Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πολιτικός μηχανικός ή δομικών έργων ?


Recommended Posts

Είναι ανήθικο κάποιος που έχει σπουδάσει οικοδομικά έργα να αναλαμβάνει οικοδομικά έργα; Τον ρώτησες τι έχει τελειώσει και σου είπε ΠΜ από πολυτεχνείο;

 

Το θέμα είναι τί γράφει η πινακίδα... Το παράπτωμα του συναδέλφου είναι σίγουρο... Τα άλλα είναι θεωρίες... συμφωνώ μαζί σου, αλλά είναι θεωρίες.

 

Ο άνθρωπος είναι δημόσιος υπάλληλος, δεν γνωρίζει, αλλά να διαβάζει ξέρει!!!

Μη λέμε ότι θέλουμε γιατί όπως είπα νωρίτερα, εμείς υποβιβάζουμε τους εαυτούς μας.

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, το πώς πήγε εκεί, αν ζήτησε δουλειές τους κλπ...

έτσι κρίνω εγώ αν μου αρέσει κάποιος για συνεργασία...

Ξεκινάς με τον άλλον να του αναθέσεις τη χαρτούρα... όλα τα άλλα τα έλυσες; Προμελέτη, προσχέδια κλπ... πώς δηλαδή αναθέτεις δουλειά χωρίς να έχεις δεί κάτι, χωρίς να έχετε συμφωνήσει σε κάτι...

Για αυτά που ανέθεσες, ποιά ήταν η αμοιβή... δεν υπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε stayros

Στο αρχικό ερώτημα μου υπαναχώρησα μετά από παρατηρήσεις πολλών επαγγελματιών που διέθεσαν χρόνο πολύτιμο να μου απαντήσουν.

Φυσικά και δεν αποτελεί πανάκια ότι ένας πολιτικός μηχανικός θα κάνει καλύτερη εργασία από έναν δομικών έργων.

Αλλά συγγνώμη κιόλας το ηθικό κομμάτι παραμένει… όταν έρχομαι στο δικό σου γραφείο.. παντού δηλώνεις πολιτικός μηχανικός.. και όχι δομικών έργων… συστήνεσαι ως πολιτικός μηχανικός… και μαθαίνω την αλήθεια από το χαρτί του δασαρχείου που έλαβα εγώ…

Θα μου πεις ε και…? Μπορεί να μην το καταλαβαίνουν πολλοί αλλά πραγματικά πιστεύω ότι εξαπατήθηκα σε αυτό έστω το κομμάτι.. θα μου ξανά πεις ότι αυτό τον μειώνει σαν επαγγελματία? Η απάντηση μπορεί να είναι όχι αλλά δεν μπορείς να συνεχίσεις μια συνεργασία όταν έχει χαθεί η εμπιστοσύνη..

Link to comment
Share on other sites

@JTB , συγχαρητήρια που λες για τον ακριβές τίτλο.

Αυτό πάει να πει ότι έχεις εμπιστοσύνη στις γνώσεις σου.

Πληροφοριακά , νομίζω ότι Πολιτικοί Μηχανικοί Τ.Ε. ήταν οι παλιότεροι απόφοιτοι που έχουν δικαίωμα υπογραφής και σε Δομικά Έργα και σε Έργα Υποδομής.

@bromiaris , Noμίζω ότι το μεγαλοποιείς το θέμα.

Η συνεργασία κρίνεται από άλλα θέματα σημαντικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι σωστό αυτό που έκανε ο συνάδελφος αλλά δυστυχώς συμβαίνει διότι ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι ο μηχανικός δομικών έργων Τ.Ε. Οπότε μερικές φορές οι συνάδελφοι, και αναμεσά τους και εγώ, βρισκόμαστε στην ανάγκη να βαφτιστούμε αλλιώς ώστε να καταλαβαίνει ο κόσμος τι δουλειά κάνουμε περισσότερο και όχι τι σπουδάσαμε. Λάθος αλλά συμβαίνει. Επίσης μερικοί μόλις ακούσουν Τ.Ε ή ακόμα και Δομικών έργων νομίζουν οτι είμαστε τίποτα τεχνίτες πολυτελείας και μας αποφεύγουν. Αν δεν λυθεί το θέμα της αναγνώρισης των πτυχιούχων απο τη πολιτεία με νέα Ε.Δ. μην περιμένετε να αλλάξει αυτό. Αν δεν υπάρχει λόγος να κρύβονται οι συνάδελφοι δεν θα το κάνουν. Παρόλα αυτά το μόνο που μετράει είναι η ποιότητα της δουλειάς και η παρεχόμενη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν αποτελεί πανάκια ότι ένας πολιτικός μηχανικός θα κάνει καλύτερη εργασία από έναν δομικών έργων.

 

Εξακολουθείς όμως και αναφέρεις δομικών έργων. Είναι (Πολιτικός) Μηχανικός Δομικών Εργων Τ.Ε. Το τμήμα είναι το Π.Δ.Ε. (Πολιτικών Δομικών Εργων) εξού και ο τίτλος που φέρουν Πτυχ. Πολιτικός Μηχανικός Δομ. Εργων Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά , νομίζω ότι Πολιτικοί Μηχανικοί Τ.Ε. ήταν οι παλιότεροι απόφοιτοι που έχουν δικαίωμα υπογραφής και σε Δομικά Έργα και σε Έργα Υποδομής.

 

Ναι, νομίζω από μικρό πολυτεχνείο... δεν είμαι όμως σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι είναι πλέον συνταξιούχοι, άρα δύσκολο να πέτυχε κάποιον τέτοιο. Το θέμα είναι όπως το είπε ο Apostol. Δεν νομίζω πως το κάνουν για να το παίξουν Πολιτικοί Μηχανικοί, αλλά για να μπορεί να ξέρει ο κάθε πελάτης τι υπηρεσίες μπορεί να προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το διεκπαιρωτικό κομμάτι δεν σπουδάζεται ούτε στα Πολυτεχνεία , ούτε στα Τ.Ε.Ι.

Και ξαναλέω δεν πρόκειται για κάποια απαιτητική στατική μελέτη αλλά για μία έγκριση από το δασαρχείο και με τοπογραφικό από τοπογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε συνάδελφοι είναι θέμα αυτό για να ασχοληθείτε;ο άνθρωπος στην ανάρτηση Νο 3 βγάζει κακία και δείχνει ότι είναι εντελώς άσχετος και μας μιλάει και για το ηθικό του θέματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.