Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλακάκια ανανέωση


Recommended Posts

Έχω μία βεράντα με πλακάκια κεραμικά που δείχνουν παλιά και σε μερικά σημεία έχουν λακούβες (σαν σπάσιμο). Υπάρχει κάποια ειδική βαφή ή άλλος τρόπος για να πάρουν μια αισθητικά καλή εμφάνιση; Δεύτερον, πώς γεμίζουμε/επιδιορθώνουμε τις λακούβες; Το αποτέλεσμα θα είναι καλό ή να πάω στην ακριβή λύση της αντικατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

1. μπορείς να προσθέσεις στόκο.

2. να τα αντικαταστήσεις.

3. Να βάλεις μια φωτογραφία για να καταλάβουμε για τι έκτασης ζημιά μιλάμε.

---------

4. Δεν θα το έλεγα αλλά σαν ειδικός προτείνω, βλ. 3 να βάλεις την φωτογραφία να ξέρουμε γιατί μιλάμε και κατόπιν την αντικατάσταση των φθαρμένων με ίδιο ή διαφορετικό πλακάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Highlander για την άμεση απάντηση. Η πραγματικότητα είναι ότι το συγκεκριμένο σπίτι σκέφτομαι να το αγοράσω και χρειάζεται κάποιες επιδιορθώσεις. Φωτογραφία προς το παρόν δεν έχω, ίσως σε μερικες μέρες. Τα πλακάκια της βεράντας που είναι μεγάλη, περίπου 70 τμ, φαίνονται παλιά, έχουν κεραμιδί χρώμα και μάλλον είναι φτηνά, λίγα έχουν μικρές φθορές σαν να έχουν κτυπηθεί με σφυρί αλλά αυτό λύνεται πρόχειρα αν βάλω πάνω τους μερικές γλάστρες. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι αν υπάρχει υλικό σαν επίστρωση να δώσει άλλη όψη στα πλακάκια. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει κάτι σαν βαφή αλλά οι αρμοί χάνουν την χαρκτηριστική τους όψη και φοβάμαι μήπως τό τελικό αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλά αποδεκτό αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Για βαφή δεν ξέρω αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κάθε τέτοιο υλικό θα έχει προβλήματα με μελλοντικά συρσίματα γλαστρών, καρεκλών κλπ... και θα φαίνεται ακόμη πιο άσχημο.

Με κάποιο υλικό από χρωματοπωλείο ή γνωστής εταιρίας (π.χ. Durostick) ή ανάλογο για περιποίηση επιφανειών και καθαρισμό, νομίζω ότι θα δείς κάποια διαφορά.

Επίσης η επισκευή των αρμών θα έχει κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Highlander για την άμεση απάντηση. Η πραγματικότητα είναι ότι το συγκεκριμένο σπίτι σκέφτομαι να το αγοράσω και χρειάζεται κάποιες επιδιορθώσεις. Φωτογραφία προς το παρόν δεν έχω, ίσως σε μερικες μέρες. Τα πλακάκια της βεράντας που είναι μεγάλη, περίπου 70 τμ, φαίνονται παλιά, έχουν κεραμιδί χρώμα και μάλλον είναι φτηνά, λίγα έχουν μικρές φθορές σαν να έχουν κτυπηθεί με σφυρί αλλά αυτό λύνεται πρόχειρα αν βάλω πάνω τους μερικές γλάστρες. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι αν υπάρχει υλικό σαν επίστρωση να δώσει άλλη όψη στα πλακάκια. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει κάτι σαν βαφή αλλά οι αρμοί χάνουν την χαρκτηριστική τους όψη και φοβάμαι μήπως τό τελικό αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλά αποδεκτό αισθητικά.

 

Γνώμη μου είναι να αφήσεις το αισθητικό στην άκρη προς το παρόν και να ελέγξεις τη νομιμότητα του ακινήτου.

Βρές ένα μηχανικό να κάνει τον έλεγχο της νομιμότητας και μετά σκέψου τα πλακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι η απώλεια στεγανοποίησης που συνεπάγεται η μεγάλη φθορά στα πλακάκια.

Κάτι μου λέει πως ο οπλισμός θα έχει θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.