Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκρασιακή μεταβολή - μεταλλικά


 

Recommended Posts

Στέφανε από όσα έχω δει εγώ μέχρι τώρα:

1) Η θερμοκρασιακή γίνεται κρίσιμη σε κτίρια πάνω από 45-50 μέτρα μήκος. Από εκεί και πάνω γενικώς γίνεται αρμός (συνήθως)

2) αρμός στον διαμήκη σύνδεσμο ακαμψίας ΔΕΝ γίνεται, εκτός και αν το έχεις προβλέψει στο μοντέλο σου ( να μην γίνει μηχανισμός) και αν έχεις κάνει αρμό και στις τεγίδες. Τον κάνεις δηλαδή σε όλα τα διαμήκη στοιχεία (σύνδεση τεγιδών, ορθοστάτες,κλπ) μόνο και μόνο για να μην βάλεις διπλό πλαίσιο. Εκεί χρειάζεται πολύ προσοχή στα πανελς. Προσωπικά καλλίτερα να μπαίνει διπλό πλαίσιο.

3) Γενικώς η θερμοκρασιακή είναι +-20C

4)Δεν την λαμβάνω υπόψη μου αλλά σπανίως. Βέβαια και σε απλά κτίρια αν διαστασιολογείς πολύ οριακά και συνδυαστεί με κάποια πλευρική ανεμοπίεση μπορεί να χρειαστείς σε κάποια σημεία αύξηση διατομής.

5)Επί της ουσίας...

Πιστεύω ότι η θερμοκρασιακή είναι μια φόρτιση υπερτιμημένη. Στην πράξη, κατά την γνώμη μού, οι παραμορφώσεις που προκαλεί η θερμοκρασιακή παραλαμβάνονται από τις άπειρες μικροανοχές που έχουν τα μεταλλικά κτίρια....

όλα αυτά σε κτίρια που "προστατεύονται με πανελς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα σε γελάσω αλλά έχω την εντύπωση οτι οι οβάλ τρύπες γίνονται στις μηκίδες τεγίδες, γράψε λάθος για τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε πολύ την περίπτωση των ακραίων κατακορύφων συνδέσμων σε συνδυασμό με την θερμοκρασιακή. Ένα κτίριο που είχα μελετήσει στο γραφείο που δούλευα είχε κοντά στα 70μ μήκος (πλαίσιο δυστυχώς δε θυμάμαι-ήταν όμως επίμηκες). Μετά από παρατήρηση στην πολεοδομία έβαλα θερμοκρασιακή με αποτέλεσμα να τσακίσει τις κοιλοδοκούς!!! Με το αφεντικό (δεκαετίας μεταλάς) είχαμε πάθει πλάκα!

Αναγκάστηκα λοιπόν και έβαλα τα χιαστί στο μέσο του κτιρίου!!!

Σημείωση: δεν είχα βάλει αρμό ή οβάλ τρύπες ώστε να παραλάβει την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε πολύ την περίπτωση των ακραίων κατακορύφων συνδέσμων σε συνδυασμό με την θερμοκρασιακή. Ένα κτίριο που είχα μελετήσει στο γραφείο που δούλευα είχε κοντά στα 70μ μήκος (πλαίσιο δυστυχώς δε θυμάμαι-ήταν όμως επίμηκες). Μετά από παρατήρηση στην πολεοδομία έβαλα θερμοκρασιακή με αποτέλεσμα να τσακίσει τις κοιλοδοκούς!!! Με το αφεντικό (δεκαετίας μεταλάς) είχαμε πάθει πλάκα!

Αναγκάστηκα λοιπόν και έβαλα τα χιαστί στο μέσο του κτιρίου!!!

Σημείωση: δεν είχα βάλει αρμό ή οβάλ τρύπες ώστε να παραλάβει την ένταση.

 

Ακριβώς. 70μ είναι πολλά.

Τα χιαστί το μέσο???...το ίδιο δεν λέμε και στα μπετά??

iovo ,παρόλο που εγώ προτιμώ τα χιαστί, αν είχες Λ θα είχεσ πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

iogeo για 50 μέτρα κτίριο είχα το ίδιο πρόβλημα με τα ακριανά χιαστί, αστοχούσαν λόγω θερμοκρασιακών μεταβολών. Και όντως ήταν η κυρίαρχη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε iovo δεν τίθεται θέμα κυριαρχίας αλλά επάυξηση εντατικών μεγεθών λόγω συνδυασμού φορτίσεων

 

 

Έχεις δίκιο φίλε Στέφανε. Οι θερμοκρασιακές μεταβολές χαρακτηρίζονται ώς έμμεσες μεταβλητές (επιβεβλημένες) δράσεις και συνδυάζονται με την εκάστοτε δεσπόζουσα φόρτιση. Απλά μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει να προκύπτει μια διατομή λόγω της πρόσθετης έντασης από την θερμοκρασιακή μεταβολή.Συνήθως παίρνοντας τις φορτίσεις με βάση την παλιά απλοποιημένη παραδοχή του 1991 για ΣG+1.5Q για κάθε φόρτιση καθοριστικός συνδυασμός είναι αυτός του ανέμου. Για κοινά βιομηχανικά.

 

Αλήθεια η θερμοκρασιακή μεταβολή συνδυάζεται ώς δεσπόζουσα μόνο κατα την κρίση του μηχανικού ή επιβάλεται πχ για τα στάδια της κατασκευής?

 

 

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ: "iovo ,παρόλο που εγώ προτιμώ τα χιαστί, αν είχες Λ θα είχεσ πρόβλημα?" μάλλον iogeo ήθελες να γράψεις ωρέ κοπέλι!!

 

ΥΓ Ρε παιδιά γιατί δεν μου έρχεται ενημέρωση από αυτό το θέμα? Το παρατήρησε και κανένας άλλος?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ: "iovo ,παρόλο που εγώ προτιμώ τα χιαστί, αν είχες Λ θα είχεσ πρόβλημα?" μάλλον iogeo ήθελες να γράψεις ωρέ κοπέλι!!

 

 

με μπερδέψατε βρε παιδιά :D ..μοιάζουν τα ονόματα σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.