Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πολιτικός μηχανικός ή δομικών έργων ?


Recommended Posts

Το θέμα είναι όμως άλλο φίλε μου spy1551.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να σταματήσει το ΤΕΕ να μιλάει για γρασσαδόρους, γιατί το ΤΕΕ κάνει τους Πτυχ. Μηχανικούς γρασσαδόρους. Λόγω ΤΕΕ δεν αναφέρονται καν ως Πτυχ. Μηχανικοί. Τι να συζητήσουμε τώρα. Και μετά ο άλλος ο ιδιώτης δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη των πτυχ, Μηχανικών ότι έχουν σαφή αντικείμενο μόνο τα Δομικά Έργα. Είναι και η προπαγάνδα και η πλύση εγκεφάλου μέσα στα πολυτεχνεία και το έργο ολοκληρώνεται. Και τό είδες με το παράδειγμα του παραπάνω Δ.Υ. Μπέρδεψε τα μπούτια του και το σύμπαν ολόκληρο.

Πρέπει να υπάρχει μια βάση για όλα αυτά και στο Ελλαδιστάν δεν υφίσταταται κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχει και ποιοτική και ποσοστική διαφορά στην ύλη και στα θέματα.
Ακριβώς. Την διαφορά όμως την κάνει πάντα ο καθηγητής και όχι το ίδρυμα. Και εν συνεχεία ο φοιτητής. Δηλαδή αν έχω τον Βάγια σημαίνει ότι αυτομάτως είμαι ο καλύτερος από όλους τους άλλους που είχαν μεταλλικές ??? Έχω την ευκαιρία να μάθω. Αυτό μόνο. Δεν σημαίνει ότι επειδή πάω στο αμφιθέατρο που έχει παράδοση ο Βάγιας γίνομαι διάνοια στις μεταλλικές !!!
Link to comment
Share on other sites

Το γρασσαδόρος είναι υπερβολή (και προσβολή) , δεν μιλάμε για απόφοιτους ΤΕΕ αλλά ΤΕΙ.

Στην αρχή μπορεί να ξεκίνησαν με αυτό το σκοπό αλλά σιγά σιγά αναβαθμίστηκαν.

Όπως και ως σχολή τεχνιτών ξεκίνησε και το Ε.Μ.Π. πριν από πολλές δεκαετίες.

 

Η άποψη μου είναι ότι η αγορά εργασίας δεν χρειάζεται μηχανικούς 2 ταχυτήτων , δηλαδή μηχανικούς Π.Ε και Τ.Ε. αλλά μηχανικούς και εξειδικευμένους τεχνίτες.

Γι'αυτό μίλησα και σε άλλα thread για συγχώνευση Πολυτεχνείων και ΤΕΙ και όλοι να γραφτούν σε ένα ενιαίο επιμελητήριο , καθώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι κοινά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stapa μην το παίρνεις προσωπικά το είπα απλά για να δώσω πάνω σε αυτό την άποψή μου. Πάντως να ξέρεις δεν γελάω με κανέναν που έχει διάθεση να μιλήσει ακόμα και αν διαφωνούμε. Άλλωστε πιστεύω πως η αλήθεια πάντα είναι κάπου στη μέση.Όσον αφορά τον πελάτη μπορεί να έχεις δίκιο αλλά μετράει πολύ και το να μην δίνεις δικαιώματα με τη συμπεριφορά σου.

 

Υ.Γ. Οι δικαστικοί επιμελητές τελειώνουν τριετή σχολή στην οποία δίνεις απευθείας εξετάσεις.Τουλάχιστον αυτό ξέρω απο φίλο μου.

 

Spy1551 μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος γιατί μπερδεύτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι η αγορά εργασίας δεν χρειάζεται μηχανικούς 2 ταχυτήτων , δηλαδή μηχανικούς Π.Ε και Τ.Ε. αλλά μηχανικούς και εξειδικευμένους τεχνίτες.

Γι'αυτό μίλησα και σε άλλα thread για συγχώνευση Πολυτεχνείων και ΤΕΙ και όλοι να γραφτούν σε ένα ενιαίο επιμελητήριο , καθώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι κοινά.

 

+10000

Και για να είμαστε δίκαιοι, η άδεια στους διπλωματούχους να αποκτάται γρηγορότερα από ότι στους πτυχιούχους ή ανάλογα την αποδεδειγμένη εμπειρία πάνω σε μελέτη ή κατασκευή. Και μετά φυσικά εξετάσεις για όλους. Ο μελετητής που θα διαλέξει μελετητικό τομέα κάθε μέρα αν ασχολείται με μελέτες δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τις εξετάσεις όπως και ο μηχανικός που θα ακολουθήσει τον κλάδο της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ε.Δ. θα πρέπει να λυθούν μαζί΄με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

 

Αυτές οι λύσεις όμως θα αφορούν πλέον τους νέους απόφοιτους των σχολών και όχι των είδη διπλωματούχων και πτυχιούχων μηχανικών που θα έχουν τελειώσει με το παλιό καθεστώς .

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι λύσεις όμως θα αφορούν πλέον τους νέους απόφοιτους των σχολών και όχι των είδη διπλωματούχων και πτυχιούχων μηχανικών που θα έχουν τελειώσει με το παλιό καθεστώς .
Ποιος το λέει αυτό ?

Θα ισχύουν για όλους παλιούς και νέους.

Και ο πρόεδρος του ΤΕΕ ο παλιός ο Αλαβάνος όταν είχε τελειώσει, σε 3,5 χρόνια τελείωσε (το τότε ΦΕΚ 1152-Β’-01/10/1973-σελίδα 9535, "Περί των διδασκομένων και εξεταζομένων μαθημάτων εν ταίς Σχολαίς του Ε. Μ. Πολυτεχνείου"). Έγινε κανένας διαχωριμός τότε με τους παλιούς και τους νέους ???

 

'Ωπα..τώρα το είδα...ο lazarosk είναι...άστο...

Link to comment
Share on other sites

Spy1551 μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος γιατί μπερδεύτηκα?

 

Για πιο από όλα.

Για το γρασσαδόρος που αναφέρθηκε είπα ότι ταιριάζει σε απόφοιτους

ΤΕΕ ( δευτεροβάθμια εκπαίδευση .....τα παλιά ΤΕΛ) .

Δεν αναφέρομαι στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ο lazarosk στην παρέα μας...ετοιμαστείτε για το γέλιο της αρκούδας.

lazarosk ξεκίνα να αφιερώνεις. Και μην ντρέπεσαι που τελείωσες Βουλγαρία. Η σφραγίδα να πέφτει να ουμ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.