Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση μετά από κατάτμηση σε οικισμό προ του 23


Recommended Posts

Γεία σας.Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα την βοηθειά σας στο παρακάτω ερώτημα.Σε οικισμό προ του 23, μη οριοθετημένο, πρόκειται να κάνω κατάτμηση οικοπέδου εμβαδού 4.249 τμ, σε δύο οικόπεδα των 2.124 τμ με πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο και τα δύο.Η δόμηση μετά την κατάτμηση του κάθε οικοπέδου θα είναι 400τμ έκαστον;Ηκατάτμηση θα γίνει από τον πατέρα και θα δωθούν γονική παροχή σε δύο γιούς του.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και λίγο παραπάνω :

"Δια το επί πλέον των 2.000 τ.μ. εμβαδόν των οικοπέδων, ο συντελεστής δομήσεως ορίζεται εις 0,05, υπολογιζομένης της συνολικής επιφανείας των ανεγερθησομένων ορόφων ως κάτωθι:

Συνολική επιφάνεια ορόφων = 400 + (εμβαδόν οικοπέδου - 2.000) Χ 0,05 "

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eυχαριστω Τοπογάβρε για την απαντησή σου.Η καθυστέρηση οφείλετε σε ένα ταξίδι μου.Επιβεβαιώνω :

Συνολική Επιφάνεια Ορόφων για το κάθε οικόπεδο μετά την κατάτμηση είναι

400+(2124-2000)χ0.05=406,2 τμ.

Επίσης για τον χαρακτηρισμό ως δημοτική οδός που έχουν πρόσωπο τα οικόπεδα απατείται να πάρω βεβαίωση από τον Δήμο ή την Πολεοδομία;Εχω δει τοπογραφικά οικοπέδων πλησίον αυτού, άλλου Τοπογράφου που αναγράφει τον δρόμο 3μ ως δημοτικό.Ευχαριστώ και πάλι..

Και ένα τελευταίο πριν σας κουράσω, μετά την σύνταξη του τοπογραφικόύ-κατάτμησης να κάνω αίτηση στην αρμόδια πολεοδομία για την αρτιότητα-οικοδομισιμότητα των δύο νέων οικοπέδων πρίν την συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο δρόμος έχει δαινοιχθεί από παλιά και βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού είναι εκ των πραγμάτων Δημοτικός. Αν δίνει βεβαίωση ο Δήμος ακόμα καλύτερα.

 

Γιατί όχι, αλλά μάλλον θα επικαλεσθούν ότι αυτό είναι δική σου ευθύνη να το βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας.Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα την βοηθειά σας στο παρακάτω ερώτημα.Σε οικισμό προ του 23, μη οριοθετημένο, πρόκειται να κάνω κατάτμηση οικοπέδου εμβαδού 4.249 τμ, σε δύο οικόπεδα των 2.124 τμ με πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο και τα δύο.Η δόμηση μετά την κατάτμηση του κάθε οικοπέδου θα είναι 400τμ έκαστον;Ηκατάτμηση θα γίνει από τον πατέρα και θα δωθούν γονική παροχή σε δύο γιούς του.Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

 

Διάβασα και εγώ καθυστερημένα το ερώτημά σου και θέλω να επισημάνω αυτό που τόνισα με χοντρά γράμματα και συγκεκριμένα ότι ο οικισμός είναι μη οριοθετημένος, όπως λες.

 

Πέραν του γεγονότος ότι ακούγεται περίεργο στην εποχή μας να είναι ένας οικισμός μη οριοθετημένος, προτείνω να ερευνήσεις το θέμα στην οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας.Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα την βοηθειά σας στο παρακάτω ερώτημα.Σε οικισμό προ του 23, μη οριοθετημένο, πρόκειται να κάνω κατάτμηση οικοπέδου εμβαδού 4.249 τμ, σε δύο οικόπεδα των 2.124 τμ με πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο και τα δύο.Η δόμηση μετά την κατάτμηση του κάθε οικοπέδου θα είναι 400τμ έκαστον;Ηκατάτμηση θα γίνει από τον πατέρα και θα δωθούν γονική παροχή σε δύο γιούς του.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Έχεις τη δυνατότητα πάνω στο τοπογραφικό να προσθέσεις και μια δήλωση του κοινοτάρχη η οποία να αναφέρει οτι το εν λόγω ακίνητο βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού και οτι έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με το δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης του οικισμού.

Εν ολίγοις σε οικισμούς προ του 1923 και μη οριοθετημένους οι Κοινοτάρχες σου όριζαν και ορίζουν αν είναι εντός ή εκτός του Οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη δυνατότητα πάνω στο τοπογραφικό να προσθέσεις και μια δήλωση του κοινοτάρχη η οποία να αναφέρει οτι το εν λόγω ακίνητο βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού και οτι έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με το δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης του οικισμού.

Εν ολίγοις σε οικισμούς προ του 1923 και μη οριοθετημένους οι Κοινοτάρχες σου όριζαν και ορίζουν αν είναι εντός ή εκτός του Οικισμού.

 

Σε ποιες διατάξεις στηρίζεται η σκέψη αυτή; δεδομένου ότι στον Καλλικράτη περιγράφονται σαφώς οι αρμοδιότητες των δημάρχων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες διατάξεις στηρίζεται η σκέψη αυτή; δεδομένου ότι στον Καλλικράτη περιγράφονται σαφώς οι αρμοδιότητες των δημάρχων.

Δεν γνωρίζω αν υφίσταται κάποια σχετική διάταξη ή είναι "πατέντα", είναι όμως μια λύση που χρησιμοποιούν οι εκάστοτε Πολεοδομίες και οι Τεχνικές Υπηρεσίες των Δήμων ώστε να μην φέρουν την ευθύνη της δήλωσης. Εάν δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή τότε όλοι οι μη οριοθετημένοι οικισμοί θα ήταν εντελώς στάσιμοι και γενικότερα μη οικοδομήσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν στην περιοχή σου λειτουργεί ένα παρόμοιο σύστημα, αλλά, γενικά, αυτή η διαδικασία δεν προβλέπεται από την πολεοδομική νομοθεσία.

 

Αντίθετα, αυτό που προβλέπεται είναι η οριοθέτηση των οικισμών, η οποία εφαρμόζεται με τις διατάξεις του πδ για <2000, από το 1985 μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.