Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Θύμα Πυρκαγιάς


Recommended Posts

:(

Καλησπέρα σας.

 

Τήν περίοδο τής Δικτατορίας η τότε κυβέρνηση έδωσε άδειες ώστε νά κτίσουμε σέ οικισμούς. Βγάλαμε τήν άδεια καί χτίσαμε σέ περιοχή εκτός σχεδίου πόλεως.

Τό σπίτι είχε πέτρινη βάση καί ήτο ξύλινο μέ κεραμίδια.

Οκτώ μήνες μετά τήν αποπεράτωσή του τό 1971, έπιασε φωτιά καί κατεστράφει ολοσχερώς. Απέμεινε μόνον η πέτρινη βάση.

Αντίγραφο τής οικοδομικής άδειας δέν έχω καί ούτε η πολεοδομία, διότι από πλημμύρες υδάτων βροχής στήν πολεοδομία τής Παλλήνης, κατεστράφηκαν τά αρχεία τους!

Η πυροσβεστική δέν τηρούσε αρχείο συμβάντων εκείνη τήν εποχή! Άρχισαν νά τηρούν αρχείο τό 1973-74!

Έχω σάν αποδεικτικό στοιχείο μόνον μία φωτογραφία τού σπιτιού πρίν τήν πυρκαγιά καί μία όπως βρίσκεται σήμερα, όπου φαίνεται μόνον η πέτρινη βάση.

Σήμερα η περιοχή βρίσκεται υπό ένταξη σχεδίου πόλεως.

 

Ερώτηση: Η πέτρινη αυτή βάση μπορεί νά χαρακτηρισθεί ώς ημιυπαίθρια ή θά χαρακτηρισθεί ώς αυθαίρετη ή καί τά δύο μαζί;

 

Άς μου απαντήσει παρακαλώ πολύ ΜΟΝΟΝ όποιος γνωρίζει υπεύθυνα.

Ευχαριστώ γιά τόν χρόνον σας.

ΑΤΥΧΟΣ! :(

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, είναι λίγο άκομψο (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) να αναρτάς σε ένα forum μηχανικών μία ερώτηση, που έχει σχέση με το θέμα που σε απασχολεί και να απαιτείς επιλεκτικές απαντήσεις. Νομίζω ότι χρειάζεται λίγος σεβασμός στο χώρο που σε φιλοξενεί.

 

1. Την περίοδο που αναφέρεις η τότε κυβέρνηση επέτρεψε την εγκατάσταση λυόμενων προκατασκευασμένων οικιών, συγκεκριμένων και εγκεκριμένων από το Υπουργείο τύπων, σε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου πόλεως, με εύκολη διαδικασία έκδοσης οικ. άδειας, βάσει του εγκεκριμένου τύπου της κατοικίας.

2. Εάν είχε εκδοθεί οικοδ. άδεια για το σπίτι σου, όφειλες να έχεις το στέλεχος της και τον εγκεκριμένο τύπο κατοικίας που χρησιμοποίησες για την έκδοσή της. Είναι γνωστό, βέβαια, ότι ήταν ελάχιστες οι περιπτώσεις ανέγερσης παρόμοιων οικοδομών με πιστή τήρηση του τύπου της εγκεκριμένης κατοικίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις κατασκευάστηκαν οικοδομές με άλλα υλικά, άλλα μεγέθη και σε άλλη θέση από την προβλεπόμενη.

3. Για όλες αυτές τις αυθαίρετες κατασκευές δόθηκε η ευκαιρία της μη κατεδάφισης (και όχι νομιμοποίησης) με τη διαδικασία του "το δηλώνω για να το σώσω" που εφαρμόστηκε κατά την περίοδο υπουργίας Τρίτση. Οι φάκελοι με όλο το σχετικό υλικό που κατατέθηκαν στις Πολεοδομίες από τους ενδιαφερόμενους φυλάσσονται ως αρχειακό υλικό σε ορισμένες από αυτές ενώ σε άλλες έχουν καταστραφεί από φυσικά φαινόμενα (πλημμύρες κλπ).

4. Η βάση πάνω στην οποία κατασκευαζόταν ο εγκεκριμένος τύπος οικοδομής προβλεπόταν στην οικ. άδεια αλλά εάν σήμερα δεν υπάρχουν στοιχεία (οικ. άδεια κλπ) που να αποδεικνύουν ότι κατασκευάστηκε νόμιμα, τότε θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή. Η βάση, βέβαια, δεν θεωρείται ημιυπαίθριος χώρος στην πολεοδομική ορολογία.

