Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη φωτοτεχνίας


Recommended Posts

Καλησπεριζω το φορουμ.

Θα ηθελα να ρωτησω ..εχω να κανω μια μελετη φωτοτεχνιας σε εναν χωρο ..Αλλα εχω το εξης προβλημα ο χωρος εχει διαφορετικες λαμπες π.χ καπου εχει σποτακια και καπου Κερια Μινιον(ματ σε σχημα φλογας.) Τι θα κανω γι' αυτο?

 

και αφου κατεβασα το αναλογο εντυπο που μου δειχνει τα lm(φωτειστικη ροη) καθε λαμπας (εννοειτε εχω και τα κουτια ορισμενων αλλα μερικα δεν λενε). Πηγα στο εντυπω και βλεπω το παρακατω x6nfbc.jpg

 

Αυτη η φωτειστικη ενταση γινεται αντιστοιχια με τα lm?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lv = Cd/m²

 

Cd (κηρίο) -> μονάδα μέτρησης της λαμπρότητας φωτεινής πηγής.

Lv -> μονάδα μέτρησης της φωτεινότητας φωτιζόμενης επιφανείας (θα μπορούσε να θεωρηθεί και "ένταση φωτεινής ροής", αλλά αυτό το μέγεθος δεν έχει κάποια αξία...).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω εχω 100 m2 χωρο και αυτος εχει τοποθετημενες τις προτελευταιες λαμπες απο τον πινακα αρα ειναι Lv= 8500/100=85 ..

 

Βρηκα αυτο :

 

Candela (Cd). Είναι θεµελιακή µονάδα στη φωτοµετρία και ορίζεται ως το 1/60

της φωτοβολίας που εκπέµπεται κάθετα από επιφάνεια λευκόχρυσου εµβαδού 1

cm2 στη θερµοκρασία τήξης του (1769 οC). Ένας νεότερος ορισµός της candela

(1979) την προσδιορίζει ως τη φωτοβολία ισότροπης πηγής, η οποία εκπέµπει

µονοχρωµατική ακτινοβολία µήκους κύµατος 555 nm µε φωτοβόλο ροή ίση µε

(1/683) watt/στερεακτίνιο.

Lumen (Lm). Είναι η µονάδα της φωτεινής ροής και ορίζεται ως η φωτεινή ροή

που εκπέµπεται από ισότροπη πηγή φωτοβολίας 1 Cd, µέσα σε στερεά γωνία 1

Sterad. Ισχύει δηλαδή:

1 Lumen = 1 Cd x 1 Sterad

Lux (Lx). Είναι µονάδα φωτισµού και ορίζεται ως ο οµοιόµορφος φωτισµός επι-

φάνειας 1 m2 από φωτεινή ροή 1 Lumen. Ισχύει:

1 Lux = 1 Lumen/m2

 

απο εδω http://physics.teiath.gr/physics/pdf/O8.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στα χέρια σου τη μελέτη των ηλεκτρολογικών τότε γνωρίζεις ακριβώς τι προβλέπεται στον κάθε χώρο απο άποψη ισχύος. Γράφει δηλαδή στις κατόψεις που είναι οι λάμπες και τι τύπου είναι. Εξακρίβωσέ το με αυτοψία επι τόπου και με τους τύπους που παρέθεσες μπορείς να βρείς την φωτεινότητα σε κάθε χώρο βάση εμβαδού και τύπου λάμπας. Αν μπορείς να τις συμπεριλάβεις όλες έστω και με τα χαρακτηριστικά της μελέτης αν δεν βρίσκεις τα πραγματικά απο την εταιρία κατασκευής.

 

Υ.Γ. Αlexis σόρρυ και έχεις δίκιο αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω δυστηχως μονο τις κατοψεις του χωρου εχω..

Πηγα σημερα και τις ειδα πως ειναι μεσα στον χωρο αλλα δεν πιστευα οτι θα συναντησω αυτο το προβλημα..Τα σχεδια αυτα που λες απο που τα βρισκω..?Μην μου πεις απο την πολεοδομια μονο για τις κατοψεις πηγα 6 φορες..

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει στο φάκελο της πολεοδομίας εφόσον βέβαια απαιτείτο η μελέτη ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Τι κτίριο είναι και ποιάς χρονολογίας?

Link to comment
Share on other sites

Α οκ καμία ελπίδα! Αν παρ'ελπίδα ανακαινίστηκε με πλήρη άδεια και οχι με απλές αλλαγές αρχιτεκτονικών διαρρυθμίσεων θα πρέπει να υπάρχει μελέτη ηλεκτρολογική στο φάκελο και ίσως και φωτοτεχνίας! Εμένα μου ζήτησαν σε διώροφο κατάστημα πόσο μάλλον για ξενοδοχείο! Πάντως δύσκολο το βλέπω οπότε πλήρη καταγραφή των λαμπτήρων και εύρεση των χαρακτηριστικών τους είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Τώρα οσον αφορά τον υπολογισμό καλύτερα να σου απαντήσουν οι συνάδελφοι ηλεκτρολόγοι που είναι πιο ειδικοί. Θα το κοιτάξω πάντως διότι έχει ενδιαφέρον και αν έχω κατι καλό θα σου απαντήσω πάλι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.