Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος υπάρχοντος με αντισεισμικό 1985 τιμή ε


 

Recommended Posts

Σε έλεγχο υπάρχοντος διορόφου με τον αντ.1985 η τιμή του ε θα είναι ιδια με αυτή που είχε στην μελετη της αδειας (δεκ.1970) (ε=0,04) ή θα βάλω ε =0,06?Προκεται για νομιμοποιηση.Στην πολεοδομια μου είπαν οτι καλο θα ηταν 0,06.Καλο θα ηταν ...ή ετσι πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Tι πάει να πεί καλό θα ήταν? Ο στόχος σου είναι να εξακριβώσεις την τότε μελέτη. Επομένως πρέπει να κάνεις μελέτη με τις ίδιες ακριβώς παραδοχές με την εγκεκριμένη μελέτη του κτιρίου ώστε να λάβεις αρχικά αντίστοιχα αποτελέσματα και να μπορείς να πεις οτι η μελέτη ήταν επαρκής. Σε δεύτερο στάδιο εφόσον ολα πάνε καλά κάνε την προσαύξηση που θές (σεισμική δύναμη και προσθήκη π.χ.) για να δεις αν οι διατομές σου είναι επαρκείς να φέρουν το επιπλέον φορτίο. Τι νομιμοποίηση είναι που έχει και άδεια? Αν είναι όμως οπως τα λες πρέπει να σου αρκεί να αποδείξεις οτι η αρχική μελέτη ήταν άρτια και οχι να δείξεις τυχόν υπεραντοχές μέσω αυξημένου σεισμικού συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε βγει αδεια με στατικη μελετη η οποια δεν εφαρμοστηκε .Συγκεκριμενα ενα τμημα της οικοδομης δεν κατασκευαστηκε και εχουν αλλαξει οι διαστασεις και οι διατομες των στυλων.Το παραξενο ειναι οτι εκτος απο τα σχεδια της εγκεκριμενης τοτε μελετης και τευχος εχω στα χερια μου και τον ξυλοτυπο οπως κατασκευαστηκε καθως και την υπευθυνη δηλωση του μηχανικου η οποια ειναι μεταγενεστερη της πρωτης της.Αυτο σημαινει οτι εγινε εκ νεου στατικη μελετη η οποια εφαρμοστηκε αλλα δεν εχω τα εγκεκριμενα σχεδια και το τευχος.Αρα παω για νομιμοποιηση γιατι η πολεοδομια θα δεχτει τα πρωτα σχεδια που φερουν σφραγιδα πολεοδομιας.Δεν εχω προσθηκη , απλα ελεγχο υπαρχοντος για την νομιμοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Ειχε βγει αδεια με στατικη μελετη η οποια δεν εφαρμοστηκε .Συγκεκριμενα ενα τμημα της οικοδομης δεν κατασκευαστηκε και εχουν αλλαξει οι διαστασεις και οι διατομες των στυλων.Το παραξενο ειναι οτι εκτος απο τα σχεδια της εγκεκριμενης τοτε μελετης και τευχος εχω στα χερια μου και τον ξυλοτυπο οπως κατασκευαστηκε καθως και την υπευθυνη δηλωση του μηχανικου η οποια ειναι μεταγενεστερη της πρωτης της.Αυτο σημαινει οτι εγινε εκ νεου στατικη μελετη η οποια εφαρμοστηκε αλλα δεν εχω τα εγκεκριμενα σχεδια και το τευχος.Αρα παω για νομιμοποιηση γιατι η πολεοδομια θα δεχτει τα πρωτα σχεδια που φερουν σφραγιδα πολεοδομιας.Δεν εχω προσθηκη , απλα ελεγχο υπαρχοντος για την νομιμοποιηση

Το παραρτημα Ε του ΕΑΚ ισχυει και για τις νομιμοποιησεις.Θα παρεις λοιπον τα δεδομενα της εποχης που υλοποιηθηκε(εφ οσον το κτισμα ειναι αυθαιρετο και απαιτει νομιμοποιηση) .Μην ξεχνας οτι και για τη νομιμοποιηση η στατικη μελετη περιεχει παραδοχες και υπευθυνες δηλωσεις που ΕΣΥ υπογραφεις.

Αυτα για το τυπικο της αδειας.Για την ουσια αλλα ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

Eπομένως πρέπει να αποδείξεις οτι ο φορέας σου οπως τελικά διαμορφώθηκε έχει ικανές διατομές ωστε να φέρει τα φορτία τα οποία υλοποιήθηκαν και καλύπτει ταυτόγχρονα και τις απαιτήσεις του τότε Αντισεισμικού. Αν τότε το ε=0,04 ήταν το αποδεκτό για την περιοχή δεν βλέπω λόγο να γίνει προσαύξηση (για την πολεοδομία τουλάχιστον γιατί ο πελάτης καλό είναι να γνωρίζει την πλήρη κατάσταση). Θα το αντιμετωπίσεις σαν να κάνεις μια καινούρια μελέτη για εκείνη την περίοδο και θα δείς αν οι διατομές σου επαρκούν να καλύψουν τις υλοποιημένες επιβαρύνσεις τις οποίες θα θέσεις ως παραδοχές. Περί οπλισμού βέβαια ουτε λόγος διότι που να ξέρεις τι έγινε για να δώσεις τις οπλίσεις των διατομών στο πρόγραμμα. Αν μπορείς μάθε και τι είδους θεμελίωση έγινε για είσαι οσο πιο κοντά στην πραγματικότητα γίνεται. Βέβαια αν έχεις μεγάλες αβεβαιότητες κάνε κατευθείαν προσαύξηση στη σεισμική δύναμη για να είσαι πιο σίγουρη. Δεν χάνεις κάτι απλά κινδυνεύεις περισσότερο να σου εμφανιστούν αστοχίες.

 

Χοντρικά οτι λέει και ο KF.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στην πολεοδομία αιγάλεω επειδή η νέα χρήση θα ήταν χώρος συνάθροισης κοινού (με τα σημερινά Σ3) μου ζήτησε ο στατικό να κάνω 50% προσαύξηση στο σεισμό της τιμής του ε για έλεγχο υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομία αιγάλεω επειδή η νέα χρήση θα ήταν χώρος συνάθροισης κοινού (με τα σημερινά Σ3) μου ζήτησε ο στατικό να κάνω 50% προσαύξηση στο σεισμό της τιμής του ε για έλεγχο υπάρχοντος.[/QU

 

Εαν απαιτειται ελεγχος υπαρχοντος (με τον ΕΑΚ 85 υποθετω για την περιπτωση σου) τοτε καλως στο ζητησε (βλεπε Αρθρο 4 &2α ΕΑΚ1985 και τα αντιστοιχα σχολια εαν εισαι σεισμικοτητα Ι ή ΙΙ της του 85 εποχης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.