Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη δρόμου...


Recommended Posts

Μα το θέμα σου δεν έχει να κάνει μόνο με την Τοπογραφική αποτύπωση αλλά και με την εφαρμογή και απεικόνιση σ' ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα των όρων δόμησης, ορίων οικισμών, Ρ.Γ. & Ο.Γ. εγκ. ρυμοτομικού σχεδίου, τίτλων ιδιοκτησίας, δυνατοτήτων διανομής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφε, στο είπαν όλοι οι προλαλήσαντες, ΠΡΕΠΕΙ να πας στην πολεοδομία να ενημερωθείς από τον επίσημο φορέα για το πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής!! Εντός σχεδίου/οικισμού, εκτός σχεδίου/οικισμού, ΖΟΕ, λοιπές περιοριστικές διατάξεις κλπ.

Αυτό είναι που πρέπει να κάνεις, να πας στο αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο και μετά το συζητάμε.

Τοπογραφική αποτύπωση εξυπακούεται πως θα πρέπει να κάνεις (εσύ εάν ισχυρίζεσαι πως έχεις τέτοια δυνατότητα, ή σε συνεργασία με κάποιον συνάδελφο Τοπογράφο) γιατί ότι πράξη συσταθεί επί των ιδιοκτησιών που σε ενδιαφέρουν, θα γίνει πατώντας πάνω στο τοπογραφικό σου.

Ενημερώσου λοιπόν και το ξανασυζητάμε.

 

Παρεπιπτόντως, θεωρώ πως ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ για όλους μας, όταν αναλαμβάνουμε μια εργασία που δεν έχουμε ξανακάνει, να συνεργαζόμαστε με κάποιον συνάδελφο που έχει εμπειρία σε αντίστοιχα θέματα,τουλάχιστον την πρώτη φορά και ας μοιραστείς την αμοιβή σου!!!( οπότε η άποψη μου ταυτίζεται με των συναδέλφων...) Πέραν επίσης του τεχνικού θέματος, θα πρέπει να μιλήσεις και με τον συμ/φο των πελατών σου καθώς από όσο κατάλαβα, οι άνθρωποι μια δουλεία διόδου θέλουν να κάνουν...Καλή συνέχεια, περιμένουμε πληροφορίες όταν ενημερωθείς καταλλήλως.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δε διαφωνώ με ότι λες, ήδη από το δεύτερο μου μνμ ανέφερα την οικία πολεοδομία. Δεν είπα ότι θα κάνω την δουλειά μου από το γραφείο μου με το internet. Φυσικά και όταν μπορέσω θα πάω. Αλλά η απόσταση μεταξύ εμού και αυτής είναι μεγαλύτερη από ότι φαντάζεται κάποιος....

Επίσης ανέφερα ότι ίσως χρειαστώ τα συμβόλαια, όπως αναφέρεις και εσύ.

 

Η συνεργασία δεν αποκλείεται από εμένα ποτέ (ούτε όταν είναι η πρώτη φορά ούτε όταν είναι η πολλοστή) και για κανένα αντικείμενο (έχω συνεργαστεί και με άλλους αρχιτέκτονες ανάλογα το τι 'δουλεύουν". Αλλά πάντα γινόταν όταν έβλεπα ότι μόνος μου δε μπορούσα και ήθελα τη βοήθεια/γνώμη κάποιου. Το οικονομικό είναι αμελητέο για την ώρα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο μήνυμα στο συγκεκριμένο :

1. αναζήτηση συμβολαίων (όλων)

2. υπόδειξη επί τόπου των ορίων σε εσένα

 

τα 1,2 για να μην καθυστερείς γενικά τον συνάδελφο και στο ύπαιθρο

 

3. καταγράφεις τα κινητά - σταθερά των ιδιοκτητών και τα δίνεις να μιλήσει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ο συνάδελφος με αυτούς.΄και για να σου πώ ότι όταν γράφω κάτι εδώ μέσα (με το δικό μου - προσωπικό στυλ ) έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου δεν το πετάω έτσι... είμαι σίγουρος ότι έχει παιχτεί χαλασμένο τηλέφωνο.. δρόμο θέλουν ή δουλέια διάβασης? χώρισμα ή κάθετη?

 

4. ΑΦΗΝΕΙΣ την αποτύπωση στο συνάδελφο. ΥΠΑΡΧΕΙ λόγος. μπορεί να το έχεις ξανακάνει αλλά άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.

 

5. τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Link to comment
Share on other sites

τελευταίο μήνυμα στο συγκεκριμένο :

1. αναζήτηση συμβολαίων (όλων)

2. υπόδειξη επί τόπου των ορίων σε εσένα

 

τα 1,2 για να μην καθυστερείς γενικά τον συνάδελφο και στο ύπαιθρο

 

3. καταγράφεις τα κινητά - σταθερά των ιδιοκτητών και τα δίνεις να μιλήσει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ο συνάδελφος με αυτούς.΄και για να σου πώ ότι όταν γράφω κάτι εδώ μέσα (με το δικό μου - προσωπικό στυλ ) έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου δεν το πετάω έτσι... είμαι σίγουρος ότι έχει παιχτεί χαλασμένο τηλέφωνο.. δρόμο θέλουν ή δουλέια διάβασης? χώρισμα ή κάθετη?

 

4. ΑΦΗΝΕΙΣ την αποτύπωση στο συνάδελφο. ΥΠΑΡΧΕΙ λόγος. μπορεί να το έχεις ξανακάνει αλλά άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.

 

5. τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

 

Αν και με το ύφος σου δε μου αφήνεις περιθώριο διαλόγου....

 

Για τα 1 και 2 που λες είναι αυτονόητα, το ένα συμβόλαιο το έχω αλλά δεν έχει διάγραμμα, τα άλλα 3 έχει μπει δικηγόρος για να τα πάρει. Τα όρια τα γνωρίζω διότι έχω επισκεφθεί αρκετές φορές την περιοχή σε παρελθόν χρόνο, και μέχρι τώρα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχουν διενέξεις και "διεκδικήσεις ξένων εδαφών" μεταξύ τους. Το αντίθετο, υπάρχει υπερβολικά πολύ καλό κλίμα σε σημείο να παραξενευτώ και εγώ ο ίδιος.

3) Οπότε θες να μου πεις τι εννοείς με το χαλασμένο τηλ.? Σε προσωπικό μήνυμα αν προτιμάς ή και δημόσια, ό,τι επιθυμείς, αν φυσικά επιθυμείς.

Πιθανολογώ ότι θέλουν δουλεία και όχι δρόμο αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

4) Αν έρθει εκείνη η ώρα θα το πράξω αυτοβούλως, δε θα είναι η πρώτη φορά που ζητάω βοήθεια σε κάτι από συνάδελφο.

5) Συγνώμη αν σε κούρασα με ερωτήσεις που εσύ θεωρείς αυτονόητες ή χαζές. Δεν διεκδίκησα τα σκήπτρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.