Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή σχολής στο μηχανογραφικό


Recommended Posts

Τελικα μαλλον δεν ειναι για μενα η σχολη στην Πατρα..Για τους ηλεκτρονικους σε Χανια και Βολο εχει κανενας αποψη??πρεπει να κανω μηχανογραφικο και εχω πελαγωσει..SOS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

παρομοια ειναι η κατασταση κ σε χανια κ σε βολο. στα χανια, (ξερω γιατι σπουδζω TUC) ειναι ζορικη. τα μαθηματα σε προπτυχιακο επιπεδο δεν ειναι πολλα σε σχεση με αλλες πολυτεχνικες σχολες (κατω απο 50, 46 η 42 δε θυμαμαι ακριβως). Περαν τουτου, τα μαθηματα ειναι πολυ δυσκολα με εβδομαδιαια προτζεκτ σε ολα σχεδον τα μαθηματα του εξαμηνου. Ωστοσο, η σχολη ειναι κλασικη ΗΜΜΥ, πλην ομως της λειπει κατα κορον η ενεργεια, οποτε περιοριζεσαι σε ηλεκτρολογια κ κυριως ηλεκτρονικη κ software. Η σχολη στο Βολο (γιατι ειμαι απο Βολο) ειναι εξισου καλη κ πλησιαζει τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Εδω κ δυο χρονια μαλιστα εχει δρομολογηθει μετονομασια σε ηλεκτρολογους μηχανικους και μηχανικους ηλεκτρονικων υπολογιστων αλλα για γραφειοκρατικους λογους παραμενει στο συρταρι. στη θεση σου θα βαζα πρωτα ΗΜΜΥ Χανιων(μιας κ το TUC τα σπαει), μετα Βολο κ μετα Πατρα. Τωρα αν σε ενδιαφερει η πολη, θα μπορουσες να κανεις μια εναλλαγη στις 2 πρωτες θεσεις. Ο βολος εχει γαματη φοιτητικη ζωη. Θελω να πιστευω οτι ειναι το τελευταιο που σε απασχολει. Προεχει η καριερα κ το μελλον σου!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οτι σχολες ηλεκτρολογων υπαρχουν στην ξανθη στην θεσσαλονικη στην αθηνα και στην πατρα και μαλιστα με πολυ καλυτερες υποδομες αποτι του Βολου μην πας σε μια σχολη η οποια "λενε" οτι θα μετονομαστει σε ηλεκτρολογους γιατι απο λογια αλλο τιποτα στην Ελλαδα ... Κοιτα giwrika μην ψαχνεις κατι που να συνδειαζει πολλα το παν στις ημερες μας ειναι η εξειδικευση και το ποσο καλος θα εισαι σε αυτο που θα εξειδικευτεις !! Θα το δεις και μεσα στην σχολη προσπαθησε να εισαι πολυ καλος σε ενα τομεα ( οποιον με το καλο επιλεξεις ) και οχι σε πολλους!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Mα προφανως ο εν δυναμει συναδελφος δεν πιανει τις σχολές συγκριτικα με τις περσινες βασεις των ΗΜΜΥ που ανεφρες κ γι αυτο στραφηκε σ αυτες τις 3. Φιλε αν τα μορια σου ειναι κοντα στο 19, τοτε ναι, να δηλςσεισ τισ σχολες ημμυ που ανεφερε ο συναδελφος. εαν οχι, εξετασε κ τις αλλες 3 εναλλακτικες που αναφεραμε. Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πιανω τους ΗΜΜΥ αλλα ακομα και αν τους επιανα θα προτιμουσα πολιτικους η αεροναυπηγους(κυμαινονται στα ιδια μορια)...

Οσον αφορα την πολη σπουδων που ανεφερε ενας φιλος,εκτος απο το ενδιαφερον για την εκπαιδευση και επιστημονικη μου καταρτιση,ειμαι ενας 19χρονος εφηβος με πολλη ενεργεια και επομενως θα προτιμουσα να βρισκομαι σε ενα μερος που θα μου προσφερει επιλογες κοινωνικης δραστηριοτητας(χωρις σοβαρες περικοπες στις σπουδεσ μου φυσικα)...

επισης παρ'οτι εχω διαβασει του οδηγους σπουδων των τριων αυτων τμηματων εχω ακομα καποιες αποριες...ποιο/ποια τμηματα απο αυτα τα τρια ασχολειται λιγοτερο με Η/Υ και περισσοτερο με αλλες συγχρονες τεχνολογιες,ηλεκτρονικη,αυτοματισμους κλπ..???Μηπως οι Μηχ. Παρ. και Διοικ. ανταποκρινονται περισσοτερο σε αυτο που περιγραφω η κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σχολες με που ασχολουνται με ηλεκτρονικη και αυτοματισμο ειναι και το DI αν εχεις ακουσει που ειναι στο καποδιστριακο και λεγεται τμημα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων .... http://www.di.uoa.gr/gr/ μπορεις να δεις τον οδηγο σπουδων και εχει βαση οσο οι Η/Υ στην πατρα !!! τωρα απο πολεις και η αθηνα και η πατρα ειναι μεγαλουπολεις που εχουν γενικως πολυ καλη φοιτητικη ζωη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.

Αξίζουν πια οι πρώτες σχολές (πμ και ημμυ), δηλαδή πιστεύετε ότι μετά από 5 χρόνια θα μπορεί να βρει κάποιος δουλειά, τουλάχιστον πιο εύκολα από ότι σήμερα;

Μεταξύ μηχανολόγων μηχανικών και ναυπηγών μηχανικών τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επισης παρ'οτι εχω διαβασει του οδηγους σπουδων των τριων αυτων τμηματων εχω ακομα καποιες αποριες...ποιο/ποια τμηματα απο αυτα τα τρια ασχολειται λιγοτερο με Η/Υ και περισσοτερο με αλλες συγχρονες τεχνολογιες,ηλεκτρονικη,αυτοματισμους κλπ..???Μηπως οι Μηχ. Παρ. και Διοικ. ανταποκρινονται περισσοτερο σε αυτο που περιγραφω η κανω λαθος??

 

Aν σου αρεσουν αυτα που ανφερεις στο τελος τοτε ναι, η σχολαρα που ακουει στο ονομα Μηχανικων παραγωγης και διοικησης ?(ΜΠΔ) ειναι για σενα! Θα αισθανθεις μηχανικος σ αυτη τη σχολη. Οι προηγουμενες 3 τεινουν προς πληροφορικη/πληροφορικαριους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.

Αξίζουν πια οι πρώτες σχολές (πμ και ημμυ), δηλαδή πιστεύετε ότι μετά από 5 χρόνια θα μπορεί να βρει κάποιος δουλειά, τουλάχιστον πιο εύκολα από ότι σήμερα;

Μεταξύ μηχανολόγων μηχανικών και ναυπηγών μηχανικών τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή;

ευχαριστώ

κοιτα λενε αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει οποτε μηχανολογων μηχανικων δαγκωτο ... Οχι ειδικα οι πμ δεν πολυαξιζουν πλεον που εχει κτιστει η ελλαδα επιπλεον οι μηχανολογοι εχουν δικαιωμα να υπογραψουν και ηλεκτρολογικες μελετες οποτε καλυτερα μηχανολογος παρα ηλεκτρολογος !!! Για τα παραπανω και επειδη οι μηχανολογοι εχουν επαγγελματικα δικαιωματα αρκετα σου λεω μηχανολογος και οχι ναυπηγος..

 

 

Aν σου αρεσουν αυτα που ανφερεις στο τελος τοτε ναι, η σχολαρα που ακουει στο ονομα Μηχανικων παραγωγης και διοικησης ?(ΜΠΔ) ειναι για σενα! Θα αισθανθεις μηχανικος σ αυτη τη σχολη. Οι προηγουμενες 3 τεινουν προς πληροφορικη/πληροφορικαριους!

 

κοιτα δεν θελω να θιξω σχολες αλλα ειχα ακουσει απο εναν καθηγητη του πολυτεχνειου κρητης που ελεγε οτι οι μηχανικοι παραγωγης και διοικησης δεν εχουν σαφη επαγγελματικα δικαιωματα ασε που τωρα με την κριση και με το ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν θελω να θιξω σχολες αλλα ειχα ακουσει απο εναν καθηγητη του πολυτεχνειου κρητης που ελεγε οτι οι μηχανικοι παραγωγης και διοικησης δεν εχουν σαφη επαγγελματικα δικαιωματα ασε που τωρα με την κριση και με το ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα...

ασχολιαστο!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.