Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση πιστοποιητικού πυροπροστασίας σε πρατήριο καυσίμων με πλυντήριο-λιπαντήριο


Recommended Posts

Ιδιοκτήτης πρατηρίου υγρών καυσίμων με πληντύριο-λιπαντήριο μου ζήτησε να του ανανεώσω το πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

 

Έχοντας διαβάσει την νομοθεσία και επειδή ειμαι και "νέος" θέλω να ρωτήσω:

- αν θα χρειαστώ πλέον ξεχωριστή μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας για το πλυντήριο-λιπαντήριο βάση της KYA16085-2009.

- υφίσταται κάποιο "βιβλίο πυροσβεστήρων" (έτσι μου το ανεφερε ένας συναδελφος) που πρεπει να έχει ο ιδιοκτητης του πρατηρίου; το αγοράζουμε απο την ΠΥ;

 

Αυριο θα επισκεφτώ και την ΠΥ της περιοχής μου για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά πυροπροστασίας σε πρατήρια υγρών καυσίμων (με ή χωρίς πλυντήριο-λιπαντήριο) ανανεώνονται με αίτηση στην πυροσβεστική για διενέργεια αυτοψίας. Έρχεται ο πυροσβέστης, βλέπει αν τηρούνται τα μέτρα της τελευταίας εγκεκριμένης μελέτης (βάσει του Π.Δ. 118/2006, άρθρο 12), κατατίθονται και τα τιμολόγια αναγόμωσης πυροσβεστήρων με τις αντίστοιχες υπεύθυνες δηλώσεις του προμηθευτή και χορηγείται το πιστοποιητικό. Δεν ανακατεύεται πουθενά ο μηχανικός. Αν όμως η μελέτη είναι παλαιότερη του 2006, τότε απαιτείται συμπληρωματική μελέτη βάσει του παραπάνω νόμου.

Δεν γίνεται μελέτη βάσει της KYA16085-2009, μόνο βάσει του Π.Δ. 118/2006.

Βιβλίο Ελέγχου Μέσων Ενεργητικής Πυροπροστασίας χρειάζεται αν στην εγκατάσταση υπάρχουν μόνιμα μέσα πυροπροστασίας (πυροσβεστικό δίκτυο, sprinklers, πυρανίχνευση, μπουτόν, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά πυροπροστασίας σε πρατήρια υγρών καυσίμων (με ή χωρίς πλυντήριο-λιπαντήριο) ανανεώνονται με αίτηση στην πυροσβεστική για διενέργεια αυτοψίας. Έρχεται ο πυροσβέστης, βλέπει αν τηρούνται τα μέτρα της τελευταίας εγκεκριμένης μελέτης (βάσει του Π.Δ. 118/2006, άρθρο 12), κατατίθονται και τα τιμολόγια αναγόμωσης πυροσβεστήρων με τις αντίστοιχες υπεύθυνες δηλώσεις του προμηθευτή και χορηγείται το πιστοποιητικό. Δεν ανακατεύεται πουθενά ο μηχανικός. Αν όμως η μελέτη είναι παλαιότερη του 2006, τότε απαιτείται συμπληρωματική μελέτη βάσει του παραπάνω νόμου.

Δεν γίνεται μελέτη βάσει της KYA16085-2009, μόνο βάσει του Π.Δ. 118/2006.

Βιβλίο Ελέγχου Μέσων Ενεργητικής Πυροπροστασίας χρειάζεται αν στην εγκατάσταση υπάρχουν μόνιμα μέσα πυροπροστασίας (πυροσβεστικό δίκτυο, sprinklers, πυρανίχνευση, μπουτόν, κ.α.)

 

Μιας και ειμαι καινουριος στο επαγγελμα, δεν γνωριζα πως δεν ανακατευεται πουθενα ο μηχανικος.

 

καπου γραφεις "Αν όμως η μελέτη είναι παλαιότερη του 2006, τότε απαιτείται συμπληρωματική μελέτη βάσει του παραπάνω νόμου." Εννοεις την μελέτη πυροπροστασίας εαν έχει υλοποιηθεί πριν το 2006;

 

Θεωρω πως ναι, διοτι η αδεια λειτουργειας του πρατηριου και όλες οι μελέτες εχουν υλοποιηθεί το 2002. (γραφω θεωρω, διοτι δεν ξερω αν εννοεις αυτό ή κατι αλλο).

 

Αυτό που γνωριζω ειναι πως το πιστοποιητικο πυροπροστασιας έχει λήξει απο τις 10/1/2010.

 

οσον αφορα το ΠΔ 118-2006, εχω ενστασεις που τις αναφερω παρακατω, οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.

Αρθρο 14

παραγραφος 2.γ)

γ) Για τους λοιπούς χώρους του πρατηρίου ( κατά−

στημα πώλησης, μηχανοστάσιο, πλυντήριο – λιπαντήριο

κλπ) λαμβάνονται επιπλέον τα μέτρα πυροπροστασίας

που προβλέπονται από τη νομοθεσία για τις εγκατα−

στάσεις αυτές.

