Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση ρυμοτομικής


Recommended Posts

Δεν βρήκα κάτι από αναζήτηση με τον παραπάνω τίτλο...

Μου ζητήθηκε να συμπληρωθεί σε ένα τοπογραφικό, έχει τη καλωσύνη κάποιος να γράψει ένα σωστό κείμενο της δήλωσης αυτής;

Ευχαριστώ...

 

(Αν και δεν αντιλαμβάνομαι τί σπουδαίο θα γράφει η δήλωση αυτή, ειδικά όταν πρόκειται για άδεια κατεδάφισης...)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως εννοείς συνάδελφε μια δήλωση για το πως ορίστηκε η ρυμοτομική γραμμή στο οικόπεδο σου.

Νομίζω πως εάν είσαι σε παλιό σχέδιο πόλης θα πρεπει να γράψεις πως η ρυμ/κη γραμμή στο πρόσωπο του οικοπέδου επί της εκγκεριμένης οδού ..... εφαρμόστηκε σύμφωνα με την Τ.Ε. / Δ.Ε. .../... (εάν υπάρχουν διαγράμματα).

Αλλιώς ως έχει διαμορφωθεί από τις όμορες ιδιοκτησίες ( με προσοχή όμως εάν τηρείται το πλάτος της οδού, εάν δεν τηρείται οφείλεις να το αναφέρεις).

Αλλιώς εάν είσαι σε πράξη εφαρμογής η ρυμοτομική γραμμή ορίστηκε σύμφωνα με τις συν/νες της πράξης εφαρμογής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είμαι στη Νίκαια, σε προσφυγικά κτίρια, οπότε είναι παραπάνω από παλιά...

 

Εξακολουθώ βέβαια να μη καταλαβαίνω τί σημασία έχει για την άδεια κατεδάφισης.

Link to comment
Share on other sites

....

...

Εξακολουθώ βέβαια να μη καταλαβαίνω τί σημασία έχει για την άδεια κατεδάφισης.

Άπτεται της πληρότητας που πρέπει να έχει ένα τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είμαι στη Νίκαια, σε προσφυγικά κτίρια, οπότε είναι παραπάνω από παλιά...

 

Εξακολουθώ βέβαια να μη καταλαβαίνω τί σημασία έχει για την άδεια κατεδάφισης.

 

το κτίριο σου είναι σε ευθεία με τα υπόλοιπα ?

το πλάτος δρόμου είναι εντάξει ?

τη ρυμοτομική γραμμή την έβαλες στην πρόσοψη των κτιρίων ?

μήπως η περιοχή έχει ρυμοτομικές ασυμφωνίες ?

 

πολλά μπορεί να παίζουν..

Link to comment
Share on other sites

οτι είπε ο dimitris80.

 

Δεν παίζει κάποιο ουσιώδη ρόλο στη κατεδάφιση απλά έτσι προβλέπεται στα τοπογραφικά της πολεοδομίας.

 

Δες και τις παρατηρήσεις του stapa παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπαν οι συνάδελφοι, στην κατεδάφιση δεν παίζει ρόλο, αλλά για να είναι πλήρες το τοπογραφικό και για να ορίσεις τις ακριβείς διαστάσεις του οικοπέδου σου, είναι απαραίτητο.

Αφου μιλας για προσφυγικά, έχουμε παλαιό σχέδιο πόλης. Σε αντίστοιχες προσφυγικές γειτονιές, η Ρ.Γ. οριζόταν από τις παλαιές περιτοιχίσεις των προσφυγικών οικοπέδων οπότε λογικά, εάν αποτυπώσεις λίγο ευρύτερα και υπάρχουν παλαιοί μανδρότοιχοι, αυτοί θα ορίζουν την Ρ.Γ. σου.

Εάν υπάρξει πρόβλημα στον ορισμό της Ρ.Γ. πάντως, φαντάζομαι πως από την πολεοδομία, κατά την έκδοση της άδειας ανέγερσης πλέον, θα σου ζητήσουν την σύνταξη Δ.Ε. Καλή συνέχεια εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους, νομίζω ότι το ζητάν για τυπικούς λόγους όπως λέτε κι εσείς. Απλώς ήθελα το κείμενο μη γράψω καμιά μπούρδα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.