Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εγκατάστασης για ηλεκτροδότηση και αμοιβή...


bowser-13

Recommended Posts

Καλησπέρα στους συναδέλφους. Έχω και κάποιες άλλες απορίες τις οποίες θέλω να καταθέσω και όποιος μπορεί να με διαφωτίσει.

 

1) Αν ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης μας ζητήσει μια ολοκληρωμένη μελέτη για μια κατοικία π.χ. 100 τ.μ., πόσα χρήματα μπορούμε να ζητήσουμε από εκείνον για ολόκληρη την μελέτη, έχοντας εμείς φτιάξει τη μελέτη και έχουμε πάρει την άδεια από τη ΔΕΗ για λογαριασμό του; Πόσο δηλαδή κοστίζει η δουλειά μας και η υπογραφή μας; Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με μελέτες και έχει προσωπική εμπειρία να μου απαντήσει.

 

2) Έστω ότι θέλω να κάνω μια μελέτη για μια εγκατάσταση κτιρίου 100 τ.μ.. Τι χρειάζεται από χαρτιά να καταθέσω στη ΔΕΗ για να πάρω την άδεια για ηλεκτροδότηση; (Δήλωση, κάτοψη, σχέδια, κ.λ.π.). Μήπως μπορεί κάποιος να μου τα αριθμήσει ενδελεχώς για να με βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

για ενα σπιτι 100τ.μ. για την μελετη των ηλεκτρολογικων μπορεις να ζητησεις το πολυ πολυ μεχρι 1000ευρω μαζι με τα χαρτια και την υπογραφη και ολα. και να ξερεις οτι τα λεφτα δεν ειναι στην μελετη αλλα στη κατασκευη, δηλαδη εσυ σαν μελετητης θα βγαλεις 1000 ευρω λεμε τωρα και ο εγκαταστατης θα βγαλει 7000ευρω περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ηλεκτρολόγο αναγκαστικά θα πέσετε στα παζάρια βλέπεις αυτός γνωρίζει τον πελάτη ενώ εσύ όχι από την άλλη όμως ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς εσένα.

Link to comment
Share on other sites

για ενα σπιτι 100τ.μ. για την μελετη των ηλεκτρολογικων μπορεις να ζητησεις το πολυ πολυ μεχρι 1000ευρω μαζι με τα χαρτια και την υπογραφη και ολα. και να ξερεις οτι τα λεφτα δεν ειναι στην μελετη αλλα στη κατασκευη, δηλαδη εσυ σαν μελετητης θα βγαλεις 1000 ευρω λεμε τωρα και ο εγκαταστατης θα βγαλει 7000ευρω περιπου.

 

 

1000 μια απλη μελετη?

7000 κερδος σε μια κατοικια 100τμ?

5000 κοστιζει ολη η εργασια με τα υλικα μαζι.

 

Αν ειναι να εχετε τετοιες τιμες στην Αθηνα να ερθω αυριο κιολας...

Link to comment
Share on other sites

και τα 5000 πολλα εναι

1000 ευρω μαζι με τα χαρτια και την υπογραφη.

7000 οχι καθαρα μαζι με τα υλικα και την εργασια.

Link to comment
Share on other sites

σε site τεχνικών δημοπρασιών υπάρχει προσφορά για ηλεκτρολογική εγκατάσταση μεζονέτας τριών επιπέδων στην Αθήνα 100τμ (ισχυρά, ασθενή, λεβητοστάσιο+boiler) για 1600ευρώ με υλικά (και πριζοδιακόπτες).

Σε λίγο καιρό οι ευκατάστατες θα πληρώνουν τους πελάτες τους.

Link to comment
Share on other sites

για ενα σπιτι 100τ.μ. για την μελετη των ηλεκτρολογικων μπορεις να ζητησεις το πολυ πολυ μεχρι 1000ευρω μαζι με τα χαρτια και την υπογραφη και ολα. και να ξερεις οτι τα λεφτα δεν ειναι στην μελετη αλλα στη κατασκευη, δηλαδη εσυ σαν μελετητης θα βγαλεις 1000 ευρω λεμε τωρα και ο εγκαταστατης θα βγαλει 7000ευρω περιπου.

 

Και μένα μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό των 7000... Τώρα εγώ υπολογίζω γύρω στο 300 ευρώ για τη μελέτη και την υπογραφή μόνο. Χωρίς να έχω εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό οι ευκατάστατες θα πληρώνουν τους πελάτες τους.

 

Να’σε σίγουρος……

Link to comment
Share on other sites

Με τον ηλεκτρολόγο αναγκαστικά θα πέσετε στα παζάρια βλέπεις αυτός γνωρίζει τον πελάτη ενώ εσύ όχι από την άλλη όμως ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς εσένα.

 

 

Επισης αυτο δεν το καταλαβα. Ο ηλεκτρολογος δεν μας εχει καθολου αναγκη για κατοικιες. Και οποιος καταφευγει σε μηχανικο τοτε μαλλον πρεπει να αλλαξει επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Αν ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης μας ζητήσει μια ολοκληρωμένη μελέτη για μια κατοικία π.χ. 100 τ.μ., πόσα χρήματα μπορούμε να ζητήσουμε από εκείνον για ολόκληρη την μελέτη,

 

για αυτον το λογο..............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.