Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή εγκαταστάτη-εταιρίας


allohm

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

 

μιας και ασχολούμαι και εγώ με τα φ/β θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα, που τον τελευταίο καιρό (λόγω επαφής με αρκετές εταιρίες του χώρου) με έχει βοηθήσει να εμπλουτίσω τις εμπειρίες μου (καλές και κακές) σχετικά με την ωριμότητα-σοβαρότητα των εταιρίων εγκατάστασης. Ο σκοπός είναι με κάποιο τρόπο να ορίσουμε κάποια κριτήρια ώστε να μπορούμε να αξιολογούμε την ποιότητα κάθε εταιρίας και να μπορούμε να αποφεύγουμε τις παγίδες, που μας στήνουν είτε οι πωλητές τους είτε η πληθώρα "πληροφοριών-ράδιο αρβύλα", που διακινείται. Το βρίσκω λογικό γιατί και εμείς αξιολογούμαστε κάθε μέρα; είτε λέγεται τράπεζα, είτε το "όνομα" του καθενός, είτε οι πελάτες κάθενός. Σίγουρα η γνώμη όλων είναι πολύτιμη και ιδίως των πιο εμβληματικών μπορφών του forum :). Ποια κριτήρια (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι σημαντικά;

 

1. Προιστορία

2. Συμμετοχή μηχανικών στην στελεχιακή ομάδα

3. Εγκατεστημένα kW αλλά με στοιχεία απόδοσης και επιτόπου επίσκεψη

4. Καινοτομία στην μελέτη-κατασκευή

5. Έλεγχος όλων των επιμ,έρους δραστηριοτήτων (π.χ. μελέτη εκτός, εγκατάσταση σε υπεργολάβο) κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα δεν θα μου έλεγαν κάτι.

1. Μπορεί μια νέα εταιρεία να είναι οργανωμένη και μία παλαιότερη όχι.

2. Αν εφαρμόζουν πιστοποιημένη μελέτη και δεν κάνουν όποια αλλαγή τους κατέβει δεν χρειάζεται σώνει και καλά μηχανικός στην ομάδα.

3. Συμφωνώ... αλλά επιπλέον να μάθεις την γκάμα των πελατών και αν είναι μόνο Ελληνες αγρότες....εκεί βρωμάει λίγο το πράγμα.

4. Συμφωνώ απόλυτα, αρκεί να υπάρχει στατική μελέτη και όχι καινοτομία απλά στην εμφάνιση.

5. Να προσθέσω και την επίσκεψη στον κατασκευαστή και όχι μόνο στη βιτρίνα για να δεις την παραγωγή και την οργάνωση. Αν ο κατασκευαστής είναι συνοικιακό μαγαζί ή από αυτές τις εταιρείες που δεν θα τους δίναμε ούτε κοτέτσι να μας φτιάξουν, φύγε μακριά.

6. Πιστοποίηση προϊόντων.

7. Ανέλιξη εταιρείας, υπαρχει? χρηματοδότηση? Δύο αρκετά σοβαρά θέματα πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Τι κακό έχουν οι εταιρίες με παλάτες αγρότες?

Φαίνεται να ξέρεις κάτι, θα μπορούσες ίσως να το μοιραστείς μαζί μας

ΕΠίσης πόσους αγρότες ξέρεις να έχουν στήσει πάρκο? εγώ ταπεινά δηλώνω μηδέν....

Link to comment
Share on other sites

Αν μία εταιρεία ΦΒ δεν έχει ηλ/γους μηχανικους σε μόνιμη απασχόληση μάλλον για μπακάληδες πρόκειται.

Ωχ καινουριο ειναι αυτο?????Ξερω δεκαδες τετοιες....

Link to comment
Share on other sites

Τι κακό έχουν οι εταιρίες με παλάτες αγρότες?

Φαίνεται να ξέρεις κάτι, θα μπορούσες ίσως να το μοιραστείς μαζί μας

ΕΠίσης πόσους αγρότες ξέρεις να έχουν στήσει πάρκο? εγώ ταπεινά δηλώνω μηδέν....

 

Συγνώμη το είπα λάθος ή το πήρες λάθος. Αν η εταιρεία μπορεί να πείσει μόνο αγρότες επειδή τους βρίσκει στην ανάγκη, γιατί οι πιο πολλοί παίζουν το τελευταίο τους χαρτί πιά και δεν μπορεί να πείσει άλλους πιο οργανωμένους πελάτες εννοώ, τότε το πράγμα βρωμάει. Δεν το λέω υποτιμητικά για τους αγρότες, για τα λαμόγια που τους πατάνε στην ανάγκη το λέω, να το ξεκαθαρίσω αυτό.

Γενικά όταν οι πελάτες οποιασδήποτε εταιρείας είναι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες που διαθέτουν ένα κάρο ειδικούς και χρόνο στο ψάξιμο, σημαίνει ότι κάτι παραπάνω έχει να πει. Αν και μεταξύ μας έχω συναντήσει αγρότες που είναι πιο καλά πληροφορημένοι από πολλούς "ειδικούς". 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αν μία εταιρεία ΦΒ δεν έχει ηλ/γους μηχανικους σε μόνιμη απασχόληση μάλλον για μπακάληδες πρόκειται.

