Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για το έξυπνο σπίτι


Liselef

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να μάθω ορισμένα πράγματα για το έξυπνο σπίτι. Πρόσφατα βοηθάω τον νυν εργοδότη μου να αποπερατώσει το σπίτι του (πολυτελής κατασκευή, full extra). Στα τελειώματα είναι ουσιαστικά. Long story, δεν θα αναλύσω... Εν πάσει περιπτώσει, έχει μπει τεχνολογία έξυπνου σπιτιού, η οποία είχε ζητηθεί εξ' αρχής, στο οποίο πρόσφατα ανακαλύψαμε πως δεν υπάρχει ξεχωριστός ηλ/κός πίνακας, διότι η εγκατάσταση έγινε αφού είχε ολοκληρωθεί η β' φάση των ηλ/κών εργασιών. Σχέδια εφαρμογής, δυστυχώς, δεν το βλέπω να υπάρχουν για να δούμε τι γίνεται.

 

Έτσι, αποφάσισαν οι υπεύθυνοι, ερήμιν του, να επέμβουν τοπικά σε κάθε συμβατικό διακόπτη (ρολλών πχ). Υπάρχει κεντρική κονσόλα χειρισμού, αλλά συνεχώς υπάρχουν προβλήματα στη λειτουργία (μπλοκάρουν τα ρολλά, δεν ανοίγουν πάντα από τον διακόπτη με αποτέλεσμα να πηγαίνει συνεχώς στην κονσόλα κλπ.) Για να σας κατατοπίσω περισσότερο, οι λειτουργίες που έχουν μπει είναι οι εξής: Θέρμανση, ρολλά, σίτες, ήχος, φωτισμός, a/c, αν δεν ξεχνάω κάτι.

 

Αυτή η προσέγγιση (τοπικά εννοώ) συνηθίζεται;

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μας πεις, αν ξέρεις, το σύστημα που έχει μπει. Πάντως σε κάθε περίπτωση 2 τεχνολογίες μπορεί να έχουν εφαρμοστεί :

 

α) Τεχνολογία bus, με πιο πιθανό το σύστημα instabus (μάλλον κάτι τέτοιο έχει μπει)

 

β) Τεχνολογία powerline, δηλαδή μεταφορά των σημάτων μέσω των γραμμών ισχύος. Η μέθοδος αυτή εφαρμόζεται σε σπίτια όπου δεν είχε προβλεφθεί ή είχε ξεχαστεί να εγκατασταθεί σύστημα "έξυπνου σπιτιού". Πιο σπάνια και όχι τόσο αξιόπιστη αλλά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το software είναι custom made της εταιρείας που το εγκατέστησε. Πληροφορήθηκα πως έγινε εσκεμμένα τελικά η εγκατάσταση έτσι, προς αποφυγή έξτρα καλωδιώσεων που χρειάζεται το σύστημα instabus. Δεν είναι τέτοιο όμως. Ο μηχανισμός που μπαίνει σε κάθε διακόπτη έχει ένα ip που στέλνει την εντολή στην κεντρική κονσόλα. Η φιλοσοφία είναι να γίνεται ο χειρισμός και τοπικά από τον διακόπτη και γενικά από την κονσόλα, και είναι η περίπτωση β' που αναφέρεις GeorgeS. Αυτό έγινε για να υπάρχει ελευθερία στο να εισάγεις νέες λειτουργίες στο σύστημα. Αυτή ήταν η φιλοσοφία. Υπήρχε πρόβλημα με αρμονικές, μπήκε ups, γεννήτρια κλπ και ένα μέρος είχε λυθεί. Το τελευταίο version για update είχε διάφορα προβλήματα στις λειτουργίες. Μπήκε το προηγούμενο version και κάποια προβλήματα λύθηκαν. Αυτό το rollback στο προηγούμενο version έγινε πριν κάποιες ώρες, οπότε δεν ξέρω αν θα λύσει τα προβλήματα.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι μηχανολόγος. Δεν ψάχνω να βρω εγώ τη λύση, απλά θα ήθελα να έχω μία γενική εικόνα, χωρίς όμως να έχω άποψη όπως καταλαβαίνετε.

 

Για περισσότερα παρακαλώ pm.

Link to comment
Share on other sites

Το software είναι custom made της εταιρείας που το εγκατέστησε. Πληροφορήθηκα πως έγινε εσκεμμένα τελικά η εγκατάσταση έτσι, προς αποφυγή έξτρα καλωδιώσεων που χρειάζεται το σύστημα instabus. Δεν είναι τέτοιο όμως. Ο μηχανισμός που μπαίνει σε κάθε διακόπτη έχει ένα ip που στέλνει την εντολή στην κεντρική κονσόλα. Η φιλοσοφία είναι να γίνεται ο χειρισμός και τοπικά από τον διακόπτη και γενικά από την κονσόλα, και είναι η περίπτωση β' που αναφέρεις GeorgeS. Αυτό έγινε για να υπάρχει ελευθερία στο να εισάγεις νέες λειτουργίες στο σύστημα. Αυτή ήταν η φιλοσοφία. Υπήρχε πρόβλημα με αρμονικές, μπήκε ups, γεννήτρια κλπ και ένα μέρος είχε λυθεί. Το τελευταίο version για update είχε διάφορα προβλήματα στις λειτουργίες. Μπήκε το προηγούμενο version και κάποια προβλήματα λύθηκαν. Αυτό το rollback στο προηγούμενο version έγινε πριν κάποιες ώρες, οπότε δεν ξέρω αν θα λύσει τα προβλήματα.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι μηχανολόγος. Δεν ψάχνω να βρω εγώ τη λύση, απλά θα ήθελα να έχω μία γενική εικόνα, χωρίς όμως να έχω άποψη όπως καταλαβαίνετε.

 

Για περισσότερα παρακαλώ pm.

 

Αν είναι η περίπτωση β' τότε το σύστημα είναι κατά πάσα πιθανότητα το Χ-10. Το έχω δουλέψει και είναι σχετικά αξιόπιστο σε σπίτια για powerline και δεδομένης της ηλικίας του. Έχει βέβαια κάποια μειονεκτήματα (καθώτι είναι και παλαιάς τεχνολογίας) και ο κυριότερος λόγος που μπορεί να μην λειτουργεί σωστά σχετίζεται άμεσα με την "καθαρότητα" της ημιτονοειδούς κυματομορφής της τάσης. Δηλ. αν υπάρχουν αρμονικές, κινητήρες, ηλεκτρονικά ballast κλπ, τα σήματα δεν μπορούν να περάσουν. Αυτά τα ολίγα προς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να δεις εάν είναι το dupline. Είναι και αυτό τεχνολογίας powerline, και λόγω της βιομηχανικής προέλευσης είναι ανθεκτικό σε πολλά προβλήματα που μπορεί να έχουν τα υπόλοιπα.

Με ένα ζεύγως καλωδίων (οι συνήθεις διατομές της ηλεκτρικής εγκατάστασης είναι οκ για το σύστημα) προς τον κεντρικό πίνακα και με το coupler που διαθέτουν σε πολύ προσιτή τιμή, οι υπάρχοντες κοινοί διακόπτες χρησιμοποιούνται ως έχουν.

Το θέμα του προγραμματισμού της γεννήτριας είναι άλλο θέμα, αν και εκεί όταν δημιουργείς το σενάριο, συνήθως στην περιγραφή που κανεις θεωρείς μια σειρά από ανεξάρτητα ενδεχώμενα,(ετσι και αλλιώς έχεις διαφορετική διευθυνσιοδότηση για κάθε σήμα από τον κάθε διακόπτη), οπότε δύσκολο -εαν δεν έχει δωθεί η ίδια αριθμοδότηση σε παραπάνω από ενα σήμα εισόδου- να έχεις τα πρβλήματα που περιγράφεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, για να μην μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέριες, πρέπει ο προμηθευτής του εξοπλισμού να αναλάβει να διορθώσει τις ατέλειές του!!! (για να μην τις πούμε κακοτεχνίες). Είναι και υποχρέωσή του μάλιστα.

Αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στην εγκατάσταση...

Για το θέμα των αρμονικών, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι μήπως πέρα από το custom made λογισμικό, να έχει και custom made εξοπλισμό (πλακέτες/ολοκληρωμένα κλπ)-μη ανθεκτικό στις παρεμβολές από το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο του γενικού ηλεκτρικού πίνακα ισχυρών ρευμάτων, και έχει τα αναφερόμενα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχει και το dupline που ανέφερε και ο συνάδελφος και απ΄όσο ξέρω η εταιρεία που το προμηθεύει και το υλοποιεί είναι και αρκετά συνεργάσιμη αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

από ότι λένε οι ίδιοι είναι ανθεκτικό (το dupline) στις παρεμβολές και κάθε είδους "θόρυβο" της εγκατάστασης....

πάντως κατά την γνώμη μου, πίεσε τον προμηθευτή γιατί όπως και να έχει πρέπει να διορθώσει τα προβλήματα της εγκατάστασής του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.