Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολόνες Ο/Σ για κιόσκι


 
Mscivil

Recommended Posts

Τουλάχιστον 60Χ60 και καλύτερα να μην συνεχίσω άλλο. Κατηγορία σκυροδέματος, δόνηση, μήκος αναμονών κλπ...

Συνάδελφε πρόσεχε δεν είναι και τόσο απλα...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 60Χ60 και καλύτερα να μην συνεχίσω άλλο. Κατηγορία σκυροδέματος, δόνηση, μήκος αναμονών κλπ...

Συνάδελφε πρόσεχε δεν είναι και τόσο απλα...

 

Κατηγορία και δόνηση εντάξει κάτι θα κάνουμε...έγινε, τουλάχιστον απορρίπτω το 50Χ50 του μάστορα ! Το πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλά αλλά αλλά δεν είμαστε σε θέση για περαιτέρω ανάλυση...ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις δίκιο, αλλά ώντας δευτεροετής πλέον φοιτητής (μόλις ολοκλήρωσα το πρώτο έτος )

....

 

Ένταξη δεν πειράζει, το βασικό είναι να μη λουφάρεις. Με καλή διάθεση σου το είπα.

 

Αλλά ο μάστορας σε δουλεύει αν σου είπε 50Χ50 και 10εκ πάχος.

Σκέψου λίγο. Σαν να σου λέει βαλε 6 πλακάκια 50αρια το ένα πάνω στο άλλο κι αυτό κάντο θεμέλιο.

Πιθανά να ρίχνει άδεια για να δει πόσο άπειρος είσαι για να σε θάψει στον πελάτη του πίσω από την πλάτη σου.

Κανόνας α (γνώμη μου) αν δεν ξέρουμε λέμε μόνοι μας ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Φοιτητής είσαι ακόμα, ψαράκι (με την καλή έννοια) θα γίνεις τσακάλι στο τέλος αλλά μη μας δουλεύει και ο μάστορας.

 

Το 35Χ35 είναι οι διαστάσεις του φορέα σου? Νόμιζα πως είναι οι διαστάσεις της κολώνας εγώ.

Σίγουρα κατασκευές σαν αυτές (Αρκεί να μη είναι 35μΧ35μ) είναι ελαφριές κατασκευές και δεν πάσχουν από στατική επάρκεια αλλά από απογείωση. Οπότε μια απλή και με το μάτι υπερδιαστολογιμενη θεμελίωση ή έδραση κάνει την δουλειά της.

Κάνε κάτι. Φτιάξε ένα σκαρίφημα, ανέβασε το βαλε και ενδεικτικές έστω διαστάσεις.

Βαλε (κατά την γνώμη σου) παραδοχές φορτίων.

Δεν υπάρχει στην Ελλάδα (και πουθενά) θέση χωρίς αέρα κλπ. Πάντα τα λαμβάνεις υπόψη σου και πολλά ακόμα.

 

Είμαι σίγουρος ότι οι συνάδελφοι Πολιτικοί Μηχανικοί θα σε κατευθύνουν καλύτερα από εμένα.

 

 

edit

Μέχρι να το γράψω ανέλαβε ορθά ο συνάδελφος kostassid

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ψαράκι είσαι ακόμα. Δεν πειράζει.

Εγώ όταν ήμουν φαντάρος (αιώνες πριν) με έβαλαν επιβλέποντα σε κάτι μπετά (ήμουν σε κατασκευαστική μονάδα) και μου λέει ο καλουπατζής

Πόσα χλαπάκια να φέρω? Και εγώ κοίταζα σαν βλάκας κοτζάμ αρχιτεκτονάρας.. Ήμουν με δίπλωμα ξέρεις όχι φοιτητής όπως εσύ.

 

Σιγά μη είχα μάθει στη σχολή τα χλαπάκια … τους αρέσει όταν μας βρίσκουν ψαράκια να το διασκεδάσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.