Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά


edward

Recommended Posts

Δες την εργασία του ΤΕΕ "Οδηγός Μελέτης και Υλοποίησης Φωτοβολταϊκών Έργων", Απρίλιος 2011.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/OMADESERGASIAS/fwtovoltaika_ergwn.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι στην παραπάνω μελέτη του ΤΕΕ τι γνώμη έχετε ως προς την νομιμότητα της κατασκευής που τοποθετείται πάνω στην στέγη (φωτογραφία στην σελίδα 102 του παραπάνω .pdf) ώστε να φέρει τα πλαίσια στην βέλτιστη κλίση των 30ο ;

Σύμφωνα με τον νόμο δεν πρέπει στις στέγες κτιρίων να ακολουθείται η κλίσης της στέγης;

Υπάρχει κάποια παράγραφος που μου διαφεύγει και αφορά τις βιομηχανικές στέγες η οποία να δίνει την ελευθερία στο μηχανικό για μια τέτοια κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ όταν βγάζει οδηγούς θα πρεπει να είναι αρκετά προσεκτικό και ως προς αυτά που γράφει και δείχνει και ως προς την γκρίζα διαφήμηση;)

Μέτρησα αρκετές εταιρίες EPC Και κατασκευαστές υλικού που εμφανίζονται

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια λάθη που δεν φαίνονται εύκολα. Προσοχή λοιπόν...

 

Στην καλωδίωση έχει λάθη;

Να διευκρινήσω ότι δεν είναι επίσημος οδηγός και ότι όσα αναφέρονται δεν εκφράζουν και την επίσημη θέση του ΤΕΕ αλλά απλά είναι ένα έργο μιας Ομάδας Εργασίας. Συνήθως οι Μηχανικοί που αναλαμβάνουν κάποιο θέμα δεν είναι απαραίτητο να έχουν και την αντίστοιχη επαγγελματική εμπειρία.

 

Πάντως εγώ έμαθα αρκετά που δεν τα ήξερα αν και έχω δει καμιά δεκαριά Διπλωματικές πάνω στα Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.