Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνθήκες φόρτισης σε έδαφος που έχουν ολοκληρωθεί οι καθιζήσεις από στερεοποίηση


 
argarab

Recommended Posts

Στη βιβλιογραφία, έχω βρει ότι οι συνθήκες φόρτισης του εδάφους κατά τη διάρκεια ενός σεισμικού κραδασμού, εξαιτίας στης σύντομης διάρκειας, είναι αστράγγιστες ακόμη και στα μη-συνεκτικά εδάφη.

 

Σε εδάφη, στα οποία έχουν ολοκληρωθεί οι καθιζήσεις από στερεοποίηση, κατά πόσο ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πάλι αστράγγιστες συνθήκες παίρνεις...

 

Όπως θα γνωρίζεις και εσύ, καθώς εξελίσσεται ο μηχανισμός της στερεοποίησης έχεις '''ροή''' νερού των πόρων από υψηλότερη πίεση σε χαμηλότερη...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι φεύγει όλο το νερό και εξαφανίζεται κάτω από την περιοχή φόρτισης...

 

απλα διαφεύγει ένα ποσοστό από τον όγκο του νερού των πόρων ώστε όλη η φόρτιση τελικώς να αναληφθεί από τον εδαφικό σκελετό και το σύστημα να έρθει σε '''ισορροπία'''...φυσικά ο μερικός όγκος του νερού που έφυγε είναι και ο λόγος που εμφανίζονται οι καθιζήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όσο το έδαφος είναι κορεσμένο, οι συνθήκες για δυναμική φόρτιση είναι αστράγγιστες.

Επειδή όμως διαισθάνομαι ότι υποκρύπτεται άλλο ζήτημα, να διευκρινίσω ότι αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως κάθε κορεσμένο έδαφος κινδυνεύει από ρευστοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερε ο AlexisPap είναι πολύ σωστό για τα κορεσμένα και τη ρευστοποίηση...

 

Συνήθως τα μη-συνεκτικά είναι που κινδυνεύουν περισσότερο σε ρευστοποίσηση και όχι τα συνεκτικά...Βέβαια όταν λέω μη-συνεκτικά δεν εννοώ καθαρή άμμο (100%) αλλά μπορεί να περιέχεται και ένα ποσοστό ιλύος της τάξεως 5-25%**...επίσης,αν θυμάμαι καλά η πιο λεπτόκοκκη άμμος είναι πιο ευαίσθητη σε ρευστοποίηση σε σχέση με μια πιο χονδρόκοκκη...

 

argarab αν σε ενδιαφέρει, υπάρχουν κοκκομετρικές καμπύλες που δίνει έυρος για το που είναι υψηλή η διακινδύνευση για ρευστοποίηση...ρώτα καποιο καθηγητή σου ή ψάξε στο ιinternet...

 

**συμπλήρωση:νομίζω όσο πιο μεγάλο είναι το ποσοστό της ιλύος μειώνεται η επικινδυνότητα για τη ρευστοποίση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ AlexisPap και AArtam. Τα είχα υπόψη μου αυτά για την ρευστοποίηση. Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, απλά μπερδεύτηκα έχοντας κατά νου ότι "...οι καθιζήσεις λόγω στερεοποίησης αναπτύσσονται λόγω της απομάκρυνσης του νερού των πόρων σε σημαντικό χρόνο μετά την επιβολή του φορτίου...".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.