Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σχεδίου από ΤΜ3 (3 μοιρες δυτικα) σε ΕΓΣΑ'87


Recommended Posts

Καλησπέρα!.. εχω το εξής πρόβλημα:

σχέδιο σε acad που απεικονίζει οικοδομικά τετράγωνα μιας πόλης σε συντεταγμένες ''τμ3 δυτική ζώνη υπεχωδέ''.

Θέλω να μετατρέψω όλο το σχέδιο σε ''εγσα 87''.

'Εκανα λοιπόν μετατροπή των ακραίων σημείων του κανάβου μεσω του coords και με move μετακίνησα όλο το σχέδιο στο ένα καινούριο ακραίο σημείο. Όμως διαπίστωσα ότι δημιουργηθηκε μεγαλη απόκλιση (έως και 100μ) στα άλλα 3.. φαίνεται ότι με ενα rotate ή align μπορεί να στρώσει το πράγμα.. θα είναι όμως σωστή η απεικόνισή μου μετά? ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε qmd, ευχαριστω για την απαντηση.. με απλο rotate έχω στην πανω δεξια κ στην κατω αριστερα γωνια αποκλιση 0,23m και στην κατω δεξια 0,34m.. που νομιζω οτι ειναι στα αποδεκτα πλαισια.. τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Λέω οτι με αυτές τις αποκλίσεις αν το αρχικό σου διάγραμμα ήταν 1:1000 είσαι καλά (στην ακρίβεια της κλίμακας).

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε heliaskes

αν θέλεις ξεκαθάρισε τι δουλειά θέλεις να κάνεις

αν είναι π.χ για εφαρμογή οικοπέδου η ακρίβεια δεν είναι ικανοποιητική και η μεθοδολογία είναι λάθος

αν επίσης το σχέδιο είναι σε ψηφιακή μορφή υπάρχουν άλλες δυνατότητες μετασχηματισμού

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

εγώ ειδικά αν πρόκειται για εφαρμογή οικοπέδων θα ψηφιοποιούσα από το αρχικό σχέδιο σε ΤΜ 3 μοιρών τα όρια των οικοπέδων και θα τα μετάτρεπα σε ΕΓΣΑ 87 και με τα νέα σημεία πληκτρολογώντας τα θα ξαναδημιουργούσα το σχέδιο σε ΕΓΣΑ 87 Είναι περισσότερη δουλειά , αλλά δεν έχουμε το κίνδυνο για σφάλματα της μεθόδου που προτείνετε να κάνετε. Το coord_gr μπορεί να μετατρέψει και αρχείο σημείων και όχι μόνο μεμονωμένα σημεία Επομένως αν δημιουργήσεις ένα Αρχείο με τα σημεία σε ΤΜ 3 θα πάρεις ένα αλλο αρχείο σε ΕΓΣΑ 87 Τον τρόπο που γίνεται θα τον βρεις εύκολα με αναζήτηση (δίνεις για κλειδί τον κωδικό .please.)

Link to comment
Share on other sites

Θεοχαρη και Γεωργιε Μιχαηλ ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Εχω το ΓΠΣ ενος Δημου σε ΤΜ3 συντεταγμενες, και θελω απλα να το μεταφερω σε ΕΓΣΑ για να το εισαγω μετα σε GIS Greek Grid που εχω τα περισσοτερα δεδομενα μου.. Θεοχαρη, οι δυνατοτητες που αναφερεις ειναι αυτη στην οποια αναφερεται και ο Γιωργος? Μετατροπη αρχειου συντεταγμενων μεσω του coords δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για οριοθετήσεις οικοπέδων, ο πιο απλός τρόπος είναι αυτός που αναφέρθηκε.

Δηλαδή μετατρέπεις 2 ακριανά (όσο πιο μακρινά σημεία γίνεται) σε ΕΓΣΑ, τα οποία ψηφιοποιείς σε ένα άλλο αρχείο dwg.

Κάνεις ένα κόπυ πεϊστ κι ένα rotate και το αποτέλεσμα είναι κοντά στη πραγματικότητα (για γενική χρήση πάντα).

Σε μια απόσταση πχ στο παράδειγμα μου,1800 μέτρων υπάρχει φυσικά μια μικρή απόκλιση λόγω μετασχηματισμών (περ.0.4μ), αλλά τα 100 μέτρα που αναφέρεις ειναι εξωπραγματικός αριθμός. (εκτός φυσικά αν μιλάμε για κάποια τεράστια περιοχή).

 

Υ.Γ. πάντως μιλώντας προσωπικά,οταν πρόκειται για οριοθέτηση οικοπέδου, στις περιοχές επέκτασης ή ΒΙΠΑ (εκεί συναντώ κυρίως τμ3) οριοθετούμε με τμ3, μιας και πάντα διασώζεται τμήμα δικτύου στάσεων της μελέτης και δεν μπλέκουμε με μετατροπές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω kane.. Η απόκλιση ήταν γύρω στα 100μ. χωρίς rotate.. Μετά έστρωσε και οι αποκλίσεις των ακραίων σημείων μειώθηκαν στα 23-34 cm..Η έκταση του Δήμου που απεικονίζεται είναι γύρω στα 4 km2.. Με κλίμακα του αρχικού σχεδίου 1:5000..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Φαντάζομαι για την δουλειά που το θέλεις είναι επαρκές.Κι εγώ το κάνα πολυ πρόχειρα σε μια περιοχή έκτασης 1.3 τ.χλμ.

Μη μπερδεύεσαι με τις κλίμακες,διότι τι στιγμή που το έχεις σε dwg μορφή είναι 1:1.(τουλ. για τοπογρ,πολμηχ,αρχιτ).

Στην εκτύπωση δίνεις τη κλίμακα!

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.