Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτήριο με αυθαιρεσίες


Faethon11

Recommended Posts

Η αποτύπωση έγινε από ιδιώτη μηχανικό. Υπέβαλε τα σχέδια και σφραγίστηκαν από την πολεοδομία. Απλά ο μηχανικός ξέχασε να βάλει τα 8 τ.μ.

 

Αν καταθέσω και τα 2; Δλδ το νομιμοποιητικό του Τρίτση για να δείξω ότι το κτίριο είναι παλιό και τα σχέδια του 2008 όπου φαίνονται τα 80 τ.μ.

 

Κάτι άλλο που δεν ανέφερα είναι ότι σε αυτά τα 8 τ.μ. υπάρχει 1 τζάκι που 8α το αναφέρω στην ΠΕΑ, 2 παράθυρα και 1 πόρτα τα οποία ο ιδικτήτης θέλει να αντικαταστήσει με το εξοικονομώ.

 

Πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, πρόβλημα, αφού είσαι υποχρεωμένος να ελέγξεις την ορθότητα των 80 τμ σχεδίων που σου δείχνει, και να αποτυπώσεις την πραγματική κατάσταση αν διαφέρουν..

 

Τώρα δικό σου το ρίσκο.. Δεν πιστέυω ότι τα λαγωνικά της ΕΥΕΠΕΝ θα κάνουν ποτέ ελέγχους για την ορθότητα του ΠΕΑ αλλά τα λεφτά δεν αξίζουν το ρίσκο ρε.. Γνώμη μου είναι να ζητήσεις παραπάνω για το ρίσκο..

 

Πάντως όλα μπορείς να τα κάνεις στα ΠΕΑ. Στο εξοικονομώ δεν ελέγχει κανένας πλην του επιθεωρητή που φέρει την ευθύνη, άρα και τα τζάκια και όλα μέσα..

 

Μπορείς να το δείξεις 80τμ και να "δεχτείς" τα του 80 σχέδια.. ούτως ή άλλως τα σχέδια δεν τα υποβάλεις πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει επειδή είναι και η πρώτη μου αλλά και γενικά θέλω να είμαι τυπικός [θα μου πείς εδώ στην Ελλάδα;] δε θα ήθελα να βάλω ότι ναναι.

 

Ο ιδικτήτης μου λέει δεν έχει πρόβλημα να το νομιμοποιήσει και αυτό. Αλλά θα είναι χρονοβόρα διαδικασία φαντάζομαι.

 

Στην τελική αυτό που είναι να γίνει από εμάς δλδ η ενεργειακή επιθεώρηση και όχι η αποτύπωση θα γίνει.

 

Τα ερωτήματα είναι 2:

1. Ο επιθεωρητής τυπικά είναι υποχρεωμένος να ''καρφώσει'' τον πελάτη του σε μια τέτοια περίπτωση;

2. Υπάρχει περίπτωση να εκτεθεί ο πελάτης;

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, οι επιθεωρητές είναι επισήμως οι ιδώτες ρουφιάνοι του ΥΠΕΚΑ. Γιατί ρητά αναφέρεται ότι πρέπει να αποτυπώνουν την πραγματική κατάσταση του κελύφους, στη περίπτωση που τα νομιμοποιητικά έγγραφα και σχέδια δεν συμφωνούν με την πραγματικότητα..

 

Και να φανταστείς ότι στην αμοιβή του ΠΕΑ δεν υπολογίζεται η αποτύπωση, αυτή μετά πάει εξτρά στον πελάτη..

 

δες μήπως τα πρόστιμα για τακτοποίηση τώρα με τον νέο νόμο του βγουν λίγα μπας και του το τακτοποιήσεις και μετά να μπει στο εξοικονομώ.. ούτως ή άλλως αυτό δεν κλείνει έχουν πει μέχρι να εξαντληθούν τα κονδύλια (και η υπομονή μας..)

Πάντως ενεργειακή επιθεώρηση από τον νόμο νοείται στην πραγματική κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο ''τακτοποίηση'' είναι κάτι που γίνεται προφανώς από πολιτικό μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς πολ μηχ για βεβαίωση στατικής επάρκειας, αλλά γενικά και εσύ μπορείς να αναλάβεις.. Διάβασε το νέο νόμο και καλή δύναμη\

]

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και για κάτι άλλο ... τώρα που σε βρήκα

 

Στα σχέδια των όψεων δεν φαίνεται το δωματιάκι του κλιμακοστασίου στην ταράτσα. Εγώ όμως πρέπει να το υπολογίσω στον συνολικό όγκο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπώνεις την πραγματική κατάσταση!!

 

Άρα προφανώς μετράει σε όγκο, αλλά πρόσεχε μήπως μετράει στον όγκο και επιφάνεια σαν μη θερμαινόμενο χώρο..

 

Γενικά αφού ξεκινάς να ασχολήσαι με επιθεωρήσεις ξετίναξε τις ΤΟΤΕΕ, κυρίως την 1η και την 4η.. Θα σου ληθούν αρκετές απορείες.

 

Επίσης αν χρησιμοποιείς το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έχει κατατοπιστικό help που βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.