Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με στήριξη στέγης


 

Recommended Posts

έχω μια στέγη ξύλινη μονόριχτη ,όμως στον όροφο οι κολόνες βγαίνουν πιο έξω κ δημιουργειται ένα ημυπαίθριο μπαλκόνι, 'ετσι κάπου σε εκείνο το σημείο η μια άκρη της στέγης δεν στηρίζεται σε κολόνα .ο αρχιτέκτονας μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα,μήπως πρέπει να βγει κ εκεί κολόνα ??με μπέρδεψε ,εγώ νόμιζα ότι δεν γίνεται..αλλά αυτός επέμενε . .!?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούσα να στείλω το σχέδιο,εκεί που είναι η γωνία του τοίχου στο μπαλκόνι κ επάνω ξεκινάει η στέγη δεν έχει κολόνα,τα δοκάρια σχηματίζουν το ημιπαίθριο μπαλκόνι κ βγαίνουν εκεί οι κολόνες.

post-58048-131887269861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα κάτι...

 

Αυτό είναι κάτι που θα γίνει ή είναι μια άσκηση για τη σχολή;

 

Πάντως αν μπει κολόνα στη γωνία μήπως στο ισόγειο καταλήγει στο κέντρο κάποιου δωματίου;

Link to comment
Share on other sites

είναι εργασία ,αν βγει εκεί κολόνα θα επιρρεάσει ένα δωμάτιο στο ισόγειο.στατικά όμως είναι σωστό έτσι, ή θα πρέπει τελικά να βγει κολόνα εκεί για να στηρίζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακόμα σε ποιο συγκεκριμένο σημείο αναφέρεσαι.

Που συγκεκριμένα ρωτάς αν θα πρέπει να έχει κολόνα ή αν μπορεί να στηριχτεί ως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Mara G

 

Αφού είναι εργασία μην το πολυσκέπτεσαι... έχεις και το ΟΚ του αρχιτέκτονα ( ; )

 

Αργότερα στη πράξη θα έχεις τον... νού σου και στο ξυλότυπο ώστε να αποφεύγεις τις κακοτοπιές πχ. φυτευτά, έμμεσες στηρίξεις κλπ...

 

Τώρα αν θέλεις να έχεις κάποια βοήθεια ουσιαστική, για το πως θα μπορούσε να διαμορφωθεί ο ξυλότυπος, θα έπρεπε να είχαμε τις οροφές των ορόφων για να βλέπαμε καλλίτερα το πρόβλημα και κάποιος ΠΜ θα μας έλεγε την αρτιότερη λύση στατικά και οικονομικά...

 

Εχθές το βράδυ είχα φτιάξει το παρακάτω δεν το ανέβασα όμως μιά και πολλαπλασιάζονται οι άγνωστοι παράγοντες...

 

Έστω με πράσινο οι κολώνες και με κίτρινο οι δοκοί. Υπάρχει η Κ1 και η Κ2; Οι δοκοί είναι στο ύψος που έχω υποθέσει ή πιο ψιλά κάτω από το ανώτερο σημείο της στέγης (με την αριστερή δοκό κεκλιμένη);

Στη διακεκομμένη κίτρινη γραμμή ένθεν και ένθεν του επίμαχου σημείου (χωρίς κολόνα) υπάρχει κάτι;

 

Και πολλά άλλα ων ουκ έστιν αριθμός...

 

marani.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ για την προσπάθειά κ σχεδόν πολύ σωστά υπέθεσες !στις διακεκομμένες δεν υπάρχει κάτι,μόνο που η Κ1 υπάρχει κ η Κ2 είναι τοιχείο μέχρι πίσω στον τοίχο κ όχι κολόνα,είναι λάθος στην φωτογραφία..προσπάθησα να στείλω το σχέδιο από autocad αλλά δεν το ανέβαζε!μπορώ να το αφήσω έτσι πιστεύεις ?

Link to comment
Share on other sites

Mara G

 

Δεν καταλαβαίνω "η Κ2 είναι τοιχίο μέχρι πίσω στον τοίχο" αλλά δεν πειράζει!

 

Άφησέ το έτσι μπορείς να δείξεις την οροφή του ισογείου στο σημείο αυτό παχύτερη πχ 20-22 εκ. για να μπει κάποια ενισχυμένη ζώνη ή και να έχεις στις διακεκομμένες κίτρινες γραμμές δύο δοκούς εν προβόλω που να συναντώνται στην γωνία, πολλά μπορεί να γίνουν αλλά πρέπει να υπάρχει μία συνολική εποπτεία του ξυλοτύπου...

 

Γενικά "ο περίπατος των δυνάμεων κοστίζει χρήμα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.