Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί ηλεκτρολόγων


gisp

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες και με τα περσινά δεδομένα πιάνω τη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών& Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ. Θα ήθελα αν μπορούσανε μέλη του φόρουμ που είναι απόφοιτοι της εν λόγω σχολής να με κατατοπίσουν σχετικά με τις προοπτικές του επαγγέλματος στην Ελλάδα καθώς και για το εργασιακό καθεστώς (ιδιωτικός/δημόσιος υπάλληλος-ωράριο εργασίας-απολαβές κτλ κτλ)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ χαλια για τους πολυτεχνιτες αυτον τον καιρο. Εγω αμα θα δηλωνα μηχανογραφικο θα δηλωνα 1 φαρμακοποιος(αν εχει ο πατερας σου φραγκα για φαραμακειο) μετα στρατιωτικες πχ σμα και μετα οδοντιατρος. Αστα τα πολυτεχνεια... Θα πεθανεις να βγαλεις την σχολη και μετα θα εισαι ανεργος..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πάντως ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι βρίσκουν δουλειά. Απλά από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εργάζονται σε μεγάλες εταιρείες, αρκετές ώρες την ημέρα και για 1500 ευρώ το πολύ. Σίγουρα ένα τέτοιο εργασιακό καθεστώς δεν σε ανταμοίβει ούτε για τους κόπους σου να βγάλεις τη σχολή, ούτε και για τις ικανότητές σου. Ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πάντως ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι βρίσκουν δουλειά. Απλά από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εργάζονται σε μεγάλες εταιρείες, αρκετές ώρες την ημέρα και για 1500 ευρώ το πολύ. Σίγουρα ένα τέτοιο εργασιακό καθεστώς δεν σε ανταμοίβει ούτε για τους κόπους σου να βγάλεις τη σχολή, ούτε και για τις ικανότητές σου. Ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα?

ουτε ισχυει το 1ο που νομιζεις ουτε 1500Ε μισθοι παιζουν. Δεν ξερω ποιος σου μετεφερε αυτη την αποψη αλλα τα πράγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα.

θα συμφωνησω με τον lym περι μηχανογραφικου πλην της σμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σ'επηρεάσω, είναι απόφαση ζωής και είναι δικιά σου. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, όμως στο πως θα είναι τα πράγματα όταν θα βγεις εσύ στην αγορά εργασίας (μαζί με φανταρικό msc κτλ κτλ) καλό 2018 δηλαδή, κανένας δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια. Η αλήθεια είναι πως οι πολυτεχνικές σχολές πλέον δεν σου εξασφαλίζουν αυτό που σου εξασφάλιζαν μια 10ετία πριν. Από την πληθώρα των μηχανικών και το μπουρδούκλωμα με τα δικαιώματα τα πράγματα είναι τραγικά.Τι θα συμβαίνει μετά απο 5-6 χρόνια όμως δεν μπορει κάποιος να σου το πει με βεβαιότητα. Μπορεί να είναι η ίδια κακή κατάσταση, μπορεί χειρότερη, μπορεί όμως και καλύτερη. Το καλό με τις πολυτεχνικές σχολές είναι ότι εξασφαλίζουν (όταν υπήρχαν οι ευκαιρίες) ευρύ φάσμα απασχόλησης , σε σύγκριση με άλλες πιο στάνταρ σχολές...Πέρα από την επαγγελματική αποκατάσταση, σκέψου και πάνω απ'όλα τι σε γεμίζει και τι θα σου άρεσε να ακολουθήσεις ως επάγγελμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.