Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτήριο με αυθαιρεσίες


Faethon11

Recommended Posts

Το ερώτημα μου είναι, πρέπει να προηγηθεί η τακτοποίηση ώστε να εκδοθεί το ΠΕΑ ή μπορεί να εκδοθεί τώρα το ΠΕΑ και να γίνει η τακτοποίηση αργότερα?

 

εαν δεν κάνω λάθος, για κτίρια προ του '80 δεν απαιτείται η οικοδομική άδεια για να εκδοθεί το ΠΕΑ. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κάτοψη.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πως δεν διευκρινίζουν αν απλώς έχει ενταχθεί στον 4014 ή πρέπει να είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή δηλαδή θα ισχύει για το ΠΕΑ κάτι ανάλογο με την έκδοση βεβαίωσης;;;; σε κτίσμα με αυθαιρεσίες;;;

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση βάσει Ν. 4014. Απαιτούμενα πεδία:

o Α/Α Έργου (από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ)

 

Δηλαδή θα πρέπει να μου δώσει το Α/Α αυτός που έκανε την τακτοποίηση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω απλά για να ξέρω τι να ζητήσω σε ανάλογη περίπτωση...Φαντάζομαι να έχει γιατί αλλιώς τρέχαμε που τρέχαμε, θα τρέχουμε και για τα αυθαίρετα μαζί με τα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδη αν εχει ενα κλεισμενο μπαλκονι και δεν το εχει δηλωσει στο συστημα αυθαιρετων τι θα γινει?

Δε θα του βγαλετε το ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα βγαλεις...

Αυτο εγινε για να υπαρχουνε στοιχεια για τα αυθαιρετα που εχουν τακτοποιηθει.

Απο τη στιγμη που η ιδια η δηλωση εχει τη θεση της οικοδομικης αδειας εν προκειμενω, ας δηλωθει και στο buildingcert

Δε θα κανουμε και ελεγχο νομιμοτητας στα ακινητα που πηγαινουμε να βγαλουμε πιστοποιητικο.

9 στις 10 φορες δεν εχω καν σχεδια πολεοδομιας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.