 

Μήπως πρέπει να κανω μελετη πυροπροστασιας για το πλυντήριο-λιπαντηριο;

 

Να επισημανω πως την μελέτη πυροπροστασιας δεν την είχε σε αντιγραφο ο πρατηριουχος, την έχι ο προηγουμενος μηχανικος. Οταν παω στην ΠΥ, προφανως θα βρουν στον φακελο του πρατηριου τις μελέτες, υπάρχει η δυνατότητα να πάρω φωτοαντίγραφο;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πας στην Πυροσβεστική και θα ζητήσεις αντίγραφα από τον φάκελο πυροπροστασίας του πρατηρίου. Θα ξανακάνεις μελέτη βάσει του Π.Δ. 118/2006, άρθρο 14. Για τους λοιπούς χώρους (πλυντήριο, λιπαντήριο) θα βάλεις απλά από έναν εξάκιλο πυροσβεστήρα σε κάθε χώρο. Στο κατάστημα πώλησης (αν υπάρχει) θα βάλεις δύο πυροσβεστήρες. Η μορφή της μελέτης θα είναι όπως η παλαιότερη, αλλά τα μέτρα θα είναι βάσει του Π.Δ. 118.

Εάν δεν χρειαζόταν μελέτη, τα δικαιολογητικά είναι τέτοια που δεν χρειάζεται μηχανικός. Απλώς, επειδή οι ιδιοκτήτες δεν κάνουν συνήθως την γραφειοκρατική δουλειά μόνοι τους, είτε από άγνοια, είτε επειδή νομίζουν ότι πρέπει να την κάνει μηχανικός, την αναθέτουν σε μηχανικούς. Η δουλειά που γίνεται είναι καθαρά διαδικαστική, διεκπεραιώνεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και την διαδικασία και χρεώνεις τον πελάτη για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν χρειαζόταν μελέτη, τα δικαιολογητικά είναι τέτοια που δεν χρειάζεται μηχανικός. Απλώς, επειδή οι ιδιοκτήτες δεν κάνουν συνήθως την γραφειοκρατική δουλειά μόνοι τους, είτε από άγνοια, είτε επειδή νομίζουν ότι πρέπει να την κάνει μηχανικός, την αναθέτουν σε μηχανικούς.

 

Όπως ακριβώς τα λες , αλλά εγώ τις περισσότερες φορές που τους έχω πει πως μπορούν και μόνοι τους μου έχουν απαντήσει άσε καλύτερα εσύ :P. Ποιος θέλει να μπλέξει με το δημόσιο; ε ποιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το ίδιο ψάχνω κι εγώ σήμερα. Δε μπορώ να βρώ πουθενά όμως υπόδειγμα μελέτης με το ΠΔ 118. Στο fireservice.gr, εχει έτοιμες μελέτες από διάφορες κατηγορίες αλλά όχι από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

@κόκκινος

 

Θα κάνω μια μελέτη ενεργητικής πυροπροσταίας ουσιαστικά σύμφωνα με το υπόδειγμα που υπάρχει στο παράρτημα ΙΙΙ του νόμου. απο κει και περα θα χρειαστω και ολα τα υπολοιπα δικαιολογητικά; πχ. κατόψεις, υπ.δηλωσεις κτλ? ή μονο την μελέτη, τα τιμολόγια αναγομωσης?

 

αυτά τα καταθέτω και μετά ερχεται η ΠΥ για αυτοψία?ή δεν ερχονται?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη με σχέδια κάτοψης και τα τιμολόγια με την υπεύθυνη δήλωση του πυροσβεστηρά. Μετά έρχονται για αυτοψία και μετά σου δίνουν το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά σημερα επισκεφτηκα την ΠΥ της περιοχης μου και επιβεβαιωθηκα οσον αφορα την ΚΥΑ 16085-2009 για το πλυντήριο-λιπαντήριο.

 

Οσον αφορα το ΠΔ 118 είχε γίνει συμπληρωματικη μελετη το 2007, όταν και πηρε το προηγουμενο πιστοποιητικο το πρατηριο.

 

Το μονο που μου ζητηθηκε πλεον για την ανανεωση του πιστοποιητικου απο τον αξιωματικο είναι μια συμπληρωματικη μελέτη συμφωνα με την ΚΥΑ 16085, τα τιμολογια αναγομωσης με την υπ.δηλωση του πυροσβεστηρα και τπτ αλλο.

 

(Επισης θελω να τονισω οτι ο αξιωματικος ήταν αψογος και μου εδωσε και αντιγραφο των παλαιων μελετων για να με κατατοπισουν και γενικοτερα ήταν προθυμος και απαντουσε σε όλες τις αποριες μου, μακαρι να ήταν ολοι ετσι στην Ελλαδα σε ολες τις υπηρεσιες, ειδικα οταν εχουν να κανουν με "νεους" και απειρους σαν εμενα.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το παραπάνω θέμα.Πελάτης μου θέλει να ανανεώσει το ποιστοποιητικό πυροπροστασίας.Από την πυροσβεστική υπηρεσία μου ζητήθηκε συμπκηρωματική μελέτη με βάση το ΠΔ118/2006. Επειδή είναι πολύ επέιγον μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς με κάποιο υπόδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.