Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέθοδοι ψύξης panel


kusta80

Recommended Posts

υγρασία :D

 

Υγρασία = εξάτμιση = -5 έως -7 βαθμοί κελσίου από την θερμοκρασία περιβάλλοντος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υγρασία = εξάτμιση = -5 έως -7 βαθμοί κελσίου από την θερμοκρασία περιβάλλοντος

 

Νομίζω ότι με αυξημένη υγρασία έχουμε μείωση άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας λόγω διάθλασης της στα εξατμιζόμενα σταγονίδια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυξημένη υγρασία έχουμε μείωση άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας λόγω διάθλασης της στα εξατμιζόμενα σταγονίδια.

η ερώτηση σχετικά με την υγρασία αφορά αυτό

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=331753&postcount=4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Υπαρχουν Φ/Β τα οποια χρησιμοποιουν απαγωγεις θερμοτητας και ριχνουν την λειτουργια θερμοκρασιας του πανελου 15-20 βαθμους Κελσιου, Αναπτυχθηκαν τα προηγουμενα χρονια και αυτη την στιγμη κυκλοφορουν 2 μοντελα (με 2 διαφορετικα absorption mediums) η τιμη της ολικης εγκαταστασης ειναι περιπου 25% πιο ακριβη.

Το πλεονεκτημα που εχουν εκτος του οτι προσφερουν μια σταθεροτητα στην αποδοση και στην παραγωγη ενεργειας, μπορουν να αποθηκευσουν και στην συνεχεια να χρησιμοποιησουμε τα θερμικα φορτια που ανακτουντε λογω απαγωγης της θερμοκρασιας που αναπτυσετε στο πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν απλώναμε έτοιμο γκαζόν κάτω από τα πάνελ με ένα μικρό σύστημα ποτίσματος, τη θα κερδίζαμε ?

 

υγρασία

 

Υγρασία = εξάτμιση = -5 έως -7 βαθμοί κελσίου από την θερμοκρασία περιβάλλοντος

 

Φίλε Νίκο,

 

Βάση αυτών που λες, πρόχειρα θα αναφέρω τα εξής:

 

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

1. Από την πτώση θερμοκρασίας 7 οC *0,50%= 3,50% (0,50% είναι πάνω από το μέσο και έστω ότι ισχύει για όλες τις ώρες παραγωγής).

2. Αν είναι ταράτσα, ενεργειακή καλυτέρευση του κτιρίου

 

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ

1. Κάποια έξοδα για συντήρηση του γκαζόν (π.χ. νερό, ενέργεια & διάφορα).

2. Αν είναι ταράτσα έλεγχο τυχόν στατικότητας και μόνωσης.

3. Μείωση παραγωγής ενέργειας λόγω διάθλασης.

 

Και επειδή φαντάζομαι ότι το θέμα " Μέθοδοι ψύξης panel " γίνεται για το αν υπάρχει τελικά οικονομικό όφελος στον παραγωγό, σε ρωτώ η λύση του γκαζόν τελικά πιστεύεις ότι ΣΥΜΦΕΡΕΙ ή ΟΧΙ….???

Link to comment
Share on other sites

Armageddon_gr ειλικρινά δεν ξέρω, έχω ακούσει και για σωληνώσεις οι οποίες εφάπτονται κάτω από τα πάνελ (κάτι σαν ενδοδαπέδια), για αρδευτικά μπεκ, και διάφορα αλλά όπως το γκαζόν , δεν ξέρω αν το κόστος κατασκευής, λειτουργιάς, συντήρησης είναι αντάξιο ως προς τη παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.