5. Η ένταξη της περιοχής σε σχέδιο πόλης δεν έχει σχέση με το χαρακτηρισμό των κατασκευών που υπάρχουν ήδη στα ακίνητα που εντάσσονται στο σχέδιο αλλά με τη διαμόρφωση των οικ. τετραγώνων, του οδικού δικτύου, των κοινόχρηστων και των κοινωφελών χώρων της πόλης και, γενικά, όλων των απαραίτητων στοιχείων για τη λειτουργία της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...η Πολεοδομία δεν έχει φάκελο της άδειας ... δεν υπάρχει και το στέλεχος της άδειας εκεί αλλά ούτε και εσείς το έχετε ... στο Ημερολόγιο της Πολεοδομίας δεν υπάρχει η αναφορά της άδειας; (Ημερολόγιο είναι ένα βιβλίο το οποίο τηρεί κάθε πολεοδομία και καταγράφει Αλφαβητικά και Χρονολογικά όλες τις οικοδομικές άδειες που εκδίδει με όλα τα στοιχεία τους). Δεν αναγράφει όμως τις άδειες ανέγερσης ή επισκευής που εκδίδονταν από την αστυνομία εκείνη την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη πολεοδομία που αναφέρεστε

διατηρούνται στελέχη αδειών από την εποχή που ενδιαφέρεστε.

Το αναφέρω διότι στο πρόσφατο παρελθόν εχω βρει χωρίς δυσκολία στελέχη που αφορούσαν κατοικίες τύπου προκάτ της συγκεκριμένης εποχής.

Πάντως οι περισσότερες προκάτ ή τύπου λυομενου κατοικίες εκείνης της εποχής εφαρμοζαν επακριβώς τις προδιαγραφές βάση των οποίων είχαν πάρει έγκριση. Ο δε τύπος τους αναφερόταν πάνω στο στέλεχος αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, είναι λίγο άκομψο (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) να αναρτάς σε ένα forum μηχανικών μία ερώτηση, που έχει σχέση με το θέμα που σε απασχολεί και να απαιτείς επιλεκτικές απαντήσεις. Νομίζω ότι χρειάζεται λίγος σεβασμός στο χώρο που σε φιλοξενεί.

 

1. Την περίοδο που αναφέρεις η τότε κυβέρνηση επέτρεψε την εγκατάσταση λυόμενων προκατασκευασμένων οικιών, συγκεκριμένων και εγκεκριμένων από το Υπουργείο τύπων, σε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου πόλεως, με εύκολη διαδικασία έκδοσης οικ. άδειας, βάσει του εγκεκριμένου τύπου της κατοικίας.

2. Εάν είχε εκδοθεί οικοδ. άδεια για το σπίτι σου, όφειλες να έχεις το στέλεχος της και τον εγκεκριμένο τύπο κατοικίας που χρησιμοποίησες για την έκδοσή της. Είναι γνωστό, βέβαια, ότι ήταν ελάχιστες οι περιπτώσεις ανέγερσης παρόμοιων οικοδομών με πιστή τήρηση του τύπου της εγκεκριμένης κατοικίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις κατασκευάστηκαν οικοδομές με άλλα υλικά, άλλα μεγέθη και σε άλλη θέση από την προβλεπόμενη.

3. Για όλες αυτές τις αυθαίρετες κατασκευές δόθηκε η ευκαιρία της μη κατεδάφισης (και όχι νομιμοποίησης) με τη διαδικασία του "το δηλώνω για να το σώσω" που εφαρμόστηκε κατά την περίοδο υπουργίας Τρίτση. Οι φάκελοι με όλο το σχετικό υλικό που κατατέθηκαν στις Πολεοδομίες από τους ενδιαφερόμενους φυλάσσονται ως αρχειακό υλικό σε ορισμένες από αυτές ενώ σε άλλες έχουν καταστραφεί από φυσικά φαινόμενα (πλημμύρες κλπ).

4. Η βάση πάνω στην οποία κατασκευαζόταν ο εγκεκριμένος τύπος οικοδομής προβλεπόταν στην οικ. άδεια αλλά εάν σήμερα δεν υπάρχουν στοιχεία (οικ. άδεια κλπ) που να αποδεικνύουν ότι κατασκευάστηκε νόμιμα, τότε θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή. Η βάση, βέβαια, δεν θεωρείται ημιυπαίθριος χώρος στην πολεοδομική ορολογία.

5. Η ένταξη της περιοχής σε σχέδιο πόλης δεν έχει σχέση με το χαρακτηρισμό των κατασκευών που υπάρχουν ήδη στα ακίνητα που εντάσσονται στο σχέδιο αλλά με τη διαμόρφωση των οικ. τετραγώνων, του οδικού δικτύου, των κοινόχρηστων και των κοινωφελών χώρων της πόλης και, γενικά, όλων των απαραίτητων στοιχείων για τη λειτουργία της.

