Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παροχές ΔΕΗ για σύνδεση φ/β συστήματος


fokik

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος με βεβαιότητα να μου απαντήσει με τι παροχή συνδέει η ΔΕΗ τα φ/β <10kW? Σε ένα έργο βάλαμε καλώδιο 6 mm2 από τον πίνακα ως το μετρητή και στη ΔΕΗ μας είπαν ότι δεν το συνδέουν διότι έχει καταργηθεί η παροχή νο 1 (5x6) και ισχύει μόνο η 5x10 και ότι έπρεπε να το αλλάξουμε. Αυτό ισχύει όντως?

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μετέτρεψα τον τίτλο του thread από κεφαλαία σε πεζά. Τα κεφαλαία απαγορεύονται από τους κανόνες συμμετοχής.

Διάβασέ τους να δεις πως κινούμαστε στο φόρουμ.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

H επιλογή της παροχής έχει να κάνει με την απόσταση και τις πτώσεις τάσης

δεν ξέρω αν έχει καταργηθεί η 6αρα πάντως τα περισσότερα συνδέονται με 10αρα παροχή, εγώ είχα μόνο μια περίπτωση όπου φτάναμε σε απώλειες 1,16% και επέλεξα 16αρα παροχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μονοφασικό να είναι το σύστημα κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητήσουν 3*10mm.Ειδικά στο τριφασικό σου ζητάνε 5*10mm όντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ιταλική μελέτη Φ/Β συστήματος 13.32 kWp έχει καλώδιο τύπου FG7(O)R 0.6/1 kV 5G6 για την διασύνδεση με το δίκτυο της ENEL.

Αν η πτώση τάσης είναι εντός των προβλεπόμενων ορίων για ποιο λόγο δεν το δέχεται η ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

H επιλογή της παροχής έχει να κάνει με την απόσταση και τις πτώσεις τάσης

δεν ξέρω αν έχει καταργηθεί η 6αρα πάντως τα περισσότερα συνδέονται με 10αρα παροχή, εγώ είχα μόνο μια περίπτωση όπου φτάναμε σε απώλειες 1,16% και επέλεξα 16αρα παροχή.

JSK ακριβως ετσι.Μου ειπαν οτι εχει καταργηθει η 6αρα και αυτο εγινε πριν κανα 10μηνο.Οποτε 10αρα εκτος κι αν απαιτειται παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ιταλική μελέτη Φ/Β συστήματος 13.32 kWp έχει καλώδιο τύπου FG7(O)R 0.6/1 kV 5G6 για την διασύνδεση με το δίκτυο της ENEL.

Αν η πτώση τάσης είναι εντός των προβλεπόμενων ορίων για ποιο λόγο δεν το δέχεται η ΔΕΗ;

 

Δεν νομίζω ότι ασχολείται η ΔΕΗ με την πτώση τάσης, απλά κοιτάζει την παροχή σου για να βάλει τις ασφάλειες της, ίσως της τελειώσαν οι μικρές για αυτό δεν δέχεται το 6αρι και ζητάει 10αρι, τι ψάχνεις να βρείς τώρα.

¨Οταν θα παρατήσω τα Φ/Β θα εκδώσω οδηγό survival book για την κάθε ΔΕΗ και το τι έχουμε ακούσει και πως έχει λυθεί και έχει από όλα,

στυλίσκους, ασφάλεις μπαροκιβώτια, γειώσεις και άλλα ωραία

Link to comment
Share on other sites

Ο υπαλληλος της ΔΕΗ κοιταει τους τυποποιημενους πινακες οπου φαινεται για νο2 παροχη 5χ10.

Ωστοσο, αν δεν κανω λαθος, συμφωνα με τους τελευταιους κανονισμους, η εγκατασταση μετα τον μετρητη ειναι ευθυνη του μελετητη. Οποτε αυτος κρινει τι θα πρεπει να χρησιμοποιηθει. Μπορεις ομως να πας κοντρα για ενα τετοιο ζητημα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο υπαλληλος της ΔΕΗ κοιταει τους τυποποιημενους πινακες οπου φαινεται για παροχη Νο3. Η διατομη του καλωδιου εξαρταται απο τις ασφαλεις/μικροαυτοματο 35/40Α στον κιβωτιο του μετρητη.

Ισως μια λυση ειναι να φτοιξεις εναν πινακα διπλα απο τον μετρητη, να πας απο την μετρητη μεχρι τον πινακα με 10αρι και στον πινακα να βαλεις μια 25αρι μικροαυτοματο και να συνεχισεις με 6αρι. Τουλαχιστον τυπικα θα εισαι ενταξει.

 

Sorry Νο2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.