 

Ολες οι εταιρείες έχουν τουλάχιστον έναν γιατί συνήθως υπογράφει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό xrysa1973 είναι λίγο αμφιλεγόμενο το πελατολόγιο. Αρκετές μεγάλωσαν ή πήραν έργα λόγω γνωριμιών ή λόγω εντοπιότητας ή λόγω ανταγωνιστικότητας, δεν βγαίνει πολύ άκρη έτσι. Αν και ως κάποιο βαθμό θα συμφωνούσα ότι ο πλουραλισμός σε πελάτες έιναι μάλλον υγιές. Τώρα το να μην έχει μια τέτοια εταιρία σαν στελέχη μηχανικούς εμένα μου δείχνει ότι μάλλον πρόκειται περί πωλητών ή εμπόρων, που "ελιδαν φως και μπήκαν". Και αυτές δεν τις θέλω. Νομίζω εκεί πάιζει ρόλο η εγγύηση που δίνουν. Πιστοποίηση προιόντων σωστό. Ανέλιξη και χρηματοδότηση..σωστό και δύσκολο θέμα. Ιδίως με τις σημερινές συνθήκες. Πολύ δύσκολο να καταλάβεις αν η εταίρία με την οποία συνεργάζεσαι θα υπάρχει σε 1 ή 2 ή 5 χρόνια. Το θέμα είναι να καταλάβει κανείς την ποιότητα της εγκατάστασης, που έμεσσα αντανακλά και την ποιότητα της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό xrysa1973 είναι λίγο αμφιλεγόμενο το πελατολόγιο. Αρκετές μεγάλωσαν ή πήραν έργα λόγω γνωριμιών ή λόγω εντοπιότητας ή λόγω ανταγωνιστικότητας, δεν βγαίνει πολύ άκρη έτσι. Αν και ως κάποιο βαθμό θα συμφωνούσα ότι ο πλουραλισμός σε πελάτες έιναι μάλλον υγιές. Τώρα το να μην έχει μια τέτοια εταιρία σαν στελέχη μηχανικούς εμένα μου δείχνει ότι μάλλον πρόκειται περί πωλητών ή εμπόρων, που "ελιδαν φως και μπήκαν". Και αυτές δεν τις θέλω. Νομίζω εκεί πάιζει ρόλο η εγγύηση που δίνουν. Πιστοποίηση προιόντων σωστό. Ανέλιξη και χρηματοδότηση..σωστό και δύσκολο θέμα. Ιδίως με τις σημερινές συνθήκες. Πολύ δύσκολο να καταλάβεις αν η εταίρία με την οποία συνεργάζεσαι θα υπάρχει σε 1 ή 2 ή 5 χρόνια. Το θέμα είναι να καταλάβει κανείς την ποιότητα της εγκατάστασης, που έμεσσα αντανακλά και την ποιότητα της εταιρίας.

 

Δεν διαφωνούμε. Είναι κριτήριο και το θέμα των μηχανικών αλλά δεν θα το έβαζα πρώτο γιατί φαντάζομαι ότι ο καλός μηχανικός συνήθως είναι και καλός ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχει τόσο ανάγκη τα 900 ευρώ. Αρα και 3 να έχει θα πρέπει να μπούμε στη διαδικάσία να δούμε και "τι πουλιά πιάνει". Οχι ότι είναι σώνει και καλά κακός μηχανικός, για να μην παρεξηγηθώ πάλι. Οι εγκαταστάσεις της εταιρείας ναι ναι ναι...είναι σημαντικότατο. Πέρασα χθες τυχαία από μία εταιρεία κατασκευαστική που "χτυπάει" τις δουλειές σε μεταλλικά κτίρια και τις παίρνει από μία κατασκευαστική που συνεργαζομαι χρόνια και είναι τοπ στην περιοχή μου και όχι μόνο. Από μακριά λοιπόν μου φάνηκε σαν φανοποιείο της σειράς και όταν πια εφτασα κοντά και είδα ταμπέλα έπαθα σοκ. Δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ σε καμία περίπτωση έναν σιδερά της γειτονιάς για κτίριο και κατ' επέκταση για φωτοβολταικά ή οτιδήποτε άλλο. Βέβαια αυτή την εποχή που ο πελάτης κοιτάει μόνο την τιμή τα πράγματα έχουν δυσκολέψει. Εκεί πρέπει πιά να δίνουμε και εμείς τα φώτα μας. Στο αν θα αντέξουν σε βάθος χρόνου αυτές οι εταιρείες τώρα είναι ένα θέμα....φαντάζομαι πως σε 1-2 χρόνια στο θέμα των φωτοβολταικών για να επανέλθουμε που θα έχουν εξεταστεί στατιστικά όλα τα στοιχεία οι αερητζήδες θα βγουν εκτός.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.