Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Pilotis Fespa-μετατροπή υποστυλώματος σε τοίχωμα


 

Recommended Posts

Ασχολούμαι με την ενίσχυση μιας πολυκατοικίας στο Fespa. Μπορώ στο Fespa να μετατρέψω ένα υπάρχον υποστύλωμα σε κρυφοκολώνα τοιχώματος ενίσχυσης λαμβάνοντας υπόψη και τον παλαιό διαμήκη οπλισμό του υποστυλώματος; Και αν ναι, πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ελεγχο υποστυλωματος με δεδομενο οπλισμο θα πρεπει να εχεις το module "ελεγχος επαρκειας διατομης". Το εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ενισχύσεις δεν έχω, αλλά λογικά, το νέο τοιχίο δεν θα το κάνεις διαστασιολόγηση αλλά έλεγχο στατικής επάρκειας, αν και νομίζω πως δεν είναι και πολύ ορθό να λαμβάνεις υπόψιν σου το παλαιό στοιχείο σαν μέρος το τοιχίο ενίσχυσης. Σε ένα πρόσφατο τεύχος του ΣΠΜΕ κάποιος δημοσίευσε μία τέτοια μελέτη με το fespa. Αν δεν το έχεις, πες μου να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τις ενισχυσεις ουτε εγω τις εχω .

 

Οποτε , για τον ελεγχο επαρκειας θα πρεπει να κανεις την διαδικασια παραγωγη διατομης απο υποστυλωμα , να αλλαξεις τους οπλισμους σε αυτους που εσυ θελεις , αντιγραφη της νεας διατομης πισω στο υποστυλωμα , να αλλαξεις την παραμετρο στο menu υποστυλωμα ->οπλισμοι--> μεθοδος --> ελεγχος επαρκειας.

 

Αυτα εν συντομια αν καταλαβα το ερωτημα σου σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω έλεγχο επάρκειας. Τον έχω κάνει ήδη. Θέλω να μάθω αν μπορεί να λάβει υπόψην του το παλιό υποστύλωμα με τον οπλισμό του ως μέρος του νέου τοιχώματος.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τον έλεγχο επάρκειας στο νέο δομικό στοιχείο που δημιουργείς, το τοίχωμα, βάζοντας σαν δεδομένο οπλισμό αφενός τον οπλισμό του υπάρχοντος στύλου που αποτελεί το ένα κρυφοϋποστύλωμα, αφετέρου τον καινούργιο οπλισμό που θα τοποθετήσεις στο άλλο κρυφοϋποστύλωμα.

Το μείον με το Fespa είναι ότι δεν μπορείς κατά τον έλεγχο επάρκειας να έχεις σε μια διατομή δύο ποιότητες σκυροδέματος και ράβδους δύο κατηγοριών, πχ Β225-C20/25 και StIII-B500C.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τον έλεγχο επάρκειας στο νέο δομικό στοιχείο που δημιουργείς

Eτσι το φαντάζομαι κι εγώ. Εχεις δίκιο Χάρη, πολύ σωστή παρατήρηση για τις δύο διαφορετικές κατηγορίες υλικών. Επίσης δεν μπορείς να λάβεις υπόψιν και τον βαθμό αλλοίωσης των μηχανικών ιδιοτήτων τους και κυρίως για τον χάλυβα. Γι'αυτό είπα ότι ίσως να μην είναι και πολύ ορθό το να κάνεις νέο τοιχίο με μια από τις κρυφοκολώνες υφιστάμενο υποστύλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε την εξής απλουστευμένη παραδοχή :

 

Αν Α είναι το συνολικό εμβαδόν του υφιστάμενου χάλυβα και Χ η απόσταση από το κεντροβαρικό άξονα τότε το πλασματικό εμβαδό Α' σε απόσταση Χ' από τον κεντροβαρικό άξονα είναι : Α' = Α*Χ / Χ'

 

χωρίς να έχεις το πρόσθετο του FESPA για έλεγχο επάρκειας μπορέις να βάλεις στο μοντέλο σου την νέα διατομή με συντελεστή μονολιθικότητας 0,7 - 0,8 (δηλαδή θα πειράξεις τις ροπές αδράνειας) θα σου βγάλει οπλισμό έστω Αnew

 

οπότε ο απαιτούμενος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ οπλισμός θα είναι

 

Ααπαιτ = Αnew - A'

 

(αν είναι διαφορετικής ποιότητας θα πρέπει να γίνουν και αντίστοιχες μετατροπές)

 

Αν και κατά την γνώμη μου καλλίτερα να αγνοήσεις εντελώς τον υφιστάμενο οπλισμό αφενός είναι πολύ κατώτερης ποιότητας και αφετέρου με την πάροδο του χρόνου έχει σκουριάσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οποτε , για τον ελεγχο επαρκειας θα πρεπει να κανεις την διαδικασια παραγωγη διατομης απο υποστυλωμα , να αλλαξεις τους οπλισμους σε αυτους που εσυ θελεις , αντιγραφη της νεας διατομης πισω στο υποστυλωμα , να αλλαξεις την παραμετρο στο menu υποστυλωμα ->οπλισμοι--> μεθοδος --> ελεγχος επαρκειας.

 

Δεν κατάφερα να το πετύχω αυτό. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.