 

Σάς ευχαριστώ γιά τήν απάντησή σας. Είναι αλήθεια και θά τό παραδεχτώ ότι υπήρξα προσβλητικός, παρότι άλλο εννοούσα καί λανθασθμένα εκφράστηκα. Ζητώ συγγνώμην εκ τών υστέρων από όλους.

Απλά επειδή η υπόθεσή μου είναι τόσο παλαιά, δέν πίστευα ότι θά ήτο δυνατόν νά βρεθεί εύκολα μηχανικός που θά θυμόταν, νά μου απαντήσει υπεύθυνα, σέ μιά χώρα όπου υπάρχουν χιλιάδες νόμοι καί οι οποίοι αλλάζουν μέ τόσην ευκολία.

Καί επειδή ο πατέρας μου έχει απεβιώσει, τό μόνον που ξέρω είναι ότι κάηκαν τά πάντα. Υποθέτω βέβαια ότι κάηκαν καί τά όποια σχετικά έγγραφα αφορούσαν τό σπίτι μας.

 

A) Αφού λοιπόν θεωρείται η Βάση αυτή ώς αυθαίρετη κατασκευή, καί επειδή δυστυχώς δέν έχω χρήματα περισευούμενα καθότι καί άνεργος, θά μπορούσε νά μου επιβληθεί πρόστιμο;

B) Καί εάν δέν μπορώ νά τό πληρώσω, τότε μπορώ νά συνναινέσω στήν κατεδάφισή του, ή τό κατεδαφίζει τό κράτος, βάσει πολεοδομικής απόφασης;

Γ) Θά μπορούσα γιά νά αποφύγω τό πρόστιμο, νά βγάλω μία άδεια μικρής κλιμακας, γιά καθαρισμό του οικοπέδου μου, καί νά τό κατεδαφίσω, ή δέν μπορώ διότι βρίσκεται υπό ένταξη σχεδίου πόλεως καί επειδή μπορεί (ΠΙΘΑΝΟΝ) νά έχει ήδη καταγραφεί;

 

Eυχαριστώ καί πάλι καί συγγνώμην.:(

 

ΟΚ...η Πολεοδομία δεν έχει φάκελο της άδειας ... δεν υπάρχει και το στέλεχος της άδειας εκεί αλλά ούτε και εσείς το έχετε ... στο Ημερολόγιο της Πολεοδομίας δεν υπάρχει η αναφορά της άδειας; (Ημερολόγιο είναι ένα βιβλίο το οποίο τηρεί κάθε πολεοδομία και καταγράφει Αλφαβητικά και Χρονολογικά όλες τις οικοδομικές άδειες που εκδίδει με όλα τα στοιχεία τους). Δεν αναγράφει όμως τις άδειες ανέγερσης ή επισκευής που εκδίδονταν από την αστυνομία εκείνη την εποχή.

 

Σάς ευχαριστώ θερμά γιά τήν πληροφορία πού μου δώσατε! Δέν γνώριζα τίποτε απολύτως γιά τό θέμα του Ημερολογίου! :!::wink:

 

Στη συγκεκριμένη πολεοδομία που αναφέρεστε

διατηρούνται στελέχη αδειών από την εποχή που ενδιαφέρεστε.

Το αναφέρω διότι στο πρόσφατο παρελθόν εχω βρει χωρίς δυσκολία στελέχη που αφορούσαν κατοικίες τύπου προκάτ της συγκεκριμένης εποχής.

Πάντως οι περισσότερες προκάτ ή τύπου λυομενου κατοικίες εκείνης της εποχής εφαρμοζαν επακριβώς τις προδιαγραφές βάση των οποίων είχαν πάρει έγκριση. Ο δε τύπος τους αναφερόταν πάνω στο στέλεχος αδείας.

 

:lol: Σάς ευχαριστώ καί εσάς θερμά! :!:

 

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,terry

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα στο προηγούμενο post, η βάση που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με την ένταξη της περιοχής στο σχέδιο. Ο χαρακτηρισμός μιας κατασκευής ως αυθαίρετης γίνεται με τη σύνταξη σχετικής έκθεσης αυτοψίας και ακολουθεί η επιβολή των αντίστοιχων προστίμων. Επομένως, εφόσον δεν έχεις παραλάβει παρόμοια έγγραφα από την πολεοδομία δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το θέμα αυτό.

 

Ο Brasco σου έδωσε μια πολύ σημαντική πληροφορία σχετικά με το θέμα της αναζήτησης του στελέχους της άδειας. Μπορείς, λοιπόν, να ασχοληθείς με την αναζήτηση της άδειας, εάν πράγματι εκδόθηκε για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο τότε, είτε με τη μέθοδο που προτείνει ο Brasco είτε με εκείνη που προτείνει ο proteas.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.