κόστος;Και πόσο πιο στέρεες κατασκευές θα έφτιαχναν χωρις να "τσιγκουνευονται" στους μηχανισμους στηριξης/μετακίνησης!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.renesun.gr/index.asp?pid=...scat=1&lang=gr αν μη τι άλλο είχε πλάκα. Συνάδελφε ελπίζω ότι δεν ήταν πρόταση... Εντωμεταξυ σε μία περιγραφή αναφέρουν "Το νέο προφίλ “RmS” είναι ταυτόχρονα φέρων στοιχείο (π.χ. τεγίδα) αλλά και ράγα στήριξης πανέλων στην λογική του ‘‘δύο σε ένα’’"... Rodag μόνο η βίδα σου εκανε εντυπωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με κάτι άλλες γαϊδουροκατασκευές είναι πολύ πιο ματζόβολο. 3 ζευκτά και 4 τεγίδες αποτελούν όλο το πλαίσιο της κατασκευή.

Το πλέον ευέλικτο προϊόν αφού οι σύνδεσμοι είναι τριβής και όχι σταθεροί (συγκολλήσεις-βίδες.)

Από έργα έχουν στημένα από ότι ξέρω. Για περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα της εταιρίας. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά light η κατασκευή προσωπικά δεν με πείθει αν δεν έχω παραπάνω πληροφορίες. Η συμπεριφορά γενικότερα των τράκερς σε άνεμο είναι το Α και το Ω. Το συγκεκριμένο σύστημα αναφέρει την τεγίδα ως φέρουσα και μη φέρουσα ταυτόχρονα, στην λογική του 2 σε 1 όπως γράφει, ένα προφίλ όμως που δεν ξέρω πως κατάφεραν να κάνουν προσομοίωση και στη συνέχεια επίλυση. Για να με πείσει ένα τέτοιο προιόν θα έπρεπε ή να δω όλη τη μελέτη συν το πρόγραμμα που επιλύθηκε ο φορέας ή να το δω στημένο σε περιοχή με δυνατό άνεμο. Η πρώτη όμως εικόνα είναι αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πω και αν έχει κανείς αντίρρηση εδώ είμαι και επώνυμα.

Οταν το σήμα της DTS είναι κακή αντιγραφή του σήματος της mechatron τι γνώμη μπορεί να σχηματίσει κανείς για τα περαιτέρω.

 

Εμπιστευθείτε τους πρωτοπόρους.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα? Στην αρχή νόμισα ότι ήθελες να γραψεις το σύστημα και το κοίταξα λίγο αλλά δεν είδα ομοιότητες. Είμαι σίγουρη ότι κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Μπορεί να έχουν ίδιο γραφίστα ή με έμπνευση γραφίστα από εικόνα στο υποσυνείδητο. χαχαχα.... Επειδή τον ιδρυτή και ιδιοκτήτη τον γνωρίζω προσωπικά σε πληροφορώ ότι δεν στερείται φαντασίας, αλλά σίγουρα δεν θα έκατσε να ασχοληθεί με τέτοια λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα! οσον αφορα την κρητη..πηρε ο αερας ενα παρκο με tracker διπλου αξονα,πραγματικα τα διελυσε..αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηταν καλα.αν φυσηξει ανεμος 200 χιλιομετρα οτι και να ειναι θα το διαλουσε..τονιζω η εταιρια που εφτιαχνε τα συγκεκριμενα tracker δεν ειναι Ελληνικη..επισης υπαρχει σχετικο βιντεο στο youtube για το συγκεκριμενο παρκο..ειχαμε αλλο ενα περιστατικο με ανεμους πολυ ισχυρους μιλανε για 170-180 χιλιομετρα που πηρε ο αερας τα πανελ πανω απο ενα και μονο tracker και εκανε αρκετη ζημια και στο tracker (αυτο Ελληνικης εταιριας).οτι και να ηταν και εκει θα το διαλουσε και σταθερο ακομα...αυτα συμβαινουν,ειναι ακραια καιρικα φαινομενα και ανα πασα στιγμη μπορει να συμβουν..γι αυτο υπαρχουν και οι ασφαλειες..επισης τα φαινομενα αυτα ειναι τοπικα στην κρητη και σε συγκεκριμενα σημεια σε εξοδους φαραγγιων και γενικα σε σημεια που ο αερας κανει καναλι και συμβαινουν σπανια..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το βιντεάκι που λες. Η εταιρεία λοίπόν που τα έβαλε δεν έπρεπε να εξετάσει τα καιρικά φαινόμενα της περιοχής, να ενημερωθεί? Μόνο το κέρδος από την πώληση σκέφτηκε? Στα πασίγνωστα και συχνά ακραία καιρικά φαινόμενα της Κρήτης λοιπόν έπρεπε να εξετάσει πιο βαθειά το θέμα πιστεύω, όποια εταιρεία θέλει να λέγεται υπεύθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το βιντεάκι που λες. Η εταιρεία λοίπόν που τα έβαλε δεν έπρεπε να εξετάσει τα καιρικά φαινόμενα της περιοχής, να ενημερωθεί? Μόνο το κέρδος από την πώληση σκέφτηκε? Στα πασίγνωστα και συχνά ακραία καιρικά φαινόμενα της Κρήτης λοιπόν έπρεπε να εξετάσει πιο βαθειά το θέμα πιστεύω, όποια εταιρεία θέλει να λέγεται υπεύθυνη.

 

αυτο πιστευω ειναι πιο πολυ θεμα εγκαταστατη..την βλακεια την εκανε ο εγκταταστατης που τα εβαλε εκει και οχι η εταιρια που βγαζει τα tracker..αλλα ακομα και ο εγκαταστατης μπορει να μην ηξερε ακριβως τι συμβαινει εκει αν συνεβη αυτο 1 φορα τα 20 χρονια..γιατι στο αλλο περιστατικο που εγραψα που πηρε τα πανελ ο αερας μιλησα με ντοπιους και μου ειπαν αυτο εχει να συμβει 20 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.