Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις χώρων στάθμευσης εντός σχεδίου


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι...Μήπως θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει για τους χώρους στάθμευσης εντός σχεδίου πόλεως?...Μέχρι τώρα έβγαζα άδειες σε οικισμούς ή εκτός σχ.πολ.. Τώρα έχω μία άδεια εντός σχεδίου και δεν ξέρω τι γίνεται με τους χώρους στάθμευσης....

Πόσοι και πότε απαιτούνται??? άκουσα ότι σε προσθήκες υπάρχοντων πριν το 1979 δεν απαιτούνται??

Δεν υπόλογίζονται στο Σ.Δ. όταν γίνεται συμβολαιογραφική πράξη?και πρέπει πάντα να γίνεται συμβολαιογραφική πράξη για τις θέσεις αυτες προκειμένου να τις παρουσιάσουμε στην πολεοδομία?

 

Κάποια βοήθεια?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

κοιτα λίγο αυτό

 

http://www.michanikos.gr/ftopic3008.html

 

κατα τα άλλα δεν κατάλαβα τί περίπτωση αντιμετωπίζεις...προσθήκη???

υπέργειο στεγασμένο παρκινγ?

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση είναι μια προσθήκη σε κτίριο με εστιατόριο στο ισόγειο και κατοικία στον όροφο και θέλουν να γίνει προσθήκη κατ' επέκταση στο ισόγειο(εστιατόριο) κ πρόβλεψη για ορόφους.....και θέλω να ξέρω αν αναγκάζομαι να έχω χώρους στάθμευσης αφού το κτίριο είναι προ του 1979 η αδειά του....επείσης αν απαιτήται μπορεί να γίνει στην πρασιά μπροστά από το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

αν αφορά δήμο στην Αττική, δες αυτό http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=5456&cat_id=852

 

απο ότι έμαθα χθές μέσω φόρουμ, οι θέσεις που απαιτούνται εξαρτόνται προφανώς από πόλη, κατοίκους, κτλ...

 

λογικά μπορεί να γίνει στον ακάλυπτο του οικοπέδου, εφόσον έχεις το ελάχιστο υποχρεωτικό πράσινο και την ανάλογη δεντροφύτευση

 

τώρα αν επειδή είναι προσθήκη σε προυφιστάμενο του '79 αλλάζει κάτι, για αυτό πραγματικά δεν γνωρίζω καθόλου και λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε μονώροφο με υπόγειο θα κατασκευαστεί χώρος γκαράζ στο υπόγειο.

Σ΄αυτή την περίπτωση χρειάζεται πράξη δέσμευσης της θέσης?

Link to comment
Share on other sites

ok myri ευχαριστώ.

Το ζητούμενο όμως είναι ότι για τέτοια περίπτωση (μία θέση σε μονοκατοικία) είανι απαραίτητο κάτι τέτοιο?

Για πολλές θέσεις parking σε πολυκατοικία το ξέρω ότι χρειάζεται γιατί το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως χρειάζεται

εκτός αν προτιμάνε να την έχουν στη ζούλα

δε βρίσκω το λόγο όμως γιατί θα έχεις ράμπα και είσοδο-έξοδο

μόλις μου έρθει το συμβόλαιο θα σου πω και πόσο στοιχίζει ακριβώς αν αυτό σε απασχολέι, νομίζω γύρω στα 150ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.