Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ


idog

Recommended Posts

Με τον παλαιο μηχανικο εκανες την συμφωνια για τα μπετα;

Δηλ. ηταν και κατασκευαστης εκτος απο επιβλεπων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν αλλαγές, υπερβάσεις, τροποποιήσεις, προσθήκες στην κατασκευή. Ήμουν κατηγορηματικά αντίθετος στα παραπάνω. Ζήτησα να τηρηθούν τα εγκεκριμένα σχέδια. Ο Μηχανικός μου πρότεινε διάφορα πράγματα (με το ανάλογο κόστος) που δεν τα δέχτηκα γιατί δεν ήθελα ποτέ να παρανομώ και μάλιστα σε περιόδους επιβολής προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Απαντησε σε οσα σε ρωταμε παραπανω, πες μας και τι εγινε και θες να αλλαξεις μηχανικο και ισως βρουμε καποια ακρη.

 

Παντως σε γενικες γραμμες, ισχυουν οσα σου ειπα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια αφορούσε όλο το συγκρότημα.

Ο μηχανικός ήταν οικοπεδούχος-μελετητής-κατασκευαστής ...

Δεν θέλω να θίξω κανέναν, απλά πνίγομαι να βρω το δίκιο μου, τη εφαρμογή του νόμου που ισχύει στην οικοδομή. Λυπάμαι αν κάποιοι πειράχτηκαν που αναζητώ λύση παράλληλα και στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία με τον επιβλέποντα μηχανικό - κατασκευαστή χάλασε όταν τελειώνοντας τα μπετά και εξοφλώντας το συμφωνητικό μέχρι τελευταίου ευρώ , μου ζήτησε να του πληρώσω επιπλέον περί το 20% το συνολικού κατά αποκοπή ποσού που όρισε, γιατί έπεσαν 25 κυβικά μπετό παραπάνω κατά τους ισχυρισμούς του , για να έχω καλύτερα θέα .

Φυσικά χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω και αν έχω να πληρώσω. Ούτε με κάλεσε να μου δείξει κατά την διάρκεια των καλουπωμάτων τα παραπάνω μπετά.

Οι καταβολές των χρημάτων γίνονταν με την πορεία των εργασιών και μέσω τραπέζης. Έχω τις αποδείξεις.

Μου είπε πως τα λεφτά αυτά θα τα πάρει ό,τι και να γίνει.

Σε κάθε εργασία που θα κάνεις , θα σου βάζω και το χρέος, μου τόνισε.

Άλλος μηχανικός και ξένο συνεργείο εδώ δεν μπαίνει. Θα τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

... γιατί έπεσαν 25 κυβικά μπετό παραπάνω κατά τους ισχυρισμούς του , για να έχω καλύτερα θέα .

 

Άρα πιθανώς να υπάρχει κάποια απόκλιση από τα εγκεκριμένα "προκειμένου να έχεις καλύτερη θέα".

Το θέμα είναι τι είδους συμφωνητικό είχατε κάνει....

Τι θα σου παρέδιδε (σκελετό βάση εγκεκριμένων σχεδίων???)

και με πόσα χρήματα (κλεισμένη τιμή εξ αρχής για το σύνολο του έργου ή σε χρέωνε με τιμή μονάδας - βλέποντας και κάνοντας)?

 

Και καλά, αυτός ήταν ο κατασκευαστής - επιβλέπον. Εσύ ως μη μηχανικός δεν είχες δίπλα σου έναν μηχανικό - σύμβουλο να σε προστατεύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απόκλιση.

Το οικόπεδο είναι επικλινές. Δεν έγιναν υπόγεια. Μπαζώθηκαν οι βάσεις.

Η εργασία έγινε με ιδιωτικό συμφωνητικό σύμφωνα με τα σχέδια.

Τιμή συνολική κατ' αποκοπή : εκσκαφή, μπετά, βόθρος, ασφάλιση ικα και επειδή ήθελα μόνωση dow , πλήρωσα και τη διαφορά επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά, αυτός ήταν ο κατασκευαστής - επιβλέπον. Εσύ ως μη μηχανικός δεν είχες δίπλα σου έναν μηχανικό - σύμβουλο να σε προστατεύει?

Ρε Brasco και συ, πλακα μου κανεις;;;

Να φερει επιβλεποντα να επιβλεπει τον επιβλέποντα;;; Μονο σε αυτη την χωρα θα το ακουγαμε αυτο!!!

Τι ειναι; Αντιπαροχη οπου ο επιβλεπων και ο κατσκευαστης δεν ειναι επιλογη σου;

 

Αλλο το να πεις οτι υπαρχει ενα "ασυμβιβαστο" επιβλέπων-κατασκευαστης ΚΑΙ οικοπεδουχος...

Ε, ναι, τοτε η υποθεση βρωμαει απο μιλια και χρειαζεσαι και συμβουλο...

 

Τα λεω ετσι, διοτι οπως το θετεις το πραγμα, θα μας διαβαζουν και θα καταληξουμε να ΜΑΣ επιβλεπουν!!!

 

IDOG, εχεις το πανω χερι νομικα...

Τρεξε το λιγο το ζητημα...

Ειναι καθαρα νομικο-ιδιοκτησιακο

 

Αλλα εμπλεξες ασχημα...

Παιζει να σε κρατα απο τα @@ αφου ειναι ΚΑΙ οικοπεδουχος και προφανως πρεπει να εχει τα περισσοτερα χιλιοστα... Κι αν εχεις και οριζοντια ιδιοκτησια...αστα!!!

Η συνεργασία με τον επιβλέποντα μηχανικό - κατασκευαστή χάλασε όταν τελειώνοντας τα μπετά και εξοφλώντας το συμφωνητικό μέχρι τελευταίου ευρώ , μου ζήτησε να του πληρώσω επιπλέον περί το 20% το συνολικού κατά αποκοπή ποσού που όρισε, γιατί έπεσαν 25 κυβικά μπετό παραπάνω κατά τους ισχυρισμούς του , για να έχω καλύτερα θέα .

Φυσικά χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω και αν έχω να πληρώσω. Ούτε με κάλεσε να μου δείξει κατά την διάρκεια των καλουπωμάτων τα παραπάνω μπετά.

 

Φιλε, το 20% του συνολου με τα 25μ3 που αναφερεις, δεν συμβαδιζουν, εκτος αν το σπιτι σου ειναι 10μ2...

 

Κατι αλλο παιζει...

Αποδειξεις απο την τραπεζα εχεις.

Τιμολογια απο τα υλικα της οικοδομης σου, εχεις; Δελτια αποστολης απο τα μπετα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.