Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαίρεση τοιχοπλήρωσης σε διαμέρισμα του '83


 
th_tsoukalas

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σε μια ανακαίνιση διαμερίσματος με άδεια του '83, θέλω να καθαιρέσω έναν τοίχο ο οποίος βρίσκεται κάτω από δοκάρι μήκους περίπου 5-5,5μ και να τον μετακινήσω κατά 50εκ πιο πίσω ώστε να μεγαλωσει ο χωρος. Φυσικά ο νέος τοίχος που θα΄είναι εκτός δοκαριού και υποστυλωνάτων θα γίνει από γυψοσανίδα.

Υπάρχει στατικό πρόβλημα με την καθαίρεση του τοιχου;

Υπάρχει λόγος και τρόπος ενίσχυσης της δοκού;

Σημειώνω ότι βρίσκεται στον 2ο όροφο 4ώροφης οικοδομής

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν η μελέτη εφαρμόστηκε δεν έχεις κανένα πρόβλημα και αυτό είναι άσχετο με το πάχος του τοίχου (που δεν το αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για δοκό 20/55 με 2Φ18 + 3Φ20. Θέλω να πιστεύω ότι η μελέτη εφαρμόστηκε, χωρίς βέβαια κανείς να το ξέρει. Απλώς έχω μια παραπάνω ανησυχία επειδή θα μείνω εγώ μέσα! Και φυσικά δε θέλω να έχω το άγχος ότι θα έχω επηρεάσει τη στατικότητα της κατασκευής και σε κάποιο σεισμό θα με ψάχνουν στα χαλάσματα για να με δείρουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα αν είναι όπως τα λές...

Και αν μετά το σεισμό είσαι ακόμη μέσα στα χαλάσματα, το ξύλο θα είναι το μικρότερο πρόβλημά σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... ελπίζω τελικά να φτάσουμε ως την ανακαίνιση... ...μολις λυθούν τα νομικά κολλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.