Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή τοιχίου υπογειου


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω να αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα.

Έχω μια μεγάλη δουλειά σε εξέλιξη στη φάση της σκυροδέτησης και ενώ η αρχική μελέτη προέβλεπε ένα τμήμα του Α΄ υπογείου να μην μπαζωθεί , στην πορεία τα δεδομένα άλλαξαν.

Έτσι τώρα και ενώ σε μια εβδομάδα τελειώνει η σκυροδέτηση πρέπει να βρω ένα τροπο να κατασκευάσω τοιχία σε 6 φατνώματα του Α΄ υπογείου με διαστάσεις περί τα 5,00*3,00 μ.

το καθένα.

αρχικά έλεγα να φτιάξω έναν υπερμπατικό τοίχο με τρία σενάζ και να κάνω και ένα μανδύα εκτοξευόμενου σκυροδέματος πάχους 7-8 εκ το κόστος όμως ήταν αρκετά μεγάλο.

στη συνέχεια σκέφτηκα να βλητρώσω τον οπλισμό των τοιχίων #Φ10/20 πάνω-κάτω

στην δοκό και στην πεδιλοδοκό και αριστερά δεξιά στα υποστηλώματα με φ14 οπή 15εκ.βάθους και χρήση ρητίνης και εν συνεχεία να σκυροδετήσω τα τοιχία καλουπώνοντας τα από μέσα και δημιουργώντας ένα χωνί από έξω γύρω στα 30 εκ. κάτω από τη δοκό.

το θέμα είναι όμως ότι για όλα αυτά πρέπει να ανοιχθούν περί τις 1000 τρύπες και δυστυχώς όπου προσπαθήσαμε να τρυπήσουμε και με βοήθεια του σιδερά πέφταμε σε σίδερο και πλέον φοβάμαι ότι θα γίνουν σουρωτήρι τα δοκάρια και τα υποστηλώματα.

ακόμα και φέρουσα τοιχοποιία να φτίαξω ο οπλισμός της πρέπει να βλητρωθεί,

αλλιώς δεν θα παραλάβει τις ωθήσεις άρα δεν γλυτώνω τα βλήτρα.

εσείς τι έχετε να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, σεν ξερω τι περιορισμους εχεις και ποσο μπορεις να ξεφυγεις απο την αδεια...

Αλλα:

 

Λυση Α:

(Η πιο δυσκολη)

Ακολουθεις για τους στύλους σου την διαδικασία αυξησης διατομής με μανδύα Ο/Σ όπως στις ενισχύσεις αλλά βέβαια με πολύ λιγότερο οπλισμό. Βαζεις μανδύες, βαζεις και τις σχάρες σου και σκυροδετείς.

 

Λυση Β:

Βαζεις λάμες εκει που λες να αγκυρώσεις τις σχάρες σου και κανεις συγκόλληση των Φ10 σε αυτές. Αυτο το προτεινω διοτι εχει λιγοτερα τρυπήματα... μαλλον...

 

Λυση Γ:

(αυτό που θα έκανα εγώ)

Θα αντιμετώπιζα αυτη τη νεα απαίτηση ως περιμετρικό τοιχία αντιστήριξης και θα έβγαινα απί το περίγραμμα την οικοδομής 25 εκ.

 

Ολα τα παραπάνω είναι κατασκευαστικές λύσεις και η στατική τους ορθότητα ειναι υπο διερεύνηση,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ήμουν σχεδόν έτοιμος να εφαρμόσω την τρίτη λύση που προτείνεις αλλά είχα δύο ενδοιασμούς.

1ον πώς θα μπορέσω να το σκυροδετήσω και 2ον φοβάμαι στα τελειώματα πως θα μονώσω το κτίριο.

μάλλον θα το κτίσω θα το μονώσω και έπειτα θα κατασκευάσω και το εξωτερικό τοίχο αντιστηριξης και θα γεμίσω με φελιζόλ τον αρμό.

πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

1ον πώς θα μπορέσω να το σκυροδετήσω και 2ον φοβάμαι στα τελειώματα πως θα μονώσω το κτίριο.

1ον:

Εννοω εξωτερικο τοιχίο, ok? Αρα ειναι ευκολο.

Κολλησε εξωτερικα και περιμετρικα ασπρο φελιζολ σε όλο το υψος του υπογειου σου. Απο μέσα θα βαλεις το 1ο καλουπι που θα έρχεται περασια με τις δοκους σου και το 2ο, θα το βαλεις ~29εκ εξω απο το κτιριο. Σκυροδετεις ανετα!

2ον:

Το τοιχειο αυτο μονωνεται ανετα οπως και καθε αλλο τοιχειο. Προβλημα θα εχεις στη στεψη του διοτι εκει θα εχεις ενα κενο με την οροφη υπογειου ~4εκ. Αλλα νομιζω πως ειναι ευκολη δουλεια για εναν ειδικο στις μονωσεις.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πράγμα λέμε συνάδελφε αυτό φανταζόμουν και εγώ απλά θεωρώ μια ασφαλιιστική δικλείδα ακόμα είναι να έχω χτίσει ένα τοιχο εσωτερικά η μια τσιμεντοσανίδα έπειτα υγρομονώνω και εν συνεχεία τοποθετώ το φελιζόλ και σκυροδετώ για την περίπτωση που υπάρξει κάποια αστοχία στη μόνωση στη στέψη του τοιχίου.

αυτό πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυξανεις κατα πολυ το κοστος... Ετσι μου φαινεται.

Και σκεψου πως πρωτα θα σκυροδετησεις και μετα θα χτισεις ή θα βαλεις τσιμεντοσανιδα. Αρα, πως θα μονωσεις; Εκτος αν χτισεις πρωτα τοιχο (αρα δεν μπορεις να βαλεις τσιμεντοσανιδα), μονωσεις και χρησιμοποιησεις τον τοιχο σαν καλουπι μαζι με το φελιζολ σου...

 

Αν η μονωση στην στεψη αστοχισει, θα φανει αμεσως και θα ειναι προσβασιμη απο κατω και απο πανω για επισκευη. Μην το φοβασαι. Κανε καλη μονωση και θα'σαι μια χαρα.

 

ΥΓ Κωστα κατασκοπευεις!

Θελω την γνωμη σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν συνάδελφε.πρώτα να κατασκευάσω τοίχο να το μονώσω και έπειτα να τον χρησιμοποιήσω ως καλούπι με το φελιζόλ.

μάλλον έχεις δίκιο θα κάνω αυτό που λες γιατί έτσι θα μπορώ να ελέγξω και τη μόνωση.

σε ευχαριστώ πολύ.μου έδωσες τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω να αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα.

Έχω μια μεγάλη δουλειά σε εξέλιξη στη φάση της σκυροδέτησης και ενώ η αρχική μελέτη προέβλεπε ένα τμήμα του Α΄ υπογείου να μην μπαζωθεί , στην πορεία τα δεδομένα άλλαξαν.

 

Και γιατί να το μπαζώσεις? Φτιάξε έναν τοίχο και απέκλεισε την πρόσβαση σε αυτόν τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.