Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πρόβλημα με Προσβασιμότητα ΑμΕΑ.

 

Μου ζητάνε να ανοίξουν κατάστημα χρήσης εμπορίου (πρατήριο άρτου) σε ημιυπόγειο. Η πρόσβαση σε αυτό γίνεται από ξεχωριστή πόρτα στην πρασιά του οικοπέδου. Φυσικά δεν υπάρχει ράμπα αλλά κάποια σκαλιά μόνο.

 

Ο χώρος έχει χρήση καταστήματος. Το πρόβλημα μου είναι όμως η προσβασιμότητα ΑΜΕΑ στον χώρο. Τουαλέτα ΑΜΕΑ δεν απαιτείται. 

 

Ο ΝΟΚ - Άρθρο 26 ορίζει : 

 

 

4. Στα υφιστάμενα πριν από την ισχύ του παρόντος νόμου κτίρια που στεγάζονται υπηρεσίες του Δημοσίου,..... εμπορίου, ......επιβάλλεται να γίνουν οι απαραίτητες διαμορφώσεις, ώστε οι λειτουργικοί χώροι τους να είναι προσπελάσιμοι από άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα.

Οι διαμορφώσεις που αναφέρονται στην παράγραφο αυτή γίνονται σύμφωνα με τις Οδηγίες Σχεδιασμού του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, που αναφέρονται στην παραπάνω παράγραφο 1 και θα πρέπει να ολοκληρωθούν μέχρι το 2020, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός του κτιρίου, άλλως τα κτίρια θα θεωρούνται αυθαίρετα.

 

Το θέμα είναι εγώ εφόσον δεν βγάζω Άδεια Δόμησης μπορώ να υπογράψω βεβαίωση κύριας χρήσης για το παραπάνω κατάστημα ? Χρειάζεται η πρόσβαση ΑΜΕΑ ? 

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι Μελέτη Προσβασιμότητας βγάζουμε ΜΟΝΟ όταν βγάζουμε Αλλαγή Χρήσης εφόσον απαιτηθεί αυτή.

 

 

Εγκύκλιος ΑΜΕΑ . παρ.4 

(α) Στα υφιστάµενα πριν από την ισχύ του Ν.4067/2012 κτίρια κατοικίας, για τα οποία  εκδίδεται οικοδοµική άδεια µετά την ισχύ του, δεν επιβάλλεται η µελέτη προσβασιµότητας, δεδοµένου ότι στα κτίρια αυτά, δεν επιβάλλεται η υλοποίηση των απαραίτητων διαµορφώσεων ώστε οι λειτουργικοί χώροι τους να είναι προσπελάσιµοι από άτοµα µε αναπηρία ή εµποδιζόµενα άτοµα. 
 
Η υποβολή µελέτης προσβασιµότητας και η υλοποίηση των προβλεποµένων σε αυτή  διαµορφώσεων – εγκαταστάσεων, επιβάλλεται στις περιπτώσεις όπου εκδίδεται οικοδοµική άδεια αλλαγής χρήσης, εφόσον η νέα χρήση το απαιτεί.
 
Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανένας. Εγώ ρωτάω για να υπογράψω την β.χ.κ.χ. . Πρέπει να ελέγξω και προσβασιμότητα ΑΜΕΑ λόγω ημιυπογείου ?

 

Επίσης ένα δεύτερο, άσχετο με το προηγούμενο, ερώτημα. Ο χώρος πρόσβασης στο κατάστημα που είναι η κοινόχρηστη πρασιά δεν έχει πρόβλημα ? Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος στην πολυκατοικία να αντιδράσει ?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι με την υφιστάμενη νομοθεσία τίθεται θεμα περι πρόσβασης ΑΜΕΑ. Στην θέση σου εγώ θα την εδινα αν ολα τα άλλα ήταν οκ.

σωστά το σκέφτεσαι αλλά δεν σε σε δεσμεύει τίποτα.

 

 

όσο άφορα την πρασιά...θέλει υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη απο το 50% +1  απο τους ιδιοκτήτες της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπορουν να προκυψουν και απο το υγειονομικο πχ

βγαζεις την αδεια ή θελουν μονο αυτο απο σενα και ασχολειται αλλος συνεργατης-συναδελφος?

Link to comment
Share on other sites

χρονολογία αδειας ?

επαρκής ο φωτισμός αερισμός?

 

εντάξει είναι πρατήριο άρτου και μόνο!!!!! αν δεν εμπλακούν και άλλα είδη προς πώληση μαλλον δεν θα έχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ολόκληρη την Άδεια. Τι άλλο μπορεί να προκύψει αν υπάρχει το ύψος και επαρκής αερισμός και φωτισμός από μπροστά ? 

 

Επίσης κάτι άλλο που θέλω να συζητήσουμε είναι τα w.c. Πλέον κάθε χώρος με υγειονομική χρήση ακόμη και το πρατήριο άρτου πρέπει να έχει w.c. . Αυτό δεν έχει.  Εγώ πρέπει να βγάλω ΕΕΜΚ για την προσθήκη w.c. δεδομένου ότι είναι μία εσωτερική εγκατάσταση που δεν επηρεάζει άλλους ορόφους ? Αλλιώς θεωρείται αυθαίρετο το w.c. ? Αυτό προκύπτει από το Άρθρο 4 του ΝΟΚ ? 

 

 

1. Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν.4030/2011 (Α'249), απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως :

.....
η. Οποιαδήποτε νέα κατασκευή ή και προσθήκη που δεν ορίζεται με τις παραγράφους 2, 3 και 4 (δηλαδή 48ωρη και ΕΕΜΚ).

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ εδώ να σου πω κανε αυτό ή κανε εκείνο....κρίνε μόνος...πως θα πας το θέμα του wc!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως wc δεν βγαίνει με αεμμ μιας και είναι αλλαγή στα υδραυλικά. Αν όμως κάνει ακόμα και από μόνος του εγώ θα έδινα τη βεβαίωση μιας και κατά τη γνώμη μου πρόκειται για μπούρδα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.