Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρό αυτόνομο σύστημα


Vagouras13

Recommended Posts

Οι απαιτήσεις του ρυθμιστή είναι αρκετά "ανοιχτές" και δεν σε περιορίζουν σημαντικά.

Εφόσον η μπαταρία σου θα είναι 24βολτη, προτείνω να συνδέσεις τα Φ/Β ανά 2 σε σειρά.

Άρα, μπορείς να βάλεις 4 ή 6.

Link to comment
Share on other sites

ωραια! το συστημα θα παραγει 2800wh την ημερα οποτε 28000/0,85*0.8*24=171ah (παω 200ah παν ενδεχομενο)

0,85= συντελεστης αποδοσης μπαταριας, 0,8=βαθος εκφορτησης 24=ταση συστηματος!

αρα αν επιλεξω πχ μπαταριες 50ah τοτε 200/50= 4 έχω 4 κλαδους παραλληλα και εν σειρα 2 μπαταριες 12volt , 50ah συνολικα 8 μπαταριες.

ως εδω ειμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

...ή απλά βάζεις 2 μπαταρίες 12V / 200Ah εν σειρά!

Έχε υπόψη ότι τα 4 χ 220Wp θα δώσουν την καλοκαιρινή περίοδο (από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο τουλάχιστον) πάνω από 5kWh / ημέρα, συνδυαζόμενα με αυτόν τον ρυθμιστή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν είναι ωφέλιμες για κανέναν αυτού του είδους οι αντιπαραθέσεις. Ας επικεντρωθούμε στα τεχνικά ζητήματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα,το να σταυρώνουμε κάποιον που έχει κάνει κάτι λάθος είναι πανευκολο επειδή εμείς θεωρούμε τον εαυτό μας καλύτερο, το να τον διορθώσουμε με όμορφο τρόπο είναι αρεστό και καθόλου ανταγωνιστικό... Συναδελφική ομόνοια δεν θα υπάρξει ποτέ σε αυτήν την χωρά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα. Εχω ενα εξωχικο και θελω να εχω αυτονομια εξωτερικα στα φωτα του κηπου μου και της αποθηκης (18-20 απλα φωτα περιφραξης). Τι συστημα Φ/Β μπορω να βαλω; πώς το υπολογιζω συμφωνα με αυτα που θελω να χρησιμοποιησω και ποιο το κόστος του;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ξεκινήσεις υπολογίζοντας την ισχύ (άθροισμα ισχύος λαμπτήρων) και την ενέργεια (ισχύς επί ώρες λειτουργίας) που απαιτείται.

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις λαμπτήρες LED.

Επίσης, θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να λειτουργούν στα 230V AC ή αν μπορεί το σύστημα να λειτουργήσει σε χαμηλή τάση (π.χ. 12V DC). Εφόσον δεν έχεις μεγάλα μήκη να καλύψεις, αν παραμείνει στο DC θα "γλυτώσεις" το κόστος του inverter.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.