Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες μελέτες απαιτούνται για κατάστημα


ata

Recommended Posts

Παιδιά έχω αναλάβει σαν πρώτη μελέτη τα Η/Μ για ένα κατάστημα (τροφίμων) 140 τ.μ.

Ξεκινάω με ΚΕΝΑΚ, ηλεκτρολογικά, ύδρευση, αποχέτευση και πυροπροστασία.

Για θέρμανση - ψύξη θα βάλει κλιματιστικό. Απαιτείται μελέτη θέρμανσης-κλιματισμού?

Χρειάζεται κάτι άλλο που δεν το έχω αναφέρει? (Ποια νομοθεσία τα καθορίζει αυτά?)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαερισμό θα κάνεις? Αν δεν κάνεις ζημειώνεσαι αφού θεωρείται πως έχεις εξαερισμό χωρίς εναλλάκτη, ενώ το κτίριο αναφοράς έχει εναλλάκτη με ποσοστό ανάκτησης 50%. Οπότε, αν κάνεις εξαερισμό θες και μια mini μελετούλα για αυτόν.

 

(Ξέρω ξέρω, υπάρχει εγκύκλιος που λέει ότι ο εξαερισμός είναι υποχρεωτικός, αλλά αμέσως μετά λέει ότι δεν είναι. Με βάση το όλο πνεύμα του ΚΕΝΑΚ-ΤΟΤΕΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικός ο εξαερισμός.)

 

Την απάντηση για τη νομοθεσία που καθορίζει τις απαιτούμενες μελέτες θα τη βρεις εδώ: Τροποποίηση άρθου 25 του Κτηριοδομικού

 

Απαιτούνται όλες οι μελέτες που αφορούν εγκαταστάσεις που επηρεάζουν την ΜΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για ανακαίνιση σε υφιστάμενο κατάστημα ενδεχομένως να μη χρειάζεται ΜΕΑ. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να γίνω πιο αναλυτική.

Link to comment
Share on other sites

Εξαερισμό θα κάνεις? Αν δεν κάνεις ζημειώνεσαι αφού θεωρείται πως έχεις εξαερισμό χωρίς εναλλάκτη, ενώ το κτίριο αναφοράς έχει εναλλάκτη με ποσοστό ανάκτησης 50%. Οπότε, αν κάνεις εξαερισμό θες και μια mini μελετούλα για αυτόν.

 

(Ξέρω ξέρω, υπάρχει εγκύκλιος που λέει ότι ο εξαερισμός είναι υποχρεωτικός, αλλά αμέσως μετά λέει ότι δεν είναι. Με βάση το όλο πνεύμα του ΚΕΝΑΚ-ΤΟΤΕΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποχρεωτικός ο εξαερισμός.)

 

Την απάντηση για τη νομοθεσία που καθορίζει τις απαιτούμενες μελέτες θα τη βρεις εδώ: Τροποποίηση άρθου 25 του Κτηριοδομικού

 

Απαιτούνται όλες οι μελέτες που αφορούν εγκαταστάσεις που επηρεάζουν την ΜΕΑ.

 

Μίλτο στην Πολεοδομία Τρικάλων ζητούν εξαερισμό σε νέο κατάστημα, γραφείο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ζητάνε. Δεν μπόρεσα να το συζητήσω μαζί τους πριν καταθέσω τις μελέτες.

 

Τελικά έδωσα μελέτη εξαερισμού, για να μην ζημιωθώ σε σχέση με το κτίριο αναφορά (έδειξα εναλλάκτη), αλλά και για να μην έχω μπλεξίματα λόγω της ασαφούς κατάστασης που υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω αναλάβει σαν πρώτη μελέτη τα Η/Μ για ένα κατάστημα (τροφίμων) 140 τ.μ.

Ξεκινάω με ΚΕΝΑΚ, ηλεκτρολογικά, ύδρευση, αποχέτευση και πυροπροστασία.

Για θέρμανση - ψύξη θα βάλει κλιματιστικό. Απαιτείται μελέτη θέρμανσης-κλιματισμού?

Χρειάζεται κάτι άλλο που δεν το έχω αναφέρει? (Ποια νομοθεσία τα καθορίζει αυτά?)

 

Ευχαριστώ

 

εγω προσωπικά είχα καταθέσει ύδρευση-αποχέτευση-ηλεκτρολογικά-μελέτη φωτισμού (απαιτήται για τα τριτογενή τομέα), θέρμανση και κλιματισμό. Για θέρμανση-κλιματισμό είχα βάλει split units πάντως και φυσικά συνοδευόταν απο θερμικές απώλειες και ψυκτικές απώλειες. Δεν μου έχουν πει ακόμα κάτι αλλά νομίζω οτι ειναι οκ αυτά.

Α! και ΚΕΝΑΚ φυσικά (ήταν καινούργιο όμως)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

σε ισογειο νεο καταστημα μου ζητησαν κενακ, ισχυρα ρευματα , υδρευση-αποχετευση,κλιματισμο. και επειδη εβαλα spilt-units περιελαβα ψυκτικα φορτια και ψυχρομετρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιες είναι οι απαιτούμενες εργασίες για άδεια ανέγερσης ισόγειου καταστήματος 30τμ?Επίσης στο ίδιο οικόπεδο ο ιδιοκτήτης θέλει να φτιάξει και μια αποθήκη 30τμ. Θα μπουν μαζι στις αμοιβές κατάστημα και αποθήκη?Γιατί η αποθήκη νομιζω πως απαιτεί λιγοτερες εργασίες..Δεν μου εχει ξανατύχει ανάλογη περίπτωση και δυστυχώς δεν εχω πληρη εικόνα για το θεμα